Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με vocal effects στο Cubase...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας κάνω κάποιο πρόλογο. Κάνω ηχογραφήσεις δωματίου εδώ και κάποιους μήνες. Ο εξοπλισμός μου δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο. Lexicon omega και cool edit pro. Διαθέτω όμως το cubase LE4 όμως το είχα εγκαταλείψει από την αρχή, όταν και δυσκολευόμουν να κάνω ηχογραφήσεις όντας αρχάριος ομολογουμένως. Τελευταία όμως, έμαθα κάποια πράγματα για το cubase και επιθυμώ να χρησιμοποιήσω αυτό αντί για το cool edit pro. Έκανα κάποιες δοκιμές, σαφώς κατάφερα να έχω σήμα και να περάσω audio κτλ.

 

(Αν και κατά περίεργο τρόπο όταν το έχω stereo ακούγεται σε mono και μόνο όταν προσπαθώ να βάλω eq κτλ γίνεται στέρεο έστω και στο ένα ηχείο πιο δυνατά από το άλλο ???)

 

Αυτό όμως που θα ήθελα πραγματικά να ρωτήσω είναι για όποιον ξέρει, ποιες είναι οι σωστές, καλές ρυθμίσεις για τη φωνή με σωστό βάθος και όλα τα σχετικά. Δεν κατάφερα να ρυθμίσω σωστά την φωνή. Και απ ότι έψαξα το lE 4 έχει λιγότερα από το cub 5 κτλ οπότε δεν μπόρεσε να με βοηθήσει μέσω διαδικτύου μακρινός φίλος.

 

Εν ολίγοις. Ποια είναι τα σωστά inserts (sound effects klp) και τα EQ για μία ωραία ηχογράφηση εντός δωματίου.  ;D

 

Ελπίζω να μην κούρασα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

if it sounds good it is good

 

Ωραία. Αλλά δεν λέει να είναι καλύτερο το reverb στο cool edit pro την στιγμή που τώρα θέλω να δουλέψω σε ανώτερο πρόγραμμα! Γι αυτό ρώτησα κάποιες κατευθύνσεις, όχι τίποτα το ιδιαίτερο! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Αλλά δεν λέει να είναι καλύτερο το reverb στο cool edit pro την στιγμή που τώρα θέλω να δουλέψω σε ανώτερο πρόγραμμα! Γι αυτό ρώτησα κάποιες κατευθύνσεις, όχι τίποτα το ιδιαίτερο! 8)

δεν καταλαβα τι εννοεις ακριβως !!! οτι το cool edit pro εχει καλυτερο reverb ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε. Σε καμία περίπτωση. Απλά ζητάω κάποιες κατευθύνσεις στο cubase ώστε να αποδειχθεί η ανωτερότητα του! Προσπάθησα αλλά βάζω πολύ hall κλπ. Δεν μπορώ να βρω μία ισορροπία. Αυτό εννοούσα! Με λίγα λόγια, ποια είναι η συνταγή για έναν όμορφο ήχο (σαν στουντιο ας το πω απλουστευμένα) στο cubase LE 4.

 

Ελπίζω να μην σε πρήζω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και δεν με πριζεις για ονομα του θεου - εδω ειμαστε για να μοιραζομαστε πραγματα

 

το cubase εχει built in 2 ειδων reverb το Α και το Β

δοκιμασε να "παιξεις" με καποια απο αυτα και φυσικα και εχουν και τις ρυθμισεις τους - δεν υπαρχει συγκεκριμενη συνταγη για το πως θα ακουστει το αποτελεσμα πιο "στουντιακο" μιας και ο χωρος απο σπιτι σε σπιτι αλλαζει αρδην

το να θες να εχεις ομως εναν ηχο με πολυ λιγο θορυβο και οσο πιο πιστά γινεται (αν αυτο εννοεις στουντιακο ηχο) τοτε θα σου προτεινα να κανεις ξεχωριστες ηχογραφισεις - πρωτα την κιθαρα και μετα την φωνη και να παραμετροποιεις οτι θες αναλογα με την περισταση

(αν εχω καταλαβει καλα εισαι κιθαρα-φωνη σωστα? )

το reverb δεν ειναι πανάκια keep that in mind και προσπαθησε να "μαθεις" οσο καλυτερα μπορεις τον εξοπλισμο σου !!!

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλιστα. Δηλαδή δεν προτείνεις συγκεκριμένες ρυθμίσεις; Για παράδειγμα: (roomworks, delay,) κλπ; Αυτά πείραξα. Εννοείται πως όταν εννοώ στούντιο, είναι ακριβώς αυτό που είπες. Και ναι, είμαι κιθάρα και φωνή. Αλλά, το θέμα είναι η σωστή παραμετροποίηση. Επι παραδείγματι, δεν κατάλαβα που βρίσκεται το reverb A και Β. Το μόνο που έκανα προς το παρόν είναι: Στο audio πάτησα το εικονίδιο e και μου εμφάνισε την γνωστή λίστα με τα effects όπως και το διάγραμμα του ΕQ που είναι φλατ.

 

Με άλλα λόγια αυτό ρώτησα. Κάποιες έτοιμες δοκιμασμένες λύσεις, αν γίνεται φυσικά. Αυτό δεν σημαίνει πως θα με ευνοούν. Απλά για δοκιμή και μετά θα "παίξω" όπως είπες με τις ρυθμίσεις...

 

Να σε ρωτήσω χρειάζεται επιτακτικά να πάω στο cub 5 κλπ ή καλώς είμαι και σ αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν είμαι κανένας γκουρού, αλλά θα σου πω τι κάνω εγώ μερικές φορές.

Θα βάλεις στο 1ο track τη φωνή σου σκέτη χωρίς εφφέ.

Θα κάνεις ένα dublicate το track 1 και θα δημιουργήσεις ένα 2ο track.

Στο 2ο track θα βάλεις ας πούμε ένα reverb που σου αρέσει, ή ότι άλλο εφφέ θες.

Για να φέρεις τον ήχο της φωνής εκεί που θες, θα αρχίσεις να "παίζεις" με τις εντάσεις των 2 track.

Τώρα αν είναι τόσο μούφα τα reverb του Cubase 4, που ΔΕΝ το νομίζω, ψάξου με free vst που έχουνε postάρει κατά καιρούς διάφοροι χρήστες του forum.

Αν θες να την ψάξεις λίγο παραπάνω, δές κι εδώ: http://www.audiorecording.me/complete-eq-settings-to-start-when-doing-audio-mixing.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+audiorecording+%28Audio+Recording%3A+Mixing+Tips+%26+Techniques+|+Building+Home+Recording+Computer%29 Έχει πολύ ύλη το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, ποια είναι η συνταγή για έναν όμορφο ήχο (σαν στουντιο ας το πω απλουστευμένα) στο cubase LE 4.

 

 

 

 

Η ίδια συνταγή που είναι σε όλα τα προγράμματα: Μια καλή φωνή, σε ένα καλό χώρο, με ένα καλό μικρόφωνο, σε έναν καλό προενισχυτή, σε μια καλή κάρτα ήχου.

 

Αν τα τηρήσεις αυτά, είσαι σε μεγάλο βαθμό έτοιμος.

 

Από εκεί και πέρα, μια προσεκτική ρύθμιση του κομπρεσσορα και ένα στοχευμένο eq και άγγιξες την τελειότητα  ;D . Ίσως και κάποιες διορθώσεις, όσο λιγότερες τόσο καλύτερα. Το reverb θα είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα.

 

Τώρα, το ότι κόλλησες... με το κερασάκι  ;D μάλλον σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στα πιο πριν.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το reverb θα είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα.

Τώρα, το ότι κόλλησες... με το κερασάκι  ;D μάλλον σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι στα πιο πριν.  ;)

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου