Προς το περιεχόμενο

Φθηνο pc για cubase


korg_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε haris δεν εχω κανει ακομα την αγορα διοτι μου προεκυψε κατι κ δεν εχω τη δυνατοτητα ακομα.Η σελιδα που μου προτεινες δε βλεπω να εχει κ τεραστια διαφορα απο το πλαισιο..Θα πρεπει να ξερεις οτι ειμαι διπλα σε ενα καταστημα ΠΛΑΙΣΙΟ κ αυτο σημαινει οτι η αγορα θα ειναι αμεση κ πιο ευκολη απο το να παραγγειλω απο ιντερνετ και φυσικα σε περιπτωση που θα πρεπει να τα στειλω με εγγυηση ειμαι διπλα αυτο πιο πολυ με εκανε να ψαχτω απο πλαισιο..Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και οτι αλλο εχεις να μου πεις-προτεινεις ειμαι ανοιχτος γιατι μπορει κ να εχω αδικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πλαίσιο- ξεπλαίσιο δεν ξέρω, βρείτε τα  ;D Το σίγουρο είναι όμως ότι δεν αξίζει τον κόπο για 50- 60- 70 ευρώ να πάρεις έναν υπολογιστή... δυο φορές πιο αργό. Μπορεί να σου αρκεί προς το παρον κάτι τέτοιο, δεν αντιλέγω, η δύναμη του CPU πάντως είναι ουσιαστικά το χαρακτηριστικό που επιτρέπει σε ένα PC να είναι χρήσιμο και στο μέλλον. Συνέχεια βγαίνουν όλο και πιο cpu hungry προγράμματα, μια που δίνεις λοιπόν λεφτά δώστα μια και καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η δύναμη του CPU πάντως είναι ουσιαστικά το χαρακτηριστικό που επιτρέπει σε ένα PC να είναι χρήσιμο και στο μέλλον. Συνέχεια βγαίνουν όλο και πιο cpu hungry προγράμματα, μια που δίνεις λοιπόν λεφτά δώστα μια και καλή.

Ετσι. Με το βλεμμα λοιπον στο μελλον, αντε παραγγειλε τον παρακατω επεξεργαστη να τελειωνεις για τα επομενα_τουλαχιστον_4-5 χρονια:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558351 meditate.gif

 

Οσον αφορα τα online καταστηματα, εγω εδω και αρκετα χρονια αγοραζω απο to e-shop.

Μια χαρα τιμες και γρηγοροι, συνηθως οτι παραγγειλω την αλλη μερα το πρωι ειναι στην πορτα μου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι. Με το βλεμμα λοιπον στο μελλον, αντε παραγγειλε τον παρακατω επεξεργαστη να τελειωνεις για τα επομενα_τουλαχιστον_4-5 χρονια:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558351 meditate.gif

 

 

 

Αγνοείς τα βασικά. Σε "4-5" χρόνια, ο υπολογιστής που στοιχίζει 6-7 κατοστάρικα θα έχει γίνει 6-8 φορές πιο γρήγορος. Το cpu αυτό είναι "μόνο" 2-3 φορές πιο γρήγορο. Συνεπώς δεν συμφέρει να το αγοράσεις "με το βλέμμα στο μέλλον" αλλά ΜΟΝΟ με το βλέμα στο ΠΑΡΟΝ, αν το χρειάζεσαι δηλαδή ΤΩΡΑ. Για το μέλλον καλύτερα να φυλάξεις τα 700 ευρώ της διαφοράς και να πάρεις ένα προσιτό σύστημα αργότερα.

 

Αντίθετα τα 60- 70 ευρώ της διαφοράς του i5 με τον AMD δεν σου επιτρέπουν να αγοράσεις στο μέλλον ΤΙΠΟΤΑ. Δίνοντάς τα όμως τώρα εξασφαλίζεις ΔΙΠΛΑΣΙΑ CPU Power, σα να αγόραζες δηλαδή το σύστημά σου 1.5 χρόνο αργότερα  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα τα 60- 70 ευρώ της διαφοράς του i5 με τον AMD δεν σου επιτρέπουν να αγοράσεις στο μέλλον ΤΙΠΟΤΑ.

 

Καλά μην ορκίζεσαι!  ;D

 

Στο μέλλον με 60-70 Ε παίρνεις έναν SSD 64GB δισκο για όλα τα αρχεία που δουλεύεις σε ένα δεδομένο project, και απογειώνεις τις επιδόσεις εκεί όπου ΟΛΑ τα pc χωλαίνουν, στο disk I/O.  ;)

 

Προς το παρόν ένας τέτοιος - παρακατιανός με τα μέτρα σου - επεξεργαστής είναι ΣΟΥΠΕΡ:

 

Αυτή τη στιγμή η AMD προσφέρει 4πύρηνο, στα 3.6GHz, με 12ΜΒ cache, στα 108Ε με ΦΠΑ, και ο ΟΡ ψάχνει για ΦΤΗΝΗ ΛΥΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πάρει ένα SSD στο μέλλον δε σημαίνει ότι θα ανεβάσει το CPU του. Σίγουρα πάντως είναι καλό να έχεις πολλούς και καλούς δίσκους.

 

Σχετικά με την AMD: Δυστυχώς τα έχει κάνει μπάχαλο, κόβει τους μισούς FPUs στα καινούργια CPUs και κάτι τέτοιες ΒΛΑΚΕΙΕΣ, δεν είναι πράγματα αυτά, ειδικά για DAW χρήση.

 

Και τι έγινε που έχει 4 cores ο AMD; Στην ουσία αυτό που λες στο παιδί είναι πως αντί να πάρει τετραπύρηνο να πάρει αυτόν...

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-CPU-Intel-Core-i3-2100-s1155-3-1GHz-BX80623I32100.htm

 

 

... σε αντίστοιχο AMD,  ε, εγώ του προτείνω να πάρει τον τετραπύρηνο Intel να είναι πιο δυνατό το μηχάνημά του. Ας δει τι έχει στην τσέπη του, και αν δε βγαίνει ας πάρει τον AMD ή τον i3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πάρει ένα SSD στο μέλλον δε σημαίνει ότι θα ανεβάσει το CPU του.

 

αυτό δεν υπήρχε λόγος να το γράψεις, είναι αυτονόητο

 

το ζητούμενο είναι να ανεβούν οι ΣΥΝΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ, όχι τα specs του μηχανήματος, και ένας ταχύτατος δίσκος κάνει ακριβώς αυτό

 

Και τι έγινε που έχει 4 cores ο AMD;

 

οι περισσότεροι πυρήνες μετράνε μόνο με intel??  ???

 

KAI 4 πυρήνες, ΚΑΙ σε πολύ μεγάλη συχνότητα, ΚΑΙ με πολύ μεγάλο  cache, ΚΑΙ οικονομικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου