Προς το περιεχόμενο

Το Rock στην Ελλαδα και η αφομοίωση του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ρεαλιστικα σου απαντησα κι εγω.. κοιτα ποσοι στην ηλικια του αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι σε πολυ χειροτερη θεση.. οχι μονο ανεργοι αλλα ζουνε σε χαρτοκουτα στο δρομο.. και το ξερεις σιγουρα αυτο. Αυτος τουλαχιστον εζησε το ονειρο του.. μεγαλη πολυτελεια πιστευω.. ειδικα σε αυτη τη χωρα.

Για μένα, είναι τόσο άκυρη η σύγκριση, και τόσο άτοπο το συμπέρασμα, που δε το σχολιάσω περαιτέρω.

 

Προφανως και δεν ειδες τη θεση μου πανω σε αυτο το ζητημα λογω των τοσο απαντησεων.. ειμαι ξεκαθαρος.. Προτιμω να δουλευω 8-10 ωρες τη μερα και παραλληλα να παιζω μουσικη.. δε θελω να ειναι μεσω βιοπορισμου για μενα.. θελω να καλυπτω τις αναγκες μου με τη δουλεια μου και αυτο που γουσταρω/αγαπω να το κανω με τους δικους μου ορους.. να το κρατησω και να το συνεχισω ακεραιο οπως το θεωρω εγω.

Σε αυτό το σημείο, η συζήτηση κάνει ένα μεγάλο κύκλο και επιστρέφει στις απαντήσεις, που σου έιχαν δοθεί, ότι, προφανώς, δεν έχεις οικογενειακές και λοιπές υποχρεώσεις, ενώ η επαφή σου με τη μουσική είναι μάλλον ερασιτεχνική (επικαλέστηκες δισκογραφία, για την οποία δεν έδωσες, ακόμα, λινκ, ενώ, μίλησες γενικά και αόριστα για ζωντανές εμφανίσεις, τις οποίες, βέβαια, ούτε αμφισβητώ ούτε υποτιμώ, αλλά είσαι, ακόμα, στην αρχή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μένα, είναι τόσο άκυρη η σύγκριση, και τόσο άτοπο το συμπέρασμα, που δε το σχολιάσω περαιτέρω.

Σε αυτό το σημείο, η συζήτηση κάνει ένα μεγάλο κύκλο και επιστρέφει στις απαντήσεις, που σου έιχαν δοθεί, ότι, προφανώς, δεν έχεις οικογενειακές και λοιπές υποχρεώσεις, ενώ η επαφή σου με τη μουσική είναι μάλλον ερασιτεχνική (επικαλέστηκες δισκογραφία, για την οποία δεν έδωσες, ακόμα, λινκ, ενώ, μίλησες γενικά και αόριστα για ζωντανές εμφανίσεις, τις οποίες, βέβαια, ούτε αμφισβητώ ούτε υποτιμώ, αλλά είσαι, ακόμα, στην αρχή).

 

Μονο ακυρη δεν ειναι η συγκριση που εκανα.. απλα προτιμας να εθελοτυφλεις..

Δε νομιζω οτι ειμαι εδω για να απολογηθω/μιλησω για τη μουσικη μου δραστηριοτητα σε κανενα.. και δε νομιζω να νοιαζει και καποιον.. Αν νομιζεις οτι με ξερεις κανεις μεγαλος λαθος..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι ειμαι εδω για να απολογηθω/μιλησω για τη μουσικη μου δραστηριοτητα σε κανενα..

τότε γιατί ήρθες σε forum των μουσικών?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε γιατί ήρθες σε forum των μουσικών?

 

Ανοιξα ενα θεμα.. οποιος θελει απανταει.. ουτε υποχρεωτικο ειναι, ουτε γραφει πουθενα αυτο που λες..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι ειμαι εδω για να απολογηθω/μιλησω για τη μουσικη μου δραστηριοτητα σε κανενα.. και δε νομιζω να νοιαζει και καποιον.. Αν νομιζεις οτι με ξερεις κανεις μεγαλο λαθος..

???

Κανείς δε σου ζήτησε να απολογηθείς.

Άνοιξες ένα θέμα και πήρες, ως επί των πλείστων, αντίθετες, από τις δικές σου αντιλήψεις, απαντήσεις.

 

Μονο ακυρη δεν ειναι η συγκριση που εκανα.. απλα προτιμας να εθελοτυφλεις..

Είναι εντελώς άλλο θέμα και προτιμώ να μην επεκταθούμε, τόσο γιατί ο Θ.Παπαντίνας είναι (δόξα τω Θεώ!) εν ζωή όσο και γιατί όλη αυτή η κουβέντα με τους άστεγους/άνεργους είναι μια κοινωνική μάστιγα, που ξεπερνάει τα όρια της μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

Κανείς δε σου ζήτησε να απολογηθείς.

Άνοιξες ένα θέμα και πήρες, ως επί των πλείστων, αντίθετες, από τις δικές σου αντιλήψεις, απαντήσεις.

Είναι εντελώς άλλο θέμα και προτιμώ να μην επεκταθούμε, τόσο γιατί ο Θ.Παπαντίνας είναι (δόξα τω Θεώ!) εν ζωή όσο και γιατί όλη αυτή η κουβέντα με τους άστεγους/άνεργους είναι μια κοινωνική μάστιγα, που ξεπερνάει τα όρια της μουσικής.

 

Σε τετοιο υφος μιλας ομως.. και δεν ανοιξα το θεμα για να συμφωνησουμε προφανως.. ουτε το βλεπω σαν αγωνα με νικητη στο τελος.. επειδη αναφερεις για "ως επί των πλείστων" αντιθετες αντιληψεις..

 

Δεν ειναι καθολου αλλο θεμα φιλε.. γιατι διαβαζουν πολλοι αυτο το topic και τους δινεις ενα παραδειγμα στο οποιο αφηνεις να εννοηθει.. "κοιτα πως καταντησε αυτος" λες και ολοι που ασχοληθηκαν με το ροκ εγιναν/εφτασαν εκει.. και σου ΞΑΝΑλεω.. εκανε αυτο που γουσταρε και εγινε οτι εγινε.. αλλοι στην ηλικια του εκανα μια full συμβατικη ζωη και ειχαν και αυτοι την ιδια καταληξη αν θες.. Αν εννοεις οτι ολα εχουν ενα τιμημα, φυσικα και δεν τιθεται αμφιβολια για αυτο.. ο καθενας κανει τις επιλογες του και πορευεται με αυτες.. το ζητημα για μενα ειναι οτι αν τον ρωτησεις "αν ησουν 18 τωρα θα το ξαναεκανες; " πιστευω οτι θα ελεγε ναι.. και αυτο ειναι που μετραει τελικα.

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου αλλο θεμα φιλε.. γιατι διαβαζουν πολλοι αυτο το topic και τους δινεις ενα παραδειγμα στο οποιο αφηνεις να εννοηθει.. "κοιτα πως καταντησε αυτος" λες και ολοι που ασχοληθηκαν με το ροκ εγιναν/εφτασαν εκει..

Κάνεις λάθος.Το video το πόσταρα ως έναν αντίλογο των δικών σου video, που έλεγαν για ανένταχτους μεταλλάδες και λοιπά.

 

το ζητημα για μενα ειναι οτι αν τον ρωτησεις "αν ησουν 18 τωρα θα το ξαναεκανες; " πιστευω οτι θα ελεγε ναι.. και αυτο ειναι που μετραει τελικα.

Αυτή είναι η δικιά σου υποθετική απάντηση, που την πιστεύεις, γιατί, απλά, επιβραβεύει την ιδεολογία σου.

Όσο για την αναφορά σου σε full συμβατική ζωή, εσύ νομίζεις ότι έχεις ξεφύγει από αυτό;

Με 8-10 ώρες δουλειά την ημέρα;Απλά, έχεις ένα χόμπι, όπως πάνω-κάτω όλοι: τη μουσική.

Μην αυταπατάσαι!

 

υγ ακόμα περιμένω λινκ με προσωπική δισκογραφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ ακόμα περιμένω λινκ με προσωπική δισκογραφία

 

Σήμερα αποκλειεται...έχει ροκ μαγειρίτσα...και αύριο πιό ροκ αρνί!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αποκλειεται...έχει ροκ μαγειρίτσα...και αύριο πιό ροκ αρνί!!!!

Σήμερα, δυστυχώς, έχει εργασία και χαρά...ούτε κατσίκι (το προτιμώ  :P), ούτε μαγειρίτσα... :(

 

Σηκωνομαι 6το πρωι και δουλευω 8ωρο τουλαχιστον.. και χτυπαω και 2 προβες 3ωρες τουλαχιστον μες την εβδομαδα.. και με αρκετα ενεργη μπαντα.. με δισκογραφια,live,εξωτερικο κτλ..

 

Όσο για τα περί της δισκογραφίας, δεν τα επικαλέστηκα εγώ... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανε αυτο που γουσταρε και εγινε οτι εγινε.. αλλοι στην ηλικια του εκανα μια full συμβατικη ζωη και ειχαν και αυτοι την ιδια καταληξη αν θες.. Αν εννοεις οτι ολα εχουν ενα τιμημα, φυσικα και δεν τιθεται αμφιβολια για αυτο.. ο καθενας κανει τις επιλογες του και πορευεται με αυτες.. το ζητημα για μενα ειναι οτι αν τον ρωτησεις "αν ησουν 18 τωρα θα το ξαναεκανες; " πιστευω οτι θα ελεγε ναι.. και αυτο ειναι που μετραει τελικα.

 

 Τις προαλλες ειδα το ντοκυμαντερ.... κι αυτο που μου΄μεινε απο τον Παπαντινα ηταν η ανευθυνοτητα και η αναξιοπιστια του προς τους συνεργατες του. Αυτο ειπαν ολοι οσοι μιλησαν γι αυτον.... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ το να εισαι ΡΟΚ?   Μαλλον γι΄αυτο κατεληξε ετσι κι οχι λογω οικονομικης κρισης. Γιατι καποια στιγμη οταν προβαλλεις το στ@ρχiδισμο προς τους αλλους ως ΑΠΟΨΗ ΖΩΗΣ αυτες τις συνεπειες τις πληρωνεις.

 

 

 

Μονο ακυρη δεν ειναι η συγκριση που εκανα.. απλα προτιμας να εθελοτυφλεις..

Δε νομιζω οτι ειμαι εδω για να απολογηθω/μιλησω για τη μουσικη μου δραστηριοτητα σε κανενα.. και δε νομιζω να νοιαζει και καποιον.. Αν νομιζεις οτι με ξερεις κανεις μεγαλος λαθος..

οταν μπαινεις σε ενα φορουμ,πετας νυξη οτι εχεις κανει καποια δισκογραφια και μετα λες "δε σας αφορα" γινεσαι τουλαχιστον γελοιος.... ::) ::)  ΓΙΑΤΙ πας γυρευοντας?

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου