Προς το περιεχόμενο

Φθηνο pc για cubase


korg_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια σημεία που πρέπει να διορθωθούν:

 

αυτο που ισως ξεχνας ομως ειναι οτι οσο πιο καλη καρτα γραφικων εχει βοηθαει και το υπολοιπο συστημα - δε λεω ισως θα μπορουσε να βαλει και μια πιο χαμηλης ισχυως αλλα δεν ειμαι τις γνωμης να ΞΑΝΑριξει λεφτα μετα απο 1 χρονο οταν θα του κολλαει ακομα και αμα θελει να μπει στο facebook  :D

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι αλήθεια ότι μια on-board κάρτα γραφικών στερεί πόρους από το σύστημα οπότε καλό είναι να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω για μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

That said, το Cubase (και ο υπολογιστής γενικώς) δεν θα καταλάβει την παραμικρή διαφορά αν πάρεις μια κάρτα των 50 ευρώ ή μια κάρτα των 250 ευρώ.

Δεν σχολιάζω καν το ότι θα κολλάει ο υπολογιστής στον ένα χρόνο με τη φτηνή κάρτα, θεωρώ ότι ήταν μια τραβηγμένη απόπειρα χιούμορ.

 

το θεμα με την παθητικη ψυξη ειναι δικοπο μαχαιρι - ναι μεν εχεις λιγοτερο θορηβο αλλα μετα απο πολλες ωρες λειτουργιας το μηχανημα θα καιει

Θα αγχωνόμουν πολύ περισσότερο για την ψύξη του επεξεργαστή παρά για της κάρτας γραφικών αν μιλάμε για audio PC (το οποίο δεν έχει και κανένα ιδιαίτερο φόρτο στα γραφικά ώστε να ζεσταίνεται τόσο η κάρτα).

 

τα 650W μην τα περνεις αλογιστα και ως υπερβολικα - λιγο να φτασει στο peak με κανα 2 στικακια ή καναν εξωτερικο USB θα κολλαει ολο το συστημα

Το ποσό ρεύματος που απαιτεί ένα στικάκι είναι αστείο, δεν είναι λόγος αυτός για να πάρεις 650άρι τροφοδοτικό.

Don't get me wrong, δεν διαφωνώ στο να πάρει κανείς ένα τροφοδοτικό με περίσσεια ισχύος ώστε να είναι ήσυχος για το μέλλον (όχι εις βάρος της ποιότητας του τροφοδοτικού) αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε ότι τέτοια ποσά ισχύος είναι απαραίτητα μόνο αν πρόκειται κανείς να βάλει πολλαπλές και δυνατές κάρτες γραφικών, να γεμίσει το κουτί με high performance σκληρούς δίσκους, να βάλει τον πιο ενεργοβόρο επεξεργαστή της αγοράς κλπ.

 

Πάρτε και ένα link που κάνει αρκετά αξιόπιστο υπολογισμό του wattage:

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενταξει παιδια εχω παθει σοκ απο την αμεση ανταποκριση σας και ειδικα απο το χρονο που εχετε διαθεσει δηλαδη να μπειτε να ψαξετε, να διαβασετε, να συγκρινετε..παιδια σας υπερ ευχαριστω!

 Φιλε messalion δυστηχως δεν ξερω αν ειναι sata η οχι γενικα δεν εχω ιδεα τι εχω μεσα στο κουτι μου :-[ τρατζικ ε?Αν ειναι απαραιτητο για να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη μπορω να ρωτησω να μαθω απο τον μαστορα(δηλαδη να τον πω να ανοιξει και να δει τι εχει μεσα)μηπως και υπαρχει καποια πιθανοτητα να γλυτωσουμε κατι(π.χ σκληρο δισκο η οτιδηποτε αλλο).

Ερωτηση:αυτα τα pc που εχετε προτεινει γυρω στα 410Ε ειναι χωρις σκληρο?Γιατι αν ειναι ολοκληρωμενα δηλαδη ετοιμα να δουλεψουν νομιζω πως ειναι καλη τιμη και ειναι κ καλο το μηχανημα.

 Παρακληση:Αν μπορειτε τελικα να μου φτιαξετε ενα τελικο pc δηλαδη ποιο τροφοδοτικο τι μνημες κτλπ,γιατι βλεπω οτι εχετε διαφορετικες γνωμες για να παω να το παραγγειλω!

Σας ευχαριστω κ παλι για τη βοηθεια ολους σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια σημεία που πρέπει να διορθωθούν:

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι αλήθεια ότι μια on-board κάρτα γραφικών στερεί πόρους από το σύστημα οπότε καλό είναι να δώσεις 50 ευρώ παραπάνω για μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

That said, το Cubase (και ο υπολογιστής γενικώς) δεν θα καταλάβει την παραμικρή διαφορά αν πάρεις μια κάρτα των 50 ευρώ ή μια κάρτα των 250 ευρώ.

Δεν σχολιάζω καν το ότι θα κολλάει ο υπολογιστής στον ένα χρόνο με τη φτηνή κάρτα, θεωρώ ότι ήταν μια τραβηγμένη απόπειρα χιούμορ.

φυσικα και ηταν χιουμορ - παρολα αυτα λογω τις πρωτερω εργασιας σου - ΚΑΝΕΝΑΣ δεν χρησημοποιει τον υπολογιστη ΜΟΝΟ για 1 πραγμα - ας μην γελιωμαστε  ;) καταλαβενετε τι εννοω

 

 

δλδ το 650W τροφοδοτικο ειναι μονο για

τέτοια ποσά ισχύος είναι απαραίτητα μόνο αν πρόκειται κανείς να βάλει πολλαπλές και δυνατές κάρτες γραφικών, να γεμίσει το κουτί με high performance σκληρούς δίσκους, να βάλει τον πιο ενεργοβόρο επεξεργαστή της αγοράς κλπ.

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα πρόκειται για αστείο στατιστικό δείγμα  ;)

εγω προτεινω αυτο που ξερω - το αν ειναι αστειο ή οχι ειναι καθαρα θεμα του οποιου κατοχου

 

αλλωστε το turbo x εχει efficiency 65%

και το coolermaster 70% - do the math

 

φυσικα και ουτε για αστειο δεν λεω οτι η turbo x ειναι καλυτερη μαρκα απο την coolermaster - μην παρεξηγηθουμε :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτεινω αυτο που ξερω - το αν ειναι αστειο ή οχι ειναι καθαρα θεμα του οποιου κατοχου

 

Το ότι τα 5 κομμάτια είναι αστείο δείγμα για να βγει συμπέρασμα δεν είναι θέμα άποψης, είναι απολύτως ξεκάθαρο και αδιαμφισβήτητο για όποιον έχει μια μικρή ιδέα έστω από στατιστική.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα 5 κομμάτια είναι αστείο δείγμα για να βγει συμπέρασμα δεν είναι θέμα άποψης, είναι απολύτως ξεκάθαρο και αδιαμφισβήτητο για όποιον έχει μια μικρή ιδέα έστω από στατιστική.  ;)

ααα εκει το πας  :D :D

 

Ναι ειναι χωρις σκληρο δισκο η προταση με τα 410 ευρω

 

οι μονες αλλαγες που προτίθεμαι να κανω υστερα και απο τις προτροπες των αξιοσεβαστων συμφορουμιτων ειναι

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-6450-PCI-Express-GDDR3-1GB-11190-02-20G.htm

 

και ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-eXtreme-Power-Plus-500W-PSU-RS-500-PCAP-A3.htm αυτο που ποσταρε ο evelek δλδ (not my idea)

 

τωρα οσον αφορα τον σκληρο δισκο - μια ματια που εριξα.......τι εγινε ρε παιδια ? γιατι πηραν τοσο πολυ τα πανω τους στις τιμες αυτα τα μαραφετια ?

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα οσον αφορα τον σκληρο δισκο - μια ματια που εριξα.......τι εγινε ρε παιδια ? γιατι πηραν τοσο πολυ τα πανω τους στις τιμες αυτα τα μαραφετια ?

Οντως. Κοιταω τωρα τιμες στο e-shop, πριν ακριβως ενα χρονο ειχα αγορασει δυο ιδιους σκληρους Seagate-1ΤΒ στην τιμη των €132, τωρα μονο ο ενας κοστιζει...€129! ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ανεβαινει το κοστος αρκετα..ελπιζω να μπορω να βαλω τον παλιο μου σκληρο(αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι SATA σωστα?)

Δηλαδη αν ΔΕΝ μπορεσω να χρησιμοποιησω το σκληρο μου την εκατσα...?

Νομιζω ομως οτι η καλυτερη δουλεια που εχω να κανω ειναι να παρω το χαλασμενο μου pc να δω τι μπορω να κρατησω και να βαλω καποια απο τα πραγματα που μου γραψατε.Δηλαδη εαν μπορεσω να κρατησω το κουτι , το σκληρο , την καρτα γραφ. , ψυκτρες κτλπ θα πεσει αρκετα το κοστολογιο..

ΦΦΦΦΦΦ...κουραστηκα  8) δε ξερω τι να κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου