Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ήχου ψηφιακού αρχείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, καλησπέρα...

Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα για το οποίο θα ήθελα κάποιες προτάσεις.

Κάνω μια εκπομπή μέσω διαδικτύου με το πρόγραμμα virtual dj... Όλα καλά μέχρι εδώ. Στην εκπομπή αυτή κάποιες φορές πρέπει να βγάζω στον αέρα ηχογραφημένο το υλικό μου γιατί είναι αδύνατο να γίνει αυτό ζωντανά. Απλά με το πρόσφατο υλικό μου, είχα το πρόβλημα ότι μου χάλασε το μαγνητόφωνο που είχα και αναγκάστηκα να κάνω την ηχογράφηση από κινητό σε μορφή amr. Αυτό συνέβη και την προηγούμενη εβδομάδα. Έκανα το εξής. Μετέτρεψα το amr σε mp3 αλλά όταν το έβαζα στο virtual η ποιότητα ήταν άθλια, αλλοιωνόταν σε μεγάλο βαθμό. Έτσι, συνέδεσα το κινητό μου με κάτι ηχεία που έχω 5.1 με αρκετά καλό ενισχυτή, αύξησα την ένταση των ηχείων και έπαιξα την ηχογράφηση από εκεί έχοντας ανοιχτό το μικρόφωνο. Όμως αυτή τη φορά το υλικό μου είναι χειρότερο σε ποιότητα από της προηγούμενης εβδομάδας. Σκέφτηκα να κάνω το ίδιο αλλά και πάλι αυτοί που θα με ακούσουν θα δυσκολευτούν να κατανοήσουν το τι λέει η ηχογράφηση μου. Συνεπώς, ψάχνω έναν τρόπο ούτως ώστε είτε να βελτιώσω την ποιότητα του mp3 ή amr αρχείου και να το παίξω είτε από τα ηχεία είτε από το virtual είτε να χαμηλώσω την ένταση του ήχου του αρχείου σε βαθμό που να ακούγονται καθαρά οι συνομιλίες ώστε αν το παίξω από τα ηχεία στο μικρόφωνο να αυξήσω την ένταση στα ηχεία και να ακούγεται όσο πιο καθαρά γίνεται.... Όποιος μπορεί να βοηθήσει -αν υπάρχει δηλαδή κάποιος- ας μου πει, αν και παρότι είμαι άσχετος από αυτά, πιστεύω ότι δεν έχω ιδιαίτερες ελπίδες!

Ευχαριστώ...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να βγάλεις άκρη ξεκινώντας με amr.

Γιατί δε δοκιμάζεις να ηχογραφήσεις σε mp3 με το μικρόφωνό σου στο pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανεβαζεις το αρχειο, η μερος αυτου εαν ειναι μεγαλο, σε amr format για να ακουσουμε το προβλημα?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου