Προς το περιεχόμενο

SPEAKER SIMULATOR ?? HELP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορείς να λες ότι το guitar rig είναι "απάτη" και μάλιστα από τις μεγαλύτερες; Ο καθενας έχει αυτιά να κρίνει για τον εαυτό του και υπάρχει full working demo. Στο κατω κατω δεν υπάρχει κάποιος νόμος του κράτους που να μας το επιβάλλει να το έχουμε...είπαμε να εκφράζουμε μια άποψη και να την υποστηρίζουμε αλλά μην φτάνουμε στα άκρα κιόλας  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

Επειδή τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου ουκ ολίγα cabinet simulators (και κάποια από αυτά σπάνια κιόλας), νομίζω ότι μπορώ να πω κι εγώ κάτι. Αν έχεις ένα πολύ καλό προενισχυτή ή πεταλιέρα τότε ναι... θα κάνουν δουλειά σε ηχογράφηση ή παίξιμο σε χαμηλές εντάσεις.

Την απόδοση που έχει ένας ΚΑΛΟΣ συνδυασμός ενισχυτή και μικροφώνου (ή μάλλον μικροφώνων) δεν θα την έχεις, αλλά θα είσαι πολύ κοντά και αρκετά πιο εύκολα και γρήγορα.

Σε μια δουλεμένη μίξη κιόλας... ίσως ούτε καν φανεί ότι είναι simulators!

Άσε που ακούμε Ελληνικές "επαγγελματικές" παραγωγές να έχουν πολύ χειρότερο ήχο κιθάρας από ό,τι θα έβγαζε ένα palmer!

Προσωπικά έχω (μεταξύ άλλων) το PDI-03, αλλά την original έκδοσή του 1993. Όλοι λένε ότι αυτό είναι πολύ καλύτερο από το τωρινό re-release. Το PDI-09 δεν το έχω, αλλά σκοπεύω σύντομα να το αγοράσω και αυτό.

Με αυτά τα δεδομένα, θα τολμούσα να σου προτείνω να δοκιμάσεις το μικρό γιατί η διαφορά στα φράγκα είναι μεγάλη, και το "σημερινό" PDI-03 λένε ότι δεν είναι "όπως παλιά".

 

Όσο για τα software?... εδώ γελάνε (ή κλαίνε!). EΙΔΙΚΑ αν θέλεις distortion, το Guitar Rig είναι από τις μεγαλύτερες απάτες ever! Το Amplitube της ΙΚ Multimedia είναι κάπως πιο ρεαλιστικό σαν ήχος, αλλά μην περιμένεις τρελά πράγματα. Και ενώ μπορεί να χαζέψεις κάμποσες ώρες με αυτά τα προγράμματα και ίσως και να διασκεδάσεις λίγο, όταν έρθει η ώρα να γράψεις κιθάρες, θα διαπιστώσεις ότι... ΔΕΝ....

Μακάρι ο ήχος τους να ήταν τόσο καλός όσο τα γραφικά τους!  ;D

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε softare cabinet simulator, ψάξε να βρεις μια σουίτα ΔΩΡΕΑΝ plug-ins που λέγεται "SimulΑnalog Guitar Suite" και εγκατέστησέ την. Είναι μια εργασία που έκαναν σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, χωρίς καθόλου γραφικά αλλά με ΗΧΟ! Ειδικά αν χρησιμοποιήσεις το "Rendef Twin" (αναγραμματισμός του Fender προφανώς!) σε μια direct ηχογραφημένη κιθάρα, με λίγες ρυθμίσεις θα βγάλεις αξιοπρέπη ήχο και... θα βάλεις τα γέλια με τα διάφορα Guitar Rig-οειδή!!!

Η καλύτερη software υλοποίηση σε εξομοιωτή ενισχυτή κιθάρας -και ας έχει τα χρονάκια του! Γνώμη μου λέω βέβαια... αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις, ε?  :)

Φιλικά

Γιάννης.

Συμφωνω 100%...

και εγω  ψηφιζω guitar rig πατατα...ου μπλεξεις με Guitar Rig

Leo I 'm Suhr Tom Anderson has a Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!

 

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι (σίγουρο για το μικρό και μάλλον και για το μεγάλο), αυτά τα cab sims δεν έχουν ενσωματωμένο load box. Επομένως απλά ξέχνα το να βγάλεις το καλώδιο του μεγαφώνου από τον ενισχυτή για silent ηχογράφηση ή παίξιμο χαμηλά. Αν τώρα εννοείς να έχεις χαμηλά τον ενισχυτή και να πάρεις "τη διαφορά" από το cab sim, λυπάμαι, αλλά επίσης ξέχνα το. Ελάχιστη διαφορά θα κάνει....

Το Palmer PDI-03-04 έχει load box μέχρι 100 βάτ ενισχυτή στα 8Ω.

Μπορείς να συνδέσεις την έξοδο του ενισχυτή πάνω στο Palmer,και να παίζεις σε όποια ένταση θέλεις, απο την καμπίνα του palmer.

Το θέμα εδώ είναι ποιό μηχάνημα... υπάρχουν αρκετά,έχει ποιό καλό speaker simulator.΄

Εαν κάποιος φίλος έχει δοκιμάσει το Groove tubes speaker simulator,θα ήθελα να ακούσω

την άποψη του.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λεει μια παλια αμερικανικη παροιμια Read The Fuckin' Manual (RFM)  ;D

 

TO λεω για την περιπτωση μου.... και επειδη ειμαστε πολλοι με παρομοιες αποριες...να το μανουαλι για το παλμερ 09 ...

 

http://www.palmergear.com/images/manuals/pdi09.pdf

 

τα λεει σαφεστατατατα....και δεν κανει για την περιπτωση μου επειδη εγω δε θελω καθολου ηχειο στη μεση....

 

αρα καταληγουμε μαλλον στο 03 που εχει ενσωματομενο ......

 

We offer other devices such as the PDI-03 and PGA-04, which have a “dummy

load”, and can substitute for a speaker in case you want to use a tube amp “silently”. Transistor amplifiers and tube pre-amps do not need a load (speaker) connected to their output.

το συμπερασμα ειναι οτι παλι θα τα σκασωωωωωω.......!!!!

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας με βοηθησαν πραγματικα πολυ !!

 

για οτι νεοτερο περι του θεματος θα επανελθω...

 

θενκς εγκεν !!!

 

βαγγελης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου