Προς το περιεχόμενο

SPEAKER SIMULATOR ?? HELP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και καλο μηνα,

 

εχοντας και γω το γνωστο προβλημα με την ενταση οταν παιζω στο σπιτι διαβασα περι PALMER speaker simulator και απο οτι ειδα και ακουσα ειναι μια πολυ καλη λυση.

 

βασικα μεχρι τωρα το προβλημα το ειχα λυσει με το gear box και τα βραδια επεζα μεσω κομπουτορα χωρις χρησιμοποιω τον λαμπατο μου και την πεταλιερα μου ....αρα major ξενερωμα !!!

 

Εχω καταληξει σε δυο μοντελακια...το οποιο το ενα με το αλλο εχει μια αξιοσεβαστη διαφορα της ταξης των 300 ευρω....

 

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi09.htm?sid=eff49e1388e941e2c440a2c73176c3e0

 

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi03.htm

 

Η ερωτηση μου ειναι εχει κανεις αποψη για τα δυο pdi ???

 

η χρηση που θα κανω ειναι σχεδον αποκλειστικα για μελετη και ελαχιστες ηχογραφησεις σε ερασιτεχνικο επιπεδο.

 

Να τα σκασω για το pdi 03  ή μπορω να κανω και το κεφι μου (με την αναλογη βεβαια διαφορα ποιοτητας ηχου) και με το pdi 09 ??

 

Thanx

 

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα power brake ισως να ηταν πιο αποτελεσματικο σε αυτο που θες (να παιζεις σε χαμηλες εντασεις με λαμπατο και πεταλιερα). Το speaker simulator ειναι αλλο πραμα.

Παντως ΚΑΙ με power brake (η με speaker....) πιστευω οτι τις περισσοτερες φορες ξενερωμα θα σου φαινεται ουτως η αλλως.

Οποτε ασε καλυτερα τα λεφτακια σου, και παιζε με κομπιουτορα και guitar rig 3. Μια χαρα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με playloud. Αντί να πάρεις DI και να παίζεις στο 'πιτσί' πάρε ενα speaker attenuator.... ;)

Ωστόσο, έχεις δοκιμάσει το πρόγραμμα amplitube? Για μελέτη και ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις μαμάει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα το Palmer PDI-03,δεν μου άρεσε στα καθαρά.

Εαν έχεις κάποιο αξιόλογο ενισχυτή και θέλεις να παίζεις δυνατά με γκάζια αξίζει να το πάρεις.

Το ψάχνω πάλι  ;)

Τώρα εαν είναι να πάρεις το μικρό Palmer,δεν έχει μεγάλη διαφορά απο τις καμπίνες του Guitar Rig.

Power Brake...καλά είναι να βρείς κάποιο πού να έχει και speaker emulator.

Εαν δεν έχει είναι άχρηστο,θέλεις μικρόφωνα κλπ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λετε οτι δεν θα υπαρχει μεγαλη ποιοτικη διαφορα στον ηχο σε σχεση με το gear box Line6 που παιζω τωρα τα βραδια ?!

 

Εχετε υπ οψιν αλλο τροπο να περασω ουσιαστικα σε ακουστικα την διαμορφωση απο ενισχυτη-πεταλιερα ???

 

θενκς για τις απαντησεις σας !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιον ειδα στις αγκελιες να πουλαει ενα hot plate .Για ψαχτο.Κανει μια ελαχιστη διαφορα στο tone αλλα ειναι μικρο το κακο μπρος στο να παιζεις σε χαμηλες εντασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα μου ειναι να εχω τον καλυτερο δυνατον ηχο απο το σετακι ενισχυτη-πεταλιερα στα ακουστικα μου και στην συνεχεια στην καρτα ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο σου ειπα πριν, οτι δε νομιζω οτι κατι απ ολα αυτα θα μπορεσει να "φερει" τετοιο ηχο σε ακουστικα. Τουλαχιστο οχι κατι παραπανω απο αυτον που ηδη παιρνεις απο το "γραμμη6" :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα μου ειναι να εχω τον καλυτερο δυνατον ηχο απο το σετακι ενισχυτη-πεταλιερα στα ακουστικα μου και στην συνεχεια στην καρτα ηχου.

 

Μιας και πρόκειται για cabinet simulators, θα δείξουν τις αρετές τους σε ηχογραφήσεις κυρίως. Αν εννοείς να παίρνεις την έξοδο σε μια κονσόλα και μετά σε ακουστικά, ναι, γίνεται, αλλά θα παίξει ρόλο και η κονσόλα και τα ακουστικά στο τελικό αποτέλεσμα!

 

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι (σίγουρο για το μικρό και μάλλον και για το μεγάλο), αυτά τα cab sims δεν έχουν ενσωματωμένο load box. Επομένως απλά ξέχνα το να βγάλεις το καλώδιο του μεγαφώνου από τον ενισχυτή για silent ηχογράφηση ή παίξιμο χαμηλά. Αν τώρα εννοείς να έχεις χαμηλά τον ενισχυτή και να πάρεις "τη διαφορά" από το cab sim, λυπάμαι, αλλά επίσης ξέχνα το. Ελάχιστη διαφορά θα κάνει....

 

Για την περίπτωσή σου νομίζω ότι η λύση του attenuator θα ήταν πολύ καλύτερη σαν επιλογή, εφόσον θέλεις να χρησιμοποιείς το "κανονικό" σου rig.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

Επειδή τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου ουκ ολίγα cabinet simulators (και κάποια από αυτά σπάνια κιόλας), νομίζω ότι μπορώ να πω κι εγώ κάτι. Αν έχεις ένα πολύ καλό προενισχυτή ή πεταλιέρα τότε ναι... θα κάνουν δουλειά σε ηχογράφηση ή παίξιμο σε χαμηλές εντάσεις.

Την απόδοση που έχει ένας ΚΑΛΟΣ συνδυασμός ενισχυτή και μικροφώνου (ή μάλλον μικροφώνων) δεν θα την έχεις, αλλά θα είσαι πολύ κοντά και αρκετά πιο εύκολα και γρήγορα.

Σε μια δουλεμένη μίξη κιόλας... ίσως ούτε καν φανεί ότι είναι simulators!

Άσε που ακούμε Ελληνικές "επαγγελματικές" παραγωγές να έχουν πολύ χειρότερο ήχο κιθάρας από ό,τι θα έβγαζε ένα palmer!

Προσωπικά έχω (μεταξύ άλλων) το PDI-03, αλλά την original έκδοσή του 1993. Όλοι λένε ότι αυτό είναι πολύ καλύτερο από το τωρινό re-release. Το PDI-09 δεν το έχω, αλλά σκοπεύω σύντομα να το αγοράσω και αυτό.

Με αυτά τα δεδομένα, θα τολμούσα να σου προτείνω να δοκιμάσεις το μικρό γιατί η διαφορά στα φράγκα είναι μεγάλη, και το "σημερινό" PDI-03 λένε ότι δεν είναι "όπως παλιά".

 

Όσο για τα software?... εδώ γελάνε (ή κλαίνε!). EΙΔΙΚΑ αν θέλεις distortion, το Guitar Rig είναι από τις μεγαλύτερες απάτες ever! Το Amplitube της ΙΚ Multimedia είναι κάπως πιο ρεαλιστικό σαν ήχος, αλλά μην περιμένεις τρελά πράγματα. Και ενώ μπορεί να χαζέψεις κάμποσες ώρες με αυτά τα προγράμματα και ίσως και να διασκεδάσεις λίγο, όταν έρθει η ώρα να γράψεις κιθάρες, θα διαπιστώσεις ότι... ΔΕΝ....

Μακάρι ο ήχος τους να ήταν τόσο καλός όσο τα γραφικά τους!  ;D

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε softare cabinet simulator, ψάξε να βρεις μια σουίτα ΔΩΡΕΑΝ plug-ins που λέγεται "SimulΑnalog Guitar Suite" και εγκατέστησέ την. Είναι μια εργασία που έκαναν σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, χωρίς καθόλου γραφικά αλλά με ΗΧΟ! Ειδικά αν χρησιμοποιήσεις το "Rendef Twin" (αναγραμματισμός του Fender προφανώς!) σε μια direct ηχογραφημένη κιθάρα, με λίγες ρυθμίσεις θα βγάλεις αξιοπρέπη ήχο και... θα βάλεις τα γέλια με τα διάφορα Guitar Rig-οειδή!!!

Η καλύτερη software υλοποίηση σε εξομοιωτή ενισχυτή κιθάρας -και ας έχει τα χρονάκια του! Γνώμη μου λέω βέβαια... αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις, ε?  :)

Φιλικά

Γιάννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου