Προς το περιεχόμενο

Larry Carlton & Lee Ritenour - Low Steppin'


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τεραστιοι και οι δυο.

Προτιμω oμως Carlton και ειδικα οταν παιζει blues.Παιξιμο και ηχος απο αλλο πλανητη.

 

 

Είδες τώρα τι έκανες... Μην μου συγχύζεις τον Marathon  ;D ;D ;D ;D

 

Πες την αλήθεια... Δεν φταις εσύ, σε έχουν παρασύρει οι κακές (μπλουζό) παρέες  ;D ;D ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είδες τώρα τι έκανες... Μην μου συγχύζεις τον Marathon  ;D ;D ;D ;D

 

Πες την αλήθεια... Δεν φταις εσύ, σε έχουν παρασύρει οι κακές (μπλουζό) παρέες  ;D ;D ;D

 

 

 

Aληθές! Αφιερωμένο στον Ανέστη! Τώρα του στέλνω και μια μερίδα Σμυρνέϊκα σουτζουκάκια. Πάνε με το τραγούδι!

 

 

Να και ένας ακόμα "άμπαλος". Ούτε τη κιθάρα δεν ξέρει να κρατήσει!

 

 

Buddy Guy - Damn Right I've Got The Blues (1998)

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς, φίλος και φίλος...ΔΕΝ τους παίρνουμε για blues...Για blues , έχουμε ένα σκασμό...άμπαλους!!!!! ;D ;D

Καλα ντε μη βαρας!Γιατι ν ακους ομως μπλουζ απο αμπαλους και οχι απο μπαλαδορους?

Και δεν εννοω την τεχνικη αλλα το να ξερεις πως να παιξεις κατι-να το χεις δηλ που λεμε να ουμ-ειτε ειναι blues ειτε οτιδηποτε αλλο.  

Πες την αλήθεια... Δεν φταις εσύ, σε έχουν παρασύρει οι κακές (μπλουζό) παρέες  ;D ;D ;D

Τι δουλεια εχω του λογου μου με μπλουζ?Διαδιδεις ψευδη Τερρυ.Ντροπης! ;D ;D ;D

 

Και δηλαδη βρε Ανεστη τον απο κατω-οχι τον Carlton τον αλλονε τον Cain-τον λες αμπαλο?

Eιναι λιγο ενοχλητικος ο ηχος σε καποια σημεια αλλα παλευεται:

You know what I mean!

Ασφαλως.

 

Δηλαδη ποιος δε θα θελε να ναι απο κατω οταν παιζουν αυτοι οι κυριοι κατι τετοιο.

Blues to the bone-κι ας μην κανει μπαμ.Και δυναμικες που σπανε κοκκαλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Larry και με σκουποξυλο να παιξεις παλι ηχαρα θα εχεις!!! Τι ναι αυτο το πραμα ρε παιδι μου!Εκνευριζομαι με τον εαυτο μου καθε φορα που βλεπω τετοια ατομα.Αναρωτιεμαι τι σκατα κανω τοσα χρονια... Αει σιχτιρ πια! >:( ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δηλαδη βρε Ανεστη τον απο κατω-οχι τον Carlton τον αλλονε τον Cain-τον λες αμπαλο?

Επειδή είναι Παρασκευή..ας κάνουμε λίγο κουβεντούλα...

 

Για να ξεκαθαρίσω κάτι, όλοι εμείς οι γέροντες, έχουμε μεγαλώσει με τα blues. Θέλουμε-δε θέλουμε, τα έχουμε παίξει πολύ τα έχουμε ακούσει πολύ περισσότερο, θα τα αγαπάμε για πάντα...

Αλλά, εγώ προσωπικά, πιστεύω στην εξέλιξη. Και τη δικιά μου και των μουσικών που παρακολουθώ. Ο συγκεκριμένος, ας πούμε ο Cain, ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ στο συγκεκριμένο κομμάτι. Δεν καταφέρνει καν να με εκπλήξει. Το αυτό για τα περισσότερα blues κομμάτια. Σε 2 λεπτά δεν θα το θυμάμαι καν...

Αντιθέτως, ο Carlton έχει δείξει ότι στη καριέρα του, ξεπερνά πολύ εύκολα τα 3 ακκόρντα. Ακόμα όμως και όταν τα παίζει, κατορθώνει να σε εκπλήξει με τον ήχο του. Ο δε Ritenour, σε εκπλήσει με την άνεση και τεχνική του...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγαπη σου για τα μπλουζ ειναι γνωστη. ;D

Υπαρχουν ανθρωποι που παιζουν τα ιδια και τα ιδια πραγματα αλλα οσο και να τους ακουω δε με κουραζουν.JJ Cale για παραδειγμα.

Αντιστοιχα υπαρχουν αλλοι που μ αρεσουν ακριβως επειδη δεν ξερω το επομενο

βημα τους,θελω να δω που θα το πανε και μ αρεσει που κανουν κατα καιρους

διαφορετικα πραγματα.Jeff Beck να πουμε?

Νομιζω οτι παιζει ρολο ο τροπος που το κανει ο καθεις και εκει τελικα ισως ειναι και η μαστορια του καθε μουσικου.

Απ την αλλη δε θεωρω οτι καποιος που αφηνει τα μπλουζ λ.χ.για να παιξει κατι αλλο σημαινει απαραιτητα οτι εξελισσεται.

Το οτι σ ενα εστιατοριο εχει περισσοτερα πιατα απο ενα αλλο δε σημαινει οτι

εχει και καλυτερο φαγητο-οχι απαραιτητα και το αντιστροφο θα μου πεις.

Δε θα διαφωνησω στο οτι εχει περισσοτερο ενδιαφερον ο καταλογος του.

Μπορει ομως η εκπληξη να ειναι και δυσαρεστη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η αγαπη σου για τα μπλουζ ειναι γνωστη. ;D

 

 

όχι απλά αγάπη φίλος... λατρεία θες να πεις.  ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εδώ νομίζω συζητάμε 2 διαφορετικά πράγματα. Και εκεί γίνεται συνήθως η παρεξήγηση.

 

Δεν μιλάμε για τα τραγούδια Blues. Ο Larry παίζει jazz με blues phrasing. (Ο Lee δεν το'χει.)

 

Ο Cain τραγουδιστής - κιθαρίστας του ιδιώματος είναι και φυσικά θα παίξει τα αναμενόμενα. Γι αυτό και ο Larry σαν... πιό "ολοκληρωμένος μουσικός", στο βίντεο επέλεξε να παίξει ένα σόλο με διαφορετικό άκουσμα - τεχνοτροπία απο το κλασσικότατο (και πολύ ωραίο) του Cain για να μην υπερθεματίσει. Οχι πως δεν μπορούσε να του δώσει να καταλάβει, όπως είδαμε στο Larry's blues.

 

Το θέμα το δικό μου λοιπόν έχει να κάνει με το Blues feel, το blue note. Αυτό γουστάρω και όχι την δισκογραφία των Blues... που η υποκειμενική μου άποψη λέει πως ότι ήταν να γραφτεί μουσικά καλύφθηκε στα 30-50 τραγούδια διαμάντια. Τα υπόλοιπα (και έχω σοβαρή δισκοθήκη) απλά υπερθεματίζουν δυστυχώς με απλοϊκό στίχο συνήθως.

 

Υ.Γ. Επικούρη μη μου δίνεις σημασία. Εχω κι εγώ τις λόξες μου. ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα το δικό μου λοιπόν έχει να κάνει με το Blues feel, το blue note. Αυτό γουστάρω και όχι την δισκογραφία των Blues... που η υποκειμενική μου άποψη λέει πως ότι ήταν να γραφτεί μουσικά καλύφθηκε στα 30-50 τραγούδια διαμάντια. Τα υπόλοιπα (και έχω σοβαρή δισκοθήκη) απλά υπερθεματίζουν δυστυχώς με απλοϊκό στίχο συνήθως.

Συμφωνώ απόλυτα

 

Ο Larry παίζει jazz με blues phrasing. (Ο Lee δεν το'χει.)

...δεν είμαι σίγουρος-ότι δεν το έχει-. Στο 6 string...πηδάει ανετότατα από το ένα στυλ στο άλλο για να πείς ότι δεν το έχει...Σίγουρα πάντως ο Lee δεν το εξασκεί κατα κόρον.

 

Υ.Γ. Επικούρη μη μου δίνεις σημασία.

Και όμως...Επικούρη...άκου καμμιά φορά και τους μεγαλύτερους!!!! ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου