Προς το περιεχόμενο

Fender Deluxe Strat - παλιά vs νέα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και Κρητικός γέννημα-θρέμμα (και ας ζώ μακρυά από την Κρήτη πλέον), δεν τα καταφέρνω στις μαντινάδες και επειδή καλό είναι το χιούμορ (ιδιαίτερα στις εποχές που μερνάμε) αλλά ο φίλος θέλει και κάποια συμβουλή εδώ είναι η δική μου (δυστυχώς μακροσκελής).

Παίζω με Stratocaster από το 1980. Σήμερα έχω τρείς stratocaster. Μιά Am Std του 1991, μία MIM του 2006 και μιά Custom Shop που φτιάχτηκε με δικές μου οδηγίες με σώμα Ash deep contours (1957) και χέρι maple, 21 τάστα 12". Αγαπώ και τις τρείς το ιδιο ανεξάρτητα από πόσο μου κόστισαν. Δεν θα αποχωριζόμουν καμμία από τις τρείς. Έχουν περάσει από τα χέρια μου άλλες πέντε strat (δικές μου και φίλων μου) και έχω κατασκευάσει από το μηδέν και κάμποσες. Ένα έχω να πώ για τις strat. ΤΟ ΚΑΘΕ ΜΟΜΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. Έχω παίξει Eric Clapton sign. που είναι απαράδεκτη, μιά Deluxe (USA) του 2009 που ήταν άθλια και μιά Am Std του 2008 που ήταν ΤΕΛΕΙΑ! Και ας μήν ξεχνάμε πως ο Jimmi Hendrix έπαιζε με μοντέλα από τη "χειρότερη" εποχή της  fender.

Συμβουλή: Μή μασάτε το marketing BS. Για μουσικούς - "κανονικούς θνητούς", είναι άσχετο τι μοντέλο είναι ή αν η κιθάρα είναι νέα ή παλιά. Σημασία έχει κατ αρχάς να σε τρελαίνει οπτικά (οφθαλμόλουτρο), η κατάσταση που βρίσκεται, πώς παίζει και ΤΟ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ.

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ STRAT ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΞΕΙΣ. ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΣΚΕΤΗ. Oι Strat έχουν γαιδουρινη αντοχή και δε μασάνε από κακομεταχείριση (μέσα σε κάποια πλαίσια πάντα). Γιατί άραγε ο Clapton έπαιζε την Blackie σε ημιδιαλυμένη κατάσταση μέχρι που άντεχε refrets? Το ίδιο και ο Chris Rea, o Rorry Gallagher, ο Walter Trout κλπ κλπ κλπ. Μήπως δεν είχαν χρήματα να αγοράσουν καινούριες? Γιατί ο Gilmour ξαναγύρισε στην Black Strat του μετά από δεκαετίες?

 

Τα περι ξύλων, μαγνητών, πηνίων, πυκνωτών, bleed-resistors κλπ είναι ωραία αλλά στην πράξη τελικά έχει σημασία ΠΩΣ ακούγεται ένα όργανο και πως το ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ο κάθε ένας μας στο χέρι του.

 

Τελικές συμβουλές (guidelines):

1.ΠΟΤΕ Strat από mail-order.

2.ΠΑΝΤΑ όργανο που είδες από κοντά, το έπαιξες, σου "κάθεται" και ακούγεται καλά σκέτο και με ενισχυτή.

3.Το μπράτσο στις STRAT είναι μεγάλη υπόθεση γιατι υπάρχουν εκατοντάδες. (Εγώ μετά από δεκαετίες καταστάληξα στα 12"ρια).

4.Ότι ζημια και να έχει μιά strat (με εξαίρεση σοβαρό στράβωμα σε χέρι και σπασμένη βάση neck) μπορεί να είναι δευτερέυουσα άν δεν σε απασχολεί η "γυαλιστερή" εικόνα και το όργανο παίζει καλά.

5.Να έχεις πάντα από κοντά κάποιον που να ξέρει να ρυθμίζει σωστά μιά stratocaster ή να μάθεις να το κάνεις μόνος σου. Δεν είναι rocket science και χρειάζονται ελάχιστα εργαλεία, προσοχή, ορεξη, αγάπη και λογική.

 

Εγώ πάντως δύσκολα θα ξανα-αγοράσω καινούριο όργανο κυρίως γιατί τα τελευταία χρόνια όλοι μας κοροιδεύουν με φύκια για μεταξωτές κορδέλες (εδώ η Gibson έχει πείσει τον κόσμο πως οι "κούφιες" [chambered] Les Paul είναι καλύτερες!) 

 

Βρές το όργανο που σου κάνει "κλίκ" και άρπα-το. Άν είναι και φτηνότερο από την αγορά, ακόμα καλύτερα. Απόλαυσε το όργανό σου και αγνόησε τις θεωρίες.

Τα υπόλοιπα είναι παραμύθια.

Καλή αναζήτηση.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μιλαμε για solid οργανο και οχι για ακουστικό μην τα ξαναλέμε  ;D ;D ;D

 

Ναι,βέβαια...Έχει πλάκα,πάντως,πως οι..."αντιξυλικοί" δέχονται τη συνεισφορά των ξύλων στα ακουστικά όργανα,ενώ δεν δέχονται κουβέντα για τα ηλεκτρικά. ;D

 

 

Εγώ πάντως δύσκολα θα ξανα-αγοράσω καινούριο όργανο κυρίως γιατί τα τελευταία χρόνια όλοι μας κοροιδεύουν με φύκια για μεταξωτές κορδέλες (εδώ η Gibson έχει πείσει τον κόσμο πως οι "κούφιες" [chambered] Les Paul είναι καλύτερες!) 

 

Μπορώ με σιγουριά να σου πω πως τόσο η Gibson,όσο και η Fender -σε γενικές γραμμές- την περασμένη δεκαετία παρήγαγαν πάρα πολύ καλές κιθάρες και μάλιστα σε όλα τα price ranges.H νέα γενιά είναι πολύ τυχερή,διότι έχει τόσες πολλές επιλογές που άλλες γενιές ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δεν θα φαντάζονταν.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα ειπε ο Κρητικος (microvios) . Και εγω που νομιζα οτι μονο απο λύρες γνωριζατε...

Οταν παιρνεις κιθαρα πρωτα ακους το χερι σου , μετα την ψυχη σου και στο τελος το αυτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,βέβαια...Έχει πλάκα,πάντως,πως οι..."αντιξυλικοί" δέχονται τη συνεισφορά των ξύλων στα ακουστικά όργανα,ενώ δεν δέχονται κουβέντα για τα ηλεκτρικά. ;D

Μα είναι γεγονός...ότι μία ακουστική με μαγνήτη...ακούγεται σαν πριν που δεν είχε!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι γεγονός...ότι μία ακουστική με μαγνήτη...ακούγεται σαν πριν που δεν είχε!!! ;D ;D

 

Aν η εν λόγω ακουστική..."κλάνει" unplugged,ο μαγνήτης (μαζί με τον ενισχυτή) απλά κάνουν το ίδιο μ'αυτό που κάνει και αυτός ο...κώνος.Αυξάνουν απλά το volume! ;D  ;D  ;D

fart-power.jpg.8523a3ad8871a12f51b3be9f1ae352f4.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,βέβαια...Έχει πλάκα,πάντως,πως οι..."αντιξυλικοί" δέχονται τη συνεισφορά των ξύλων στα ακουστικά όργανα,ενώ δεν δέχονται κουβέντα για τα ηλεκτρικά.

 

Εμ δικιο δεν εχουν μια και

 

ΑΥΤΟ ειναι ενα ακουστικο οργανο ,με το ΗΧΕΙΟ του,το σκαφος του,το bracing του,την πειρα και την ΤΕΧΝΗ αιωνων.... το οποιο ακομα και σημερα θελει και 10 με 20 ωρες για να φτιαχτει

 

Martin-D45.jpg

 

 

ενω αυτο

 

ee_3.JPG

 

μια... Σανιδα που την.... ξεπεταει το cnc  μεσα σε 2 λεπτα και  που αμα της βιδωσεις και ενα μαδερι με ταστα  και της βαλεις και ενα μαγνητη γινεται...κιθαρα... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,βέβαια...Έχει πλάκα,πάντως,πως οι..."αντιξυλικοί" δέχονται τη συνεισφορά των ξύλων στα ακουστικά όργανα,ενώ δεν δέχονται κουβέντα για τα ηλεκτρικά. ;D

 

σε ενα solid οργανο =>

1. χαρακτηρας ενισχυτη

2. καλώδιο pedalboard - amp,

3. 15 modulation pedal,

4. συνήθως extra overdrive ή distortion,

5. καλώδια  pedalboard

6. ξανα καλωδιο κιθαρας - pedalboard

7. ποτς

8. μαγνητες

9. μισο κιλο πολυεστερας

10. sos για να γλυστραει........  ;D

 

σε ενα ακουστικο οργανο=>

PA - μικρόφωνο - κιθαρα

 

Τι να λεμε τωρα, πες μου που μπορει να ακουσεις τα ξυλα πιο ευκολα  ??? ??? ???

 

Επισης ακουστικη με μαγνητη - μαπα το καρπουζι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα solid οργανο =>

1. χαρακτηρας ενισχυτη

2. καλώδιο pedalboard - amp,

3. 15 modulation pedal,

4. συνήθως extra overdrive ή distortion,

5. καλώδια  pedalboard

6. ξανα καλωδιο κιθαρας - pedalboard

7. ποτς

8. μαγνητες

9. μισο κιλο πολυεστερας

10. sos για να γλυστραει........  ;D

 

σε ενα ακουστικο οργανο=>

PA - μικρόφωνο - κιθαρα

 

Τι να λεμε τωρα, πες μου που μπορει να ακουσεις τα ξυλα πιο ευκολα  ??? ??? ???

 

Επισης ακουστικη με μαγνητη - μαπα το καρπουζι

 

 

 

Tωρα να δεις τι γελιο θα γινεται που οι κιθαρες θα αρχισουν και να...τυπωνονται.Οπως το εκανε ο παρακατω τυπος που τυπωσε την κιθαρα του...ενας 3d εκτυπωτης λιγη σκονιτσα που την μετατρεπει σε απειρες στρωσεις πλαστικου και τσουπ...ετοιμο το guitar part.http://www.guitarworld.com/video-worlds-first-3d-printed-guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια για τα κσυλα κρυβεται εκει εξω

 

αλλα οτι και ξυλο να ειναι ή απο οτιδηποτε υλικο δεν θα σε κανει καλυτερο μουσικο ή παιχτη

 

και ΝΑΙ κατα προσωπικη μου αποψη απο το τι ξυλο ειναι φτιαγμενο ενα οργανο διαφοροποιει τον ηχο (στα solid οργανα) αλλα και αυτο ειναι υπο παραμετρους που πολλοι δεν τις λαμβανουν υποψη τους γιατι πολυ απλα δεν τις χρειαζονται

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου