Προς το περιεχόμενο

Ακουστική, ποιόν χώρο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Τα χρήματα δυστυχώς είναι θέμα. Δεν θα φοβόμουν να ξοδέψω για κάτι που θα μείνει αλλά το πρόβλημα είναι οτι δεν γνωρίζω πόσο θα μείνω στο συγκεκριμένο χώρο. Μπορεί να είναι 2 χρόνια μπορεί και πέντε. Μόνιμα πάντως όχι.

 

Οπότε δεν θέλω να ξοδέψω σημαντικά ποσά πάνω του, αλλά φυσικά δεν αναζητώ και τη τέλεια ακουστική. Απλά θέλω ενα καλύτερο περιβάλλον απο αυτό που έχω τώρα (ο μεγάλος χώρος) που δεν έχει καμιάς μορφής επέμβαση και όλα ακούγονται πολύ πολύ μπάσα!

 

Υπενθυμίζω ότι ο μεγάλος χώρος είναι ήδη διαμορφωμένος, και δεν μπορώ να αλλάξω τη γυψοσανίδα, την οροφή (να την φτιάξω με κλήση), ή το πάτωμα (μοκέτα). Για αυτόν το χώρος μπορεί να διαθέσω το πολύ 1000 - 1500 Ευρώ.

 

Στον μικρό χώρο τα 1000 ευρώ μπορώ να τα δώσω για Auralex κλπ, αλλά έχω και το ελεύθερο να επιλέξω με τι θα ντύσω τους τοίχους, το πάτωμα και την οροφή. Για τα τελευταία μην φανταστείτε τρελλά ποσά, απλά λίγο παραπάνω απο ότι θα κοστίσουν τα κανονικά υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μισό λεπτό γιατί δεν έχω καταλάβει κάτι,

και ίσως na τα έχω μπερδέψει.

 

Αν μέσα σε ένα δωμάτιο υπάρχει μια μεμβράνη όπως πχ ένα τύμπανο,

κάθε φορά που θα ακούγεται ένας ήχος κοντά στην συχνότητα ταλάντωσής του,

αυτό θα πάλετε συμπαθητικά, και θα βγάζει ήχο.

Σωστά;

Αν ναι, τότε αυτό γιατί να μην συμβαίνει και με μια μεμβράνη όπως η γυψοσανίδα;

 

Νομίζω δηλαδή πως αν η γυψοσανίδα δεν έχει από μέσα πετροβάμβακα, θα ταλαντώνει γύρω ή κάτω από τα 200 kh.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Helmholtz Resonators και οι Panel Absorbers έχουν και αυτοί όπως σωστά λέτε έναν χρόνο αντήχησης αλλά επειδή είναι πιο damped κατασκευές από ένα αντηχείο ο χρόνος αυτός είναι μικρότερος από το RT60. Η αντήχησή τους δηλαδή σβήνει πριν από την αντήχηση του δωματίου. Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις πύλινων αγγείων με μεγαλύτερο self reverberation που έχουν ενσωματωθεί σε καθεδρικούς ναούς και αρχαία θέατρα ειδικά για να συμβάλλουν για μεγαλύτερη αντήχηση.

 

Όσον αφορά το δωμάτιο για το οποίο μιλάμε μου κάνει εντύπωση το ότι ακούς περισσότερα μπάσα σε χώρο επενδεδυμένο με γυψοσανίδες. Θα μπορούσα να καταλάβω τις περισσότερες ανακλάσεις εν γένει αλλά όχι περισσότερα μπάσα.

 

Αφού ο χώρος δεν είναι δικός σου και βάσει των χρημάτων που διαθέτεις θα πρέπει να φτιάξεις module τα οποία θα είναι κινητά και θα μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις και αλλού.

 

Μην μπαίνεις στην λογική των ασσύμετρων τοίχων και των κλίσεων στην οροφή. Αυτά είναι το κερασάκι στην τούρτα και αυτό που πρέπει και μπορείς να κάνεις σε αυτή την φάση είναι να έχεις μια λογική απορρόφηση σε όλο το φάσμα και πανω από όλα να μην βουϊζουν τα μπάσα.

 

Αν πάντως έχεις την δυνατότητα να μικρύνεις λίγο τον μεγάλο σου χώρο με γυψοσανίδα θα γλυτώσεις χρήματα αφού θα πρέπει να επενδύσεις μικρότερο χώρο και μπορώ να σου προτείνω που ακριβώς να χωρίσεις για να είσαι μέσα στις χρυσές αναλογίες.

 

Γιάννης Πετρογιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου