Προς το περιεχόμενο

μια βοήθεια για την πρώτη μου strat!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H ''μη επιτυχής'' αισθητική παρέμβαση ή ο ''ατυχής αισθητικός πειραματισμός'' πάνω σε ένα όργανο από άτομα που ενδέχεται να μην είναι εξειδικευμένα με το αντικείμενο δεν κάνει διακρίσεις σε ακριβά και φθηνά όργανα: Θα φαίνεται το ίδιο αντι-αισθητικό και αηδία, είτε η κιθάρα είναι των 100 είτε των 3000 ευρώ. Καινούργια κιθάρα είναι, που θέλει λίγο παίξιμο για να στρώσει το πρόβλημα, όπως οι περισσότερες φρεσκολουστραρισμένες κιθάρες. Αν ο φίλος ήθελε να κάνει τέτοια ''πειράματα'', θα μπορούσε να πάρει εξαρχής μεταχειρισμένη, ακόμα και αν είναι squier bullet strat.

 

1. Ναι, αλλά άλλο είναι η στραβή να γίνεται στο κουπί των 100Ε κι άλλο στην ακριβή σου

 

2. έχω δύο (μόλις) κιθάρες, μια πολύ παλιά που εξαρχής είχε μπράτσο που κολλούσε και συνεχίζει να κολλάει, και μια λίγων ετών που εξαρχής δεν κολλούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1. Ναι, αλλά άλλο είναι η στραβή να γίνεται στο κουπί των 100Ε κι άλλο στην ακριβή σου

 

Ναι, αλλά είναι το ίδιο αντιαισθητικό. Κάποιος π.χ. που δεν ασχολείται με κιθάρες και δεν μπορεί να ξεχωρίσει μια ακριβή από μια φθηνή, μια αντιαισθητική επέμβαση που κάνει ''μπαμ'' θα του κανει την ίδια αρνητική -οπτικά- εντύπωση. Σίγουρα είναι καλύτερο να γίνει στη φθηνή σου, αλλά ποιός ξέρει αν ο OP ενδιαφέρεται να πάρει αργότερα και άλλες κιθάρες και επομένως πρέπει να πειραματιστεί με αυτήν?

 

2. έχω δύο (μόλις) κιθάρες, μια πολύ παλιά που εξαρχής είχε μπράτσο που κολλούσε και συνεχίζει να κολλάει, και μια λίγων ετών που εξαρχής δεν κολλούσε.

 

Για δώσ'την μου τώρα που καλοκαιριάζει και σε 3 μήνες θα στην έχω κάνει... πύραυλο...  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά είναι το ίδιο αντιαισθητικό.

Εντάξει ρε συ αλλά μιλάμε για χιλιάρι βρεγμένο γυαλόχαρτο σε neck (που δεν φαίνεται) από Squier Bullet. Έλεος δηλαδή μη χαλάσουμε το σκρίνιο με το δράπανο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα απ'όλα θέλω να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...δεν περιμενα τέτοια ανταπόκριση... :)

Συμφωνώ ότι η κιθάρα είναι φτηνή για εσάς...για εμένα που δεν ειμαι κιθαρίστας είναι στο όριο τον χρημάτων που διαθέτω για ένα καινούριο όργανο που θέλω να πειραματιστώ ως προς την μουσική του πλευρα και όχι ως προς την τεχνικη του...οπότε το ''έλα μωρέ και να χαλάσει 100 euro έχει τι έγινε'' για εμένα δεν ισχυει...με μία πρόχειρη αυτοκριτικη κατεληξα στο συμπέρασμα ότι είμαι τόσο ανίδεος που δεν ξέρω ούτε την ορολογία...οπότε σε πρώτη φάση λεω να την πάω σε καποιον μάστορα που σεταρει και δύο κιθαρες την ημέρα και για το δεύτερο setup βλεπουμε...τώρα είμαι τόσο άσχετος που δεν καταλαβαίνω ούτε τον οδηγό του noise για setup... ;D

 

Υ.Γ. ρε παιδιά...οι πληκτράδες είναι πολυ πιο χαλαροί από τους κιθαρίστες...κοιταξα και αλλα θέματα και πραγματικα το αίμα σας βράζει!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. ρε παιδιά...οι πληκτράδες είναι πολυ πιο χαλαροί από τους κιθαρίστες...κοιταξα και αλλα θέματα και πραγματικα το αίμα σας βράζει!  ;D

γιατι κυλλαν πολλα watt μεσα μας γι'αυτο  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενα κετσε (πρασινο ειναι μαλακος) απο μαγαζι με σιδηρικα ειδη ,2-3 ευρω,δεν θες πολυ 20-30 εκατοστα μηκος το πλατος ειναι στανταρ,ειναι για γυαλισμα ανοξειδωτων(τα κανει καθρεπτη).

οριοθετησε το μανικη με χαρτοταινια(αυτη στη φωτο δεν ειναι χαρτοταινια),για να μην φαινεται ασχημα μετα.

τριψε απαλα σαν να χαιδευεις γυναικα(οχι σαν να χουφτωνεις) μεχρι να γινει η επιφανεια σατινε (δεν θελει πολυ χρονο για να γινει 5 λεπτα θα φας).

βαλε και σε ενα πανακι overlite κρεμα, τριψε και εγινε!

ξαναλεω απαλα με τον κετσε (στην αρχη μπορει να δεις γραμμες αλλα στην συνεχεια θα φυγουν).

ουτε ζημια ουτε τιποτα,και αν δεν σε ενοχλη αισθητικα η σατινε επιφανεια.

αν φοβασε να βαλεις χερι ,τοτε παιζε και με τον καιρο ισως σταματηση να κολαει,οπως ειπαν παραπανω και τα αλλα παιδια.

 

28032012097.thumb.jpg.d1a2d311e9078be2987555f1171ea36b.jpg

28032012098.thumb.jpg.b4a98d84d72f3c125b63028c332ae2d7.jpg

28032012099.thumb.jpg.95011a0a4c9ac905211127589d5a8f63.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενα κετσε (πρασινο ειναι μαλακος) απο μαγαζι με σιδηρικα ειδη ,2-3 ευρω,δεν θες πολυ 20-30 εκατοστα μηκος το πλατος ειναι στανταρ,ειναι για γυαλισμα ανοξειδωτων(τα κανει καθρεπτη).

οριοθετησε το μανικη(ι) με χαρτοταινια(αυτη στη φωτο δεν ειναι χαρτοταινια),για να μην φαινεται ασχημα μετα.

τριψε απαλα σαν να χαιδευεις γυναικα(οχι σαν να χουφτωνεις) μεχρι να γινει η επιφανεια σατινε (δεν θελει πολυ χρονο για να γινει 5 λεπτα θα φας).

βαλε και σε ενα πανακι overlite(overlay) κρεμα, τριψε και εγινε!

ξαναλεω απαλα με τον κετσε (στην αρχη μπορει να δεις γραμμες αλλα στην συνεχεια θα φυγουν).

ουτε ζημια ουτε τιποτα,και αν δεν σε ενοχλη(ει) αισθητικα η σατινε επιφανεια.

αν φοβασε να βαλεις χερι ,τοτε παιζε και με τον καιρο ισως σταματηση(ει) να κολαει,οπως ειπαν παραπανω και τα αλλα παιδια.

τι ειναι ο κετσες ?  ??? ???  :P ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ο ιταλος και εχει και αλλα βιντεο για σεταρισμα με μερικα εξυπνα κολπα να μην αγοραζεις ειδικες λαμες  κτλ,,φιλε αφοβα εχω κανει την μια και μοναδικη κιθαρα που εχω 18 σχεδον χρονια και η διαφορα ηταν τεραστια,,,για σεταρισμα δες παλι βιντεο και σιγα σιγα θα μπεις στο νοημα,,,προχωρα αργα και κανε καθε βημα αφου καταλαβεις πως γινεται ειδικα το να φερεις το trassroad,,,που ειναι η μεταλικη βεργα που εχει μεσα ο λαιμος της κιθαρας,,,
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι ο κετσες
ειναι πανι απο πλαστικες ινες ,σαν την σκληρη επιφανεια του scotch bride αλλα πιο μαλακο(το πρασινο),εχει και σε αλλα χρωματα ποιο σκληρα,οπως ειπα το χρησιμοποιουν για γυαλισμα μεταλλων περισσοτερο αλλα και για αλλες δουλιτσες.

μπορει να υπαρχει και με αλλο ονομα ,στην...πιατσα και στην δουλεια μου http://ekme.gr/ το λενε "κετσε"

 

και ευχαριστω πολυ για τις διορθωσεις (θα ειμαι πιο προσεκτικος) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου