Προς το περιεχόμενο

Πόσοι αυτοδίδακτοι παίζουν σε μπάντες ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα διαφωνησω(εκτος αν λες κατι αλλο που δεν καταλαβενω) ,τουλαχιστον για μενα παιζει μεγαλο ρολο το να γουσταρουμε ολοι το γκρουπακι μας ,να το βλεπουμε σαν"παιδι " μας κατα καποιο τροπο,να υπαρχει αυτη η ατμοσφαιρα και το ομορφο feedback μεταξυ μας την ωρα που παιζουμε και βγαινει κατι καλο και ενθουσιαζομαστε ολοι!αυτα, μιλωντας για τη δημιουργια δικων μας τραγουδιων ετσι?το να μαθω ενα τραγουδι απο ταμπλατουρα και να παω να το παιξω με αλλους οκ,αλλα για αυτοδιδακτους χωρις ιδιαιτερη τεχνικη και πολυ βασικες γνωσεις μουσικης ,αυτος ο ρομαντισμος ειναι που εμπνεει και σε κανει να θελεις να συνεχισεις.

Ναι βρε συ. Καλά και άγια είναι όλα αυτά.

Όσο το πράγμα είναι "για την πλάκα μας ρε συ και στο ερασιτεχνικό μας γκρουπάκι περνάμε μια χαρά" είναι και τα μόνα απαραίτητα.

 

Αλλά να σε ρωτήσω. Είσαστε ένα γκρουπ που έκανε κάποιο όνομα κούτσα-κούτσα και έχει βγάλει και ένα δίσκο και δεν είπαμε και ότι πάτε για world tour αλλά το παλεύετε καλά σε επίπεδο εθνικό με κάποια ταξιδάκια όξω.

Και τσουπ ο μπασίστας για α/β λόγους την κάνει με ελαφρά.

 

Σου σκάω μύτη και λες πέρνα και παίξε μας. Ρε καλά παίζει αυτός και με θέτε. Σου λέω κι εγώ δεν με χαλάτε αλλά δεν πέφτω κι ανάσκελα με αυτό που παίζετε. Είμαι μέσα όμως, μπορώ 4ωρες πρόβες δις εβδομαδιαίως, θέλω live minimum 2 φορές τον μήνα και δεν παίρνω λιγότερο από 1/4 των εσόδων της βραδιάς (όχι κάτω από €100) στο live και για ηχογραφήσεις και δικαιώματα το βλέπουμε. Ταυτόχρονα, επειδή είμαι στη νοοτροπία επαγγελματίας, έρχομαι συνεπής στην ώρα μου από την πρώτη πρόβα και με full δικό μου gear, διαβασμένος στα κομμάτια σας και με προτάσεις (μιας και είμαι παιδί σπουδαγμένο) εναλλακτικές πάνω στα κομμάτια σας που λέτε whow!

Στα live είμαι με ήχο καλό και με παρουσία όπως πρέπει αλλά σαν τελειώσουμε, ένα ποτό δυο κουβέντες και παιδιά καληνύχτα πρέπει να φύγω.

Ένα ζόρι το τραβάς γιατί δεν είμαι ροκ και στην παρέα αλλά σου παν οι φίλοι σου ότι "ρε συ από τότε που ρθε αυτός ο ήχος σας μαμεί."

Για λέγε λοιπόν, είναι κακό που δεν είμαι φαν της μπάντας;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σου σκάω μύτη και λες πέρνα και παίξε μας. Ρε καλά παίζει αυτός και με θέτε. Σου λέω κι εγώ δεν με χαλάτε αλλά δεν πέφτω κι ανάσκελα με αυτό που παίζετε. Είμαι μέσα όμως, μπορώ 4ωρες πρόβες δις εβδομαδιαίως, θέλω live minimum 2 φορές τον μήνα και δεν παίρνω λιγότερο από 1/4 των εσόδων της βραδιάς (όχι κάτω από €100) στο live και για ηχογραφήσεις και δικαιώματα το βλέπουμε. Ταυτόχρονα, επειδή είμαι στη νοοτροπία επαγγελματίας, έρχομαι συνεπής στην ώρα μου από την πρώτη πρόβα και με full δικό μου gear, διαβασμένος στα κομμάτια σας και με προτάσεις (μιας και είμαι παιδί σπουδαγμένο) εναλλακτικές πάνω στα κομμάτια σας που λέτε whow!

Στα live είμαι με ήχο καλό και με παρουσία όπως πρέπει αλλά σαν τελειώσουμε, ένα ποτό δυο κουβέντες και παιδιά καληνύχτα πρέπει να φύγω.

Ένα ζόρι το τραβάς γιατί δεν είμαι ροκ και στην παρέα αλλά σου παν οι φίλοι σου ότι "ρε συ από τότε που ρθε αυτός ο ήχος σας μαμεί."

Για λέγε λοιπόν, είναι κακό που δεν είμαι φαν της μπάντας;

χμμμμ εχεις ενα δικιο ετσι που τα λες ,αλλα αν εισαι στο "δε με χαλατε αλλα δεν..."καποια στιγμη αργα η γρηγορα το πραμα θα "κατσει" θα  την κανεις και εχουμε παλι θεμα με την επιβιωση του γρουπ?

καπως ετσι το σκεφτομαι θα σου πω πιο σιγουρα ομως αν και οταν γινει το παρακατω(μακαρι :))

Είσαστε ένα γκρουπ που έκανε κάποιο όνομα κούτσα-κούτσα και έχει βγάλει και ένα δίσκο και δεν είπαμε και ότι πάτε για world tour αλλά το παλεύετε καλά σε επίπεδο εθνικό με κάποια ταξιδάκια όξ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρήσει ότι οι σπουδαγμένοι ενορχηστρώνουν πιο εύκολα ένα κομμάτι αν μιλάμε για την τετριμμένη οδό κάθε είδους.

Πάντως, το να γράφεις καλά τραγούδια έχει τόση σχέση με τις μουσικές σπουδές όσο και το να ξέρεις να φτιάχνεις σπιτική μερέντα. Δηλαδή καμία. Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία.

Ξεκίνησα αυτοδίδακτος , συμμετείχα σε εφηβικό γκρουπάκι. Μου δείξανε πέντε πράματα. Ενηλικιώθηκα, συμμετείχα σε μπάντα φίλων μου.Μου δείξανε δέκα πράματα. Πέρασαν τα χρόνια συνεχίζω να συμμετέχω σε γκρουπάκια. Συνεχίζω να μαθαίνω από τους άλλους συνπαίκτες πράγματα.

 

Παραμένω αυτοδίδακτος ; Με τίποτα.

 

Με λίγα λόγια αν συμμετέχεις σε συγκρότημα => συμμετέχεις σε group therapy και ταυτόχρονα σε διδάσκουν έστω και αν είναι μόνο ένας ο μουσικός ο σπουδαγμένος.

Και επιγραμματικά όσες φορές είχα την ευκαιρία να παίζω με σπουδαγμένους κέρδισα από τις γνώσεις τους.

Άρα αυτοδίδακτος είσαι όσο παραμένεις bedroom player. Μόλις "συγκροτηθείς"  πάει το πουλάκι. Δεν είσαι πια αυτοδίδακτος.

Νομίζω ;

 

 

 

:-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν τα χρόνια και συνεχίζω να συμμετέχω σε group therapy....

Κρίνοντας από τα αποτελέσματα, έχεις σκεφτεί να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω;

 

 

Καλά (σχεδόν ;D) τα λες....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αυτοδίδακτος είσαι όσο παραμένεις bedroom player. Μόλις "συγκροτηθείς"  πάει το πουλάκι. Δεν είσαι πια αυτοδίδακτος.

Νομίζω ;

Κρίνοντας από τα αποτελέσματα, έχεις σκεφτεί να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω;

καλά σου λέει...άλλαξε ψυχίατρο :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι φαίνεται εγώ είμαι ο μοναδικός.  ;D ;D Έπαιζα όμως και τώρα είμαι πάλι στο ψάξιμο... ::)

 

+1 ατομο... αν και επαιζα παλιοτερα σε γκρουπακι, οχι τωρα... Τωρα που κανω μαθηματα ειμαι αυτο πως το λετε...''bedroom player''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, ο πρώτος λοιπόν είμαι εγώ....

Και εγώ ο καλύτερος.  :P

 

Δεν έχει νόημα. Το ποσοστό των αυτοδίδακτων είναι πολύ μεγάλο.

Πάντως, πριν κάποια χρόνια, πρώτα φτιάχναμε το γκρουπ και στη πορεία μαθαίναμε να παίζουμε.  ;D

Μερικοί δεν τα καταφέραμε ποτέ. ::)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου