Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με ταστα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες

 

Η κιθαρα μου ειναι μια 50's classic Fender strat Mexico.

 

το neck ειναι maple.

 

εχω παρατηρησει οτι τον τλευταιο καιρο αισθανομαι τις χορδες μου πολυ σκληρες,πχ στο bending δυσκολευομαι περισσοτερο απο το κανονικο και οι χορδες μου ειναι 9ρες!!!!!

 

οταν την πηγα για σεταρισμα πριν κανα τριμηνο με ειπε οτι τα ταστα εχουν γινει παρα πολυ χαμηλα.Παιζει να φταιει ,αυτο?Το οτι δλδ επειδη τα ταστα ειναι πολυ χαμηλα γινονται και ταυτοχρονα πιο "σκληρες" οι χορδες στο παιξιμο.

 

που να μην ειχα και το τρεμολο να υποβοηθαει δλδ ;D

 

αυταααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειχα το ιδιο προβλημα σε μια LP. παρολο που ειχα αλλαξει και 2 σετ χορδες δεν ηταν δυνατο να κανω bend(μιλαμε οτι εκανα ποιο ευκολα στην ακουστικη). το προβλημα λυθηκε ως διαμαγιας μετα απο ενα setup...δεν εμαθα ποτε πως και γιατι....πανε για ενα setup και νομιζω οτι θα λυθει το προβλημα σου...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα ρε συ αφου σε λεω μετα απο σεταρισμα κιολας εξακολουθει να υπαρχει το προβλημα!Επισης μου ειχε τριψει τα ταστα για να ερθουν στα ισα τους και μαλλον το πραμα χαμηλωσε και αλλο.

 

παντως τωρα επειδη επιασα μετα απο ποοοοοοοοοοολυ καιρο και την squier stagemaster που εχω και βλεπω οτι μπορω ανετα να κανω bending και 4 με 5 τονους!Μετα πιανω στην στρατ και το πραμα δυσκολευει

 

ασε που κυριως παιζω gilmourιστικα σολο που εχουν και μια παραπανω απαιτηση στο σηκωμα. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα σου φοραει ταστα της πλακας απο το εργοστασιο ετσι κι αλλοιως (πολυ λεπτα και χαμηλα για να ειναι και καλα "vintage".. ::)) ,βαλε ενα σετακι jumbo (6100) ή medium jumbo (6150) για να δεις φως & να μπεις στον 21ο αιωνα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα ρε συ αφου σε λεω μετα απο σεταρισμα κιολας εξακολουθει να υπαρχει το προβλημα!Επισης μου ειχε τριψει τα ταστα για να ερθουν στα ισα τους και μαλλον το πραμα χαμηλωσε και αλλο.

 

παντως τωρα επειδη επιασα μετα απο ποοοοοοοοοοολυ καιρο και την squier stagemaster που εχω και βλεπω οτι μπορω ανετα να κανω bending και 4 με 5 τονους!Μετα πιανω στην στρατ και το πραμα δυσκολευει

 

ασε που κυριως παιζω gilmourιστικα σολο που εχουν και μια παραπανω απαιτηση στο σηκωμα. ;D

 

 

Μήπως εννοείς 4 με 5 ημιτόνια??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα σου φοραει ταστα της πλακας απο το εργοστασιο ετσι κι αλλοιως (πολυ λεπτα και χαμηλα για να ειναι και καλα "vintage".. ::)) ,βαλε ενα σετακι jumbo (6100) ή medium jumbo (6150) για να δεις φως & να μπεις στον 21ο αιωνα.... ;D

 

μετραει αρα! οκ θα το εχω στα υποψιν...και μενα ετσι μου ειχε πει ο σερβατζης(εκ του service) οτι αφου παιζω μπλουζ να βαλω jumbo frets!

 

ποσο κανει η αλλαγη περιπου μπορει ειπωθει ή ειναι αναλογα του μαστορα?(μαζευτηκαν και πολλα εξοδα τωρα τελευταια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι καλα να λες που ζεις στην Ελλαδα και ειναι σχετικα φτηνα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου