Προς το περιεχόμενο

Το Rock στην Ελλαδα και η αφομοίωση του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Το Rock στην Ελλάδα είναι όπως το έχει ζήσει ο καθείς και φυσικά για όσο το έζησε.

 

 

νομιζω οτι ολη η ουσια του θρεντ βρισκεται στην συγκεκριμενη προταση του παιδιου...εγω π.χ. το rock/metal το βιωσα διαφορετικα στα μεσα της δεκαετιας του 90 κ σιγουρα ενας εφηβος το βιωσε παλι διαφορετικα (σε σχεση με μενα ) στα μεσα της δεκαετιας του 70 ή 80 ή του 2000,κτλ,κτλ...Επισης οι rock/metal καταστασεις ηταν τελειως διαφορετικες στην αθανατη Ελληνικη επαρχια κ περιφερεια σε σχεση με την Αθηνα,πραγμα που σημαινει οτι παιζει ρολο κ ο τοπος,οχι μονο η χρονικη περιοδος...Στα μεσα της δεκαετια του 90 κ βαλε,η Ελλαδα δεν ηταν η Ελλαδα της οικονομικης κρισης,αλλα κατι τελειως το διαφορετικο...

Σημερα το μονο που εχω να μου θυμιζει τα ΄΄ωραια΄΄ χρονια -κατα πολλους-ειναι ενα ματσο φωτογραφιες,εισητηρια συναυλιων,ξεβαμενα μπλουζακια με σταμπες συγκροτηματων,cd,vhs κ καποια dvd...επισης δυο-τρια φιλαρακια με τους οποιους βιωσαμε κοινες καταστασεις κ εχουμε να λεμε οταν πινουμε κανα καφε...αντε κ μια κιθαρα bolt on στην ντουλαπα του δωματιου ;D ;D...

Σημερα δεν ειμαι rock/metal (ουτε εμφανισιακα,ουτε λογω καταστασεων),δεν θα μπορουσα αλλωστε λογω υποχρεωσεων,αλλα νιωθω οτι ειμαι rock στην ψυχη κ νομιζω οτι αυτο εχει σημασια...κουβαλαω τις αναμνησεις για την παρτη μου,ειμαι ευχαριστημενος το πως βιωσα την δικια μου rock/heavy metal κατασταση κ φυσικα παντα θα γρατσουναω τις κιθαρες μου,ειτε για νοσταλγια,ειτε προς τερψη των αυτιων μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακριβώς... και αφομοίωση δεν σημαίνει "αφομοίωση από τους μουσικούς του νοιζ", αλλά "αφομοίωση από τον ευρύτερο πληθυσμό". Οι πονηροί εδώ μέσα, το.. γύρισαν και νομίζουν ότι μιλάμε για τους μουσικούς και τους κολλητούς τους.

 

Αυτό είναι που σου διαφεύγει (βλ. είσαι εντελώς κολλημένος και δεν μπορείς να καταλάβεις) ΓκαραζοΠάνκοΕίκοσιΕπτά.

 

On a more personal note : άλλο Λονδίνο και άλλο Κινέτα. :) :) :)

 

 

 

Κολλημενοι μαλλον ειναι οι.. πονηροι που το γυρισαν οπως αναφερεις trolley.. αφου το point ειναι οπως σωστα γραφεις η "αφομοίωση από τον ευρύτερο πληθυσμό"..

 

Μια χαρα ειναι η Κινετα.. τι εχει;  :P

 

Στο μονο που διαφωνουμε Superfunk ειναι οτι προτιμω το κατσικι..  ;D

 

+1000 σε αυτα που εγραψε ο φιλος Scotfield

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@scofield ..μα το παιδι (Terry  :P) δεν ειναι παιδι πουροροκερ ειναι και το εχει γυρισει στο funk .

Περα απο την πλακα ειναι σωστη η παρατηρηση του Τerry  καθως και η δικη σου συνεχεια.

Χριστος Ανεστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς... και αφομοίωση δεν σημαίνει "αφομοίωση από τους μουσικούς του νοιζ", αλλά "αφομοίωση από τον ευρύτερο πληθυσμό". Οι πονηροί εδώ μέσα, το.. γύρισαν και νομίζουν ότι μιλάμε για τους μουσικούς και τους κολλητούς τους.

 

Αυτό είναι που σου διαφεύγει (βλ. είσαι εντελώς κολλημένος και δεν μπορείς να καταλάβεις) ΓκαραζοΠάνκοΕίκοσιΕπτά.

 

On a more personal note : άλλο Λονδίνο και άλλο Κινέτα. :) :) :)

 

 

Στη Κινέτα φίλε μου βγάζουν σπουδαίους ροκ μουσικούς  ;D και καθότι υπάρχουν πορνηροί  ;) που το γυρίζουν στον καλαματιανό και επειδή δεν έχει σχέση το θέμα με άγγλους γάλλους ,ισπανούς και περτογάλλους ,αλλά με ανθρώπους ,δες τι συνέβει με έναν βέρο αγγλικανό ,της γνωστής και εγνωσμένης ''αξίας'' οικογένειας μουσικών .

Οκ υπάρχουν πολλοί που κατάντησαν έτσι και τους έδινε το διακαίωμα η αγγλία και  η αμερική να τρέφονται από την ίδια τους τη σάρκα ,κάτι σαν τους δικούς μας σκυλάδες.........ας αναθαρρύσουν και οι φίλοι μας οι γκιμπσονάδες ,οι φίλοι μας οι ιδιοκτήτες Βοξ και πεταλιών Μπος

Τα πρώην και νυν πρεζόνια που δεν τα άκουσες ποτέ να σου μιλάν στο αυτί ΣΟΥ ,τα έδιωξες ,δεν σε νοιάζαν ποτέ και καλά έκανες ,αλλά μη μιλάς για πορνηρούς ,δεν τους ξέρεις ποιοί είναι ,τι κάνουν και τι δεν κάνουν

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Κινέτα

 

Είμαι εξαιρετικά ακριβής, θα έπρεπε να το έχεις προσέξει μέχρι τώρα...

 

Όσο για το τι κάνουν οι πορνηροί, μάλλον υποτιμάς από που έρχομαι και τι ακριβώς ξέρω.

 

Επειδή όμως το thread είναι θεάσιμο δημοσίως, είμαστε υποχρεωμένοι να μην μιλούμε με γρίφους. Το να νομίζει ο καθένας ότι οι μπύρες που έπινε με τους κολλητούς του στα προβάδικα συνιστούν την ιστορία ενός μουσικού ιδιώματος (της ελληνικής ροκ, εν' προκειμένω), είναι σα να νομίζει ότι οι παλιές του γκόμενές του τον θυμούνται και τον υπολογίζουν ακόμη.

 

Δε συμβαίνει.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνεχισουμε την ιστορια μας λοιπον...αφου γυρισα απο την...ροκου.. γηραιά Αλβιώνα (η τελευταια μου αναμνηση ειναι το Ziggy Stardust που επαιζε στη διαπασων στο duty free του Heathrow καθολου ασχημο ξεπροβοδισμα) ...

 

Στο αδειο και μελαγχολικο ΕΛ ΒΕΝ (το οποιο οσο περνανε οι μηνες θυμιζει ολο και περισσοτερο τα διαφορα Βαλκανικα αεροδρομια που λογω δουλειας επισκεπτομαι συχνα,τι θυμιζει δηλ.αυτα πλεον φανταζουν..οασεις καλης διαθεσης και αισιοδοξιας μπροστα του,μα την πιστη πιο καταθληπτικο αεροδρομιο δυσκολα θα βρεις εκτος κι αν ταξιδευεις στην Κεντρικη Ασια... :'()...επαιζε μια απιστευτη μουσικη...σουπα με κατι ψευτο-συνθια και ψευτο ηλεκτρικες κιθαρες η οποια μου εφερε αμεσως μια ταση προς έμετο (που ετσι κι αλλοιως η ..αποτομη επαφη με την Ελλαδα μετα την..παρατεταμενη επαφη με τον δυτικο πολιτισμο παντα μου φερνει)....ενω η κυρια απο...πισω μου στη σκαλα εκστασιασμενη αναφωνησε "αχ,τι υπεροχος που ειναι ο ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ..μυριζει Ελλαδα!" ;D (αυτη η μεθυσμενη θα ητανε... ;D ,ή λοβοτομημένη ή θα ζει ακομα το 2004 της...ή απλα θα μενει σε κανα mansion στο Hampstead οποτε ολα ....υπεροχα ειναι για αυτην ετσι κι αλλοιως ;D)...

 

Μια και τα ροκ ..πρεζονια της γειτονιας μου ειχαν φροντισει να μεινω χωρις αυτοκινητο (σπαζοντας το τζαμι για να...ΜΗΝ κλεψουν τα δεκαδες ..ΡΟΚ cd που εχω μονιμα μεσα.. :P)...με βαρια καρδια και λογω του προχωρημενου της ωρας πηρα ενα ταξι....

 

Ο ταριφας ,βαρυς και ασηκωτος και φυσικα καπνιζοντας σαν φουγαρο,χωρις να με ρωτησει,ειχε στη διαπασων την ροκ επιτυχια «πιασ’του μια μπυρα,πιασ’του μια μπυρα,το παλικαρι στην αγαπη δεν ειχε πειρα» η οποια με προσγειωσε αμεσως στο Βαρβαρισταν και στην πραγματικοτητα του.

 

Φθανοντας στο σπιτι ειπα να δω ειδησεις μπας και εγινε κατι και το εχασα...η ροκ πραγματικοτητα της Ελλαδας με χτυπησε κατακεφαλα....τι παπαδες παντου (λες και ζουμε ακομα στο Βυζαντιο) να  ψελνουν με μανια......τι αρνια,τι κοψιδια,τι κλαρινα,τι μπουζουκια,τι ποιοτικα ασματα......(για να ειμαι ομως και δικαιος ειχε και ...ροκ μια και ο Μαχαιριτσας και ο Μπουλας περασαν και αυτοι απο την οθονη ενω η ασπρη ροκ χαιτη του Τσοχατζοπουλου  ηταν το κερασακι στη τουρτα..).

 

Μετα απο αυτα εχω να δηλώσω υπευθυνα οτι 58 ...ετη μετα την εμφανιση του το ροκ ΔΕΝ εχει αφομοιωθει απο τον Ελληνικο λαο (και ουτε προκειται να αφομοιωθει απο αυτον μια και τοσο ως ...ιδεολογια,αισθητικη και συμπεριφορα ,οσο και ως μουσικη ειναι τραγικα ΞΕΝΟ προς την πλειοψηφια του...)

 

Τωρα αν ενα 3% των Ελληνων το...ζει ...με γεια του και χαρα του αλλα ,ας ειμαστε ειλικρινεις, εχεσθην η φορας εις το αλωνιον.. (με το μπαρδον)..

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκυλο-λαικο lifestyle, οπως και να χει εχει φυγει απ τη μοδα, καιρος να το καταλαβουν ολοι.

Οποιος δε το βλεπει αυτο απλα δε κυκλοφορει πλεον εξω (σε διασκεδαστηρια εννοω), και αρκειται σε εντυπωσεις που εχει αποκομησει απ το παρελθον.

Οσο πισω και να ειναι η χωρα μας, με τα συγχρονα μεσα ενημερωσης-επικοινωνιας, δε μπορει να μεινει ακλονητη στα παγκοσμια ρευματα ειτε αυτα ειναι μουσικα ειτε οτιδηποτε αλλο.

Αυτο ακριβως εχει γινει και με τη μουσικη.

 

Πιο συγκεκριμενα και για να θεσω παραδειγματα εδω και χρονια ενα πχ Γκαζι τραβαει τον περισσοτερο κοσμο χωρις να υπαινυσεται ουτε υποψια πενιας και ελληνικης λαικης κουλτουρας.

Αναλογιστειτε και γενικα σε αλλες πιατσες τι μουσικη ακουγεται..(?)

Πριν 15 χρονια ολοι χορευαν τσιφτετελια στο μπουρναζι

Τωρα ?

 

Δε ξερω αν αφομοιωθηκε το ροκ στην ελλαδα (αν επρεπε να απαντησω παντως θα ελεγα ναι) αλλα σιγουρα αφομοιωθηκε και κορεστικε το λαικο-σκυλαδικο.

 

Ελικρινα πιστευω οτι σημερα ελληνες <<ροκαδες>> ειναι οι undrground σκυλαδες .

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα πχ Γκαζι τραβαει τον περισσοτερο κοσμο

 

πολυ ροκ ,τι να σου πω....σαν πανηγυρι στην Αγ.Βαρβαρα στα 80s ειναι η κατασταση εκει (αντε στην...καλυτερη να ειναι σαν..Φαληρακι αλλα χωρις μεθυσμενους Αγγλους  ντυμενους λαγουδακια και χωρις ξεσαλωμενες ξεβρακωτες Αγγλιδες  ;D )

 

Δε ξερω αν αφομοιωθηκε το ροκ στην ελλαδα (αν επρεπε να απαντησω παντως θα ελεγα ναι) αλλα σιγουρα αφομοιωθηκε και κορεστικε το λαικο-σκυλαδικο.

 

Δεν γνωριζω το κατα ποσον κορεσθηκε το λαϊκο σκυλαδικο (καπως δυσκολο μου φαινεται να σταματησει να ακουγεται το λαϊκο τραγουδι στην Ελλαδα) αλλα και παλι δεν αντικατασταθηκε απο το...ροκ αλλα απο το...σκυλο χιπ χοπ (ακομα μια μοναδικη Ελληνικη εφευρεση... ;D)

 

 

 

οποτε τι ειχαμε,τι χασαμε...

 

Ελικρινα πιστευω οτι σημερα ελληνες <<ροκαδες>> ειναι οι undrground σκυλαδες .

 

σαφως,εδω φιλοι μου ορκισμενοι εχθροι του λαϊκου μετα την χιπχοπεπιδρομη της τελευταιας χρονιας (δεν πουλαει ΤΙΠΟΤΑ αλλο πλην του σκυλοχιπχοπ εδω και κανα 12μηνο στην αστεια ετσι κι αλλοιως εγχωρια δισκογραφια) νοσταλγουν τις εποχες του Τερζη και του Μακη... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκες το ευαισθητο σημειο μου....

 

Εχεις καταλαβει αφεντικο (που εχεις) οτι η Στικουδη αυτη τη στιγμη ειναι παρουσιαστρια, χορευτρια, τραγουδιστρια, ραδιοφωνικος παραγωγος, μοντελο, DJ και ποιος ξερει τι αλλο και εμεις καθομαστε ακομα κ μιλαμε ακομα για σωστο mastering για αναλογικο ηχο και το αν ο κοσμος χαμπαριαζει απο σωστο λαικο και σωστο ροκ....

Εδω ενα ατομο αφομοιωνει τοσα αντικειμενα και βασταει ολοκληρη βιομηχανια απο πισω τους κ εμεις το χαβα μας..

 

Σε τι πλανη βρισκομαστε Θεε μου.. τρελη ματαιοτητα η ολη ιστορια..

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου