Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει κατι περα απο τον ηχο, το οποιο να διακρινει αυτα τα οργανα σε καλα μετρια κακα? χωρις να το ακουσεις, ολα εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα, σφενδαμι και εβενο, ενώ οι τιμες απο 100 ε μεχρι πολλα,

 

παρατηρησα οτι τα περισσοτερα ακριβα βιολια,οχι ολα, εχουν πλατη απο ενα μονο κομματι σφενδαμι (δεν εχουν την γραμμη της ενωσης κατα μηκος της πλατης)  και ολα μα ολα τα φθηνα που εχω δει, εχουν πλατη απο 2 κομματια σφενταμι,

 

επισης αν τα flames, (νομισω οτι λενε ετσι τα νερα του σφενδαμι στην πλατη) ειναι παραλληλα προς το οργανο ειναι θετικο, ενω αν δεν ειναι εντελως παραλληλα δεν ειναι καλο, απλως εμφανισιακα  προφανως αλλα επηρεαζει την τιμη του,

 

σχετικα με την πλατη και αλλα μερη του οργανου, πραγματα που φαινονται με το ματι και ξεχωριζουν μια καλη δουλεια, αλλα και παικτικα, και του ηχου, γραψτε μου, ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρουν τετοια θεματα σε επίπεδο κατασκευής, ριξε μια ματιά στη πύλη των ερασιτεχνών οργανοποιών και επανελαβε το ερώτημα σου.

 

[http://www.luthier.gr/index.php/url]

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε ένα 4ωρο στην σχολή μου πέρυσι είχαμε αφιερώσει το χρόνο για να μας εξηγήσει ο καθηγητής πως μπορείς να διακρίνεις την καλή δουλειά σε ένα ακουστικό-ξύλινο όργανο,πριν καν το δοκιμάσεις.Σίγουρα παίζουν ρόλο τα νερά του οργανού προς τα που κατευθύνονται και κυρίως κατα ΠΟΣΟ.Αν στο wikipedia ψάξεις θα βρεις κάτι.Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πως το είχαμε ψάξει.Μπορείς να πλησιάσεις και κάποιον οργανοποιό προκειμένου να τον ρωτήσεις 2-3 πράγματα.Πιστεύω οτι θα σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Σίγουρα παίζουν ρόλο τα νερά του οργανού προς τα που κατευθύνονται και κυρίως κατα ΠΟΣΟ...

 

Φίλε μου δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με το "ΠΟΣΟ" ???

Μπορείς να εξηγήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου