Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη Κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που μπορω να μαθω να κατασκευαζω οργανα??

Θελω να ασχοληθω σοβαρα αλλα δεν μπορω να βρω

πουθενα.Εξω εχω βρει αλλα εδω στο Ελλαντα τι γινεται??? :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς πουθενά :cry: .Έτσι έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον παλιότερα που το είχα ψάξει. :roll:

Στο εξωτερικό η σίγουρη λύση είναι το Musician's Institute , και μάλίστα τα μαθήματα ολοκληρώνονται σε 1 εξάμηνο ( full φυσικά) αλλά είναι στο Hollywood και μου φαίνεται δεν θα κάνεις ποτέ απόσβεση.

 

Αν μου επιτρέπεις και τη γνώμη μου....

Αν θες να το ακολουθήσεις σαν δουλειά,δηλ είναι κάτι που αγαπάς να κάνεις,ξεκίνα να ψάχνεις από βιβλία,internet κλπ και με μεράκι θα τα καταφέρεις.Μη νομίζεις οτι οι επαγγελματίες μάστορες στην Ελλάδα το έχουν σπουδάσει...Τουλάχιστον αυτός που πάω εγώ τις κιθάρες μου,ο οποίος τυχαίνει να είναι-κατά κοινή αποδοχή-ένας από τους καλύτερους.Το λέω το παράδειγμα για να δείξω οτι δεν έχει να κάνει το αν σπούδασε στο αντικείμενο αυτό ή όχι,δεν είναι μια δουλειά που χρειάζεσαι χαρτί για να την κάνεις,θέλει απλά να είσαι καλός :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει το ΤΕΙ τεχνολογίας μουσικών οργάνων στην ήπειρο, έχω ακούσει καλά λόγια, κυρίως αφού υπάρχει εξοπλισμός που είναι το σημαντικότερο, αλλά δεν γνωρίζω τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα σπουδών του για να ξέρω αν αντιστοιχεί σε τέτοια όργανα ή μόνο σε παραδοσιακά, πάντως απότι έχω ακούσει από ένα παιδί εξαρτάται από τους φοιτητές δλδ αν θες να φτιάξεις κάτι διαφορετικό πχ μία les paul λογικά δε σου λέει κανείς όχι, λογικό μου φαίνεται, γιατί να σου πουν όχι, τώρα διαδικασίες εισαγωγής κλπ δεν γνωρίζω ακριβώς πως και τι αλλά νομίζω πως θα υπάρχει καμιά θέση και για σένα:wink:

i call it! η πρώτη κιθάρα δικιά μου! δώρο φυσικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζι με διακοπές ειναι ιδανικος τροπος να ξεκινησεις...

 

http://www.formentera-guitars.com/seiten/britan/start.htm

 

ή πιο εύκολα κατι που σιγουρα έχεις εντοπίσει ηδη

 

http://www.buildyourguitar.com/

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια σχολή (κανονική σχολή μεν, εξετάσεις για να μπεις δεν δίνεις, δε...)

 

Χρηματοδοτείται από το κράτος και είναι κατασκευής μουσικών οργάνων (κυρίως κιθάρες, λαούτα, λύρες κτλ...)

 

Είναι στην Καστοριά νομίζω...είναι 4 χρόνια...

 

Είχαν κάνει 'εκθεση στην Αθήνα με όργανα παιδιών και είχα μιλήσει με κάποιους...πάντως φαινόταν πολύ ενδιαφέρον και οι καθηγητές με πολύ όρεξη...τα όργανα των μαθητών πολύ αξιόλογα !

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα με όλη τη σχετική βιβλιογραφία!

 

Έχω στην κατοχή μου ενα "γνωστό" βιβλίο κατασκευής hollow guitars το οποίο δεν χρειάζομαι πλέον. Κρίμα είναι να κάθετε χωρίς να παράγει έργο 8) :lol: Αν θες δώσε μου μια διεύθυνση να στο στείλω...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου