Προς το περιεχόμενο

μουσικες επιρροες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια,

 

ειμαι 16,5 χρονων και ακουω blues. Γιατι σημερα ολα τα παιδια της ηλικιας μου, ακομα και λιγο μεγαλυτεροι που συνανταω στα studio μερικες φορες, ακουνε ολοι κατι παραξενα ηδη metal? μπορει να σας φανει και χαζο το ερωτημα αυτο.  γιατι ολοι οταν ακουν για blues, country και αλλα σε θεωρουν μ@λ@κ@ και ξενερωτο? Προσπαθω να βρ ατομα στην ηλικια μου, για blues αλλα κανενας δεν ενδιαφερετε, που νομιζετε αραγε οτι οφειλεται αυτο? παιζω εν αοργανο, που το παω πολυ, ακουω ενα ειδος μουσικης που μ'αρεσει πολυ και δεν βρησκω ατομα που να παιζουν τα ιδια πραγματα. Τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Add στο μσν προς το παρον γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα... ;D και αντε αμα πω οτι ακουω zztop θα πουνε οκ αλλα αμα πω για pink floyd, η clapton που ειναι και οι αγαπημενοι μου ή τιποτα πιο ψαγμενο με πηραν με τις ντοματες!! πιστευω πως φταινε 2 πραγματα.. 1ον η ασχετοσυνη λογω της ιδεολογιας βλεπω ταμπς και ας μην ξερω νοτες τους περιοριζει παικτικα, 2ον οτι το βλεπουν σαν τροπο εκτονωσης και οχι σαν δημιουργια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γεια σας παιδια,

 

Τι να κανω?

 

Να φύγετε, να πάτε αλλού!

 

Νεαροί μου φίλοι, είναι συγκινητικό για έναν δεινόσαυρο σαν του λόγου μου να διαβάζω αυτά που γράφετε...και ελαφρώς αποκαρδιωτικό να προσθέσω...

Διάολε, 30κάτι χρόνια πριν αισθανόμουν ακριβώς το ίδιο...τόσο λίγο άλλαξαν τα πράγματα; Μάλλον όχι...θέλει λιγάκι υπομονή παλληκάρια...

Το να βρείς ανθρώπους που να νοιώθουν τη μουσική όπως εσύ δεν είναι και το πιό εύκολο πράγμα στον κόσμο, ειδικά αν μιλάμε γιά μπλουζ, σε ό,τι αφορά μουσικούς πάντως δεν αποτελεί και καλά προυπόθεση. Μπορείτε κάλλιστα να φτιάξετε σπουδαία μουσική που ενδεχομένως νάχει χαρακτήρα μπλουζ, άτομα με διαφορετικά γούστα κι επιρροές. Πιστεύω πως κι εδώ στο ΝΟΙΖ θα βρεθούν εκείνοι με τους οποίους θα μπορέσετε ν'ανταλλάξετε απόψεις και να βρείτε ένα δημιουργικό δρόμο.

Προσωπικά σας το εύχομαι με όλη μου τη ψυχή, είμαι μαζί σας.

ΥΓ Γιά τους άλλους που ακούν άλλα, καλά κάνουν. Τι νόημα θα είχε αν όλοι γουστάραμε τα ίδια; Στο χέρι σας είναι να δείξετε ποιός είναι ή δεν είναι ξενέρωτος ή τι άλλο...καλά παιξίματα.

 

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Γιά τους άλλους που ακούν άλλα, καλά κάνουν. Τι νόημα θα είχε αν όλοι γουστάραμε τα ίδια; Στο χέρι σας είναι να δείξετε ποιός είναι ή δεν είναι ξενέρωτος ή τι άλλο...καλά παιξίματα.

 

το ξερω, και εχετε απολυτο δικιο, αλλα αν ερθει καποιος σε ενα σχολειο και δει τι γινεται θα καταλαβει πως οντως ολοι ακουν ενα ειδος μουσικης και εδω υπαρχει το ερωτημα  Τι νόημα θα είχε αν όλοι γουστάραμε τα ίδια; ολοι στην ηλικια μας ακουν ενα μονο ειδος πλην μερικων , αλλα ελαχιστων παιδιων δυστυχως που ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπως ετσι ενιωθα και εγω πριν απο μερικα χρονια...μονο που ημουν σε ακομα χειροτερη θεση απο εσας θα ελεγα, λογω ακουσματων. Αντε βρες εφηβους που να αναγνωριζουν ονοματα οπως Average White Band, James Taylor Quartet, Maceo Parker, Cinematic Orchestra, MMW, Zappa, Mother's Finest, Jamiroquai, Miles, Scott Henderson, Level 42...

Το να βρω ατομο που να εχει ολοιδια γουστα με εμενα απλα δεν παιζει, και δε με νοιαζει κιολας...ποιο το ενδιαφερον σε κατι τετοιο. 4 χρονια μετα ομως, και μετα βιας μπορω να ονομασω 10 ελληνες της ηλικιας μου που να εχουν εστω και παρεμφερη μουσικα γουστα και ενδιαφεροντα με τα δικα μου. Καλως η κακως, η τραγικη πλειοψηφια των Ελληνων εφηβων ασχολειται με classic-hard rock metal και λαικοποποσκυλαδικοradiofriendly. Τα υπολοιπα μουσικα ειδη αντιπροσωπευονται απο μια ιδιαιτερα μικρη μειονοτητα...και παλι καλα να λες που τα blues εχουν μεγαλο μερος της μειοψηφικης πιτας.

 

Επειτα εχει δικιο ο Ηλιας σε αυτο που λεει περι μπαντων-σχηματων που περιλαμβανουν μουσικους απο πολλες "σκηνες". Συχνα θα υπαρχουν προβληματα, ειδικα στην ηλικια αυτη δυσκολα θα βρειτε ατομα να δεσμευτουν σοβαρα με μια μπαντα που δεν κινειται 100% στην κατευθυνση που εχουν στο κεφαλι τους. Οταν ομως βρειτε, κατα πασα πιθανοτητα θα αξιζει τον κοπο με το παραπανω.

 

Οποτε συνεχιζετε το ψαξιμο και την προσπαθεια...ναι την εχετε λιγο πιο δυσκολα απο τους υπολοιπους, αλλα τι να κανουμε...σε λα βι που λεν και οι Γαλλοι.

 

 

Οσο για το να πατε αλλου...ε, εχει και εκει το δικιο του αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια,

 

ειμαι 16,5 χρονων και ακουω blues. Γιατι σημερα ολα τα παιδια της ηλικιας μου, ακομα και λιγο μεγαλυτεροι που συνανταω στα studio μερικες φορες, ακουνε ολοι κατι παραξενα ηδη metal? μπορει να σας φανει και χαζο το ερωτημα αυτο.  γιατι ολοι οταν ακουν για blues, country και αλλα σε θεωρουν μ@λ@κ@ και ξενερωτο? Προσπαθω να βρ ατομα στην ηλικια μου, για blues αλλα κανενας δεν ενδιαφερετε, που νομιζετε αραγε οτι οφειλεται αυτο? παιζω εν αοργανο, που το παω πολυ, ακουω ενα ειδος μουσικης που μ'αρεσει πολυ και δεν βρησκω ατομα που να παιζουν τα ιδια πραγματα. Τι να κανω?

 

ο σωστός ο μεταλάς ακούει όλα τα είδη της ροκ και τα πιο απαλά. αν το θεωρεί "φλώρικο" και το σνομπάρει τότε μόνο την νοοτροπία της μέταλ δεν έχει. είναι απλά φέικ.

και δυστυχώς έχουμε πολλούς.

 

εγώ κάργα μεταλάς είμαι αλλά αν θεωρώ ξενέρωτους τους Doors ή τους Pink Floyd τότε ας πάω να πηδηχτώ από το παράθυρο.

 

και για αυτό που είπες φίλε μου. "παράξενα είδη μέταλ". πόσες φορές έχω ακούσει ζήτω η hardcore κάτω η power. ζήτω αυτή η core το άλλο core είναι απαίσιο..

τi core και τι ξεcore άκου το κομμάτι αν είναι καλό και κλείστο!

αλλά τα χωρίζουν για να έχουν και καλά άποψη ξέρεις.. και εκεί που στο παίζουν οι σκληροί οι τυπάδες που ότι είναι πιο χαλαρό είναι φλώρικο... στα κρυφά πάνε στα μπουζούκια..

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ramboariste,ετσι ακριβως ηταν τα πραγματα και το 90,και το 80.Δεν ισχυει μονο σημερα.Για διαφορους λογους το μεταλ ειναι αυτο που θα κανει κλικ στον εφηβο(οχι μονο στην Ελλαδα),και οχι τα μπλουζ.Ουτε το μεταλ ειναι ανωτερο των μπλουζ,ουτε τα μπλουζ ανωτερα του μεταλ.Γουσταρεις  μπλουζ?μπλουζ θα ακους,και ασε τον αλλο να χτυπαει το κεφαλι του στο τοιχο απο το πολυ μεταλ,και  στα αριδια σου που σε λεει ξενερωτο.Μην αναρωτιεσαι λοιπον αν εισαι ο μονος που ακουει μπλουζ,σιγουρα υπαρχουν και αλλοι.Λιωσε προς το παρον στην μουσικη(ακουγωντας/παιζοντας) και τα αλλα θα ερθουν μονα τους, και αμα λαχει θα κανεις κ το γκρουπακι σου  ;)

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τι να πω που ακουω, παιζω τζαζ και κανενα παιδακι δεν με παιζει και στο αμαξι αμα βαλω κατι αρχιζουν ολοι ''παλι αυτα τα ανωμαλα εβαλες''.. :( :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε στους φίλους σου Mago de Oz. Παίζουν εντελώς καμμένο μέταλ σε μπλουζ δομές. Άθλιο είναι αλλά θα τους εισάγεις σιγά σιγά :P

Κάνω και λίγη πλάκα αλλά τρώγομαι να μοιραστώ την ανακάλυψη που έκανα μόλις πριν λίγο χαζεύοντας στην καμμένη συλλογή μου

 

Μην ανησυχείς πάντως πολύ, ψάξε να βρεις άτομα που αγαπάνε τη μουσική ανεξαρτήτως ακουσμάτων και αρχίστε να ακούτε και να ψάχνεστε μαζί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου