Προς το περιεχόμενο

Χορδές που δεν χρειάζονται πολύ stretching;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ray, όταν τις βάζεις πάνω κούρδισε ένα με ενάμιση τόνο πάνω και άσε την κιθάρα στην άκρη για μία μέρα. Την άλλη μέρα κούρδισε κανονικά με το τυπικό στρετσάρισμα και θα είσαι ΟΚ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και μετα δεν σου ξεκουρδιζει παιζωντας με bends αλλα και με το τρεμολο?

Γιατι ουσιαστικα ετσι μου φαινεται οτι δεν στρετσαρονται αρκετα ωστε να μην ξεκουρδισουν σε σχετικα βαρβαρη χρηση.

 

κανω αρκετα bends(τερμα θεου  ;D),αλλα κ το τρεμολο το χρησημοποιω πολυ.Καποιο fine tuning σιγουρα θα κανω,αυτο αλλωστε το κανω κ αφου στρετσαριστουν.Με τον τροπο που περιεγραψα πιο πανω,δεν λεω οτι στρετσαρονται αρκετα,σιγουρα ο τυπος στο βιντεο το κανει καλυτερα.Απλα λεω οτι πιανει ΜΟΝΟ με τις blue steel, αυτο εχω παρατηρησει εγω με τις οσες χορδες εχω βαλει  ;)

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περναω κ αφηνω την κιθαρα στο σταντ χωρις να κλειδωσω για 1-2 ωρες.Κουρδιζω(οχι πως εχασαν πολυ),κλειδωνω κ ετοιμος

 

Κι εγώ το ίδιο αλλά με Ernie Ball Slingy δεκάρες -σε Floyd Rose

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πείρας, αν χρησιμοποιήσεις την παρακάτω μέθοδο ακριβώς όπως λέει, θα έχεις σετάρει το Floyd Rose με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

 

Το σετάρισμα του FR δεν απαιτεί ιδιαίτερο stretching, ούτε και έχει τρομερή σημασία αν θα βάλεις τις χορδές ολόσωστα στα tuners, μια και το nut κλειδώνει και ακυρώνει ο,τι συμβαίνει πίσω του. Φυσικά καλό είναι τα τα κάνεις όλα όσο καλύτερα γίνεται για να είσαι καλυμμένος. Το stretching το κάνουμε κυρίως για να εξαλείψουμε τα όποια μπόσικα υπάρχουν κατά το τύλιγμα των χορδών. Άρα δεν είναι θέμα μάρκας-είδους χορδών αλλά σωστής μεθόδου τοποθέτησής τους! Φυσικά όλες οι νορμάλ χορδές που κυκλοφορούνε θέλουν λίγο stretching σε κιθάρα με σταθερή γέφυρα ή vintage tremolo. 

Εγώ εκτός απο το κλασσικό stretching, κάνω bends στο Θεό σε όλες τις χορδες. Αν το nut είναι OK και οι χορδές σωστά βαλμένες, κάποια στιγμή θα σταματήσουν να ξεκουρδίζονται.

 

Μια καλή μέθοδος τοποθέτησης χορδών:

 

 

Επίσης όταν σετάρουμε Floyd Rose δεν κουρδίζουμε παραπάνω ή λιγότερο, αλλά όσο πρέπει ώστε το "σκάφος" του να είναι παράλληλο με το ξύλο-σώμα της κιθάρας και οι χορδές να είναι στο σωστό pitch, όπως λέει και στο video. Αλλιώς το FR παύει να είναι παράλληλο με το σώμα και έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερο.

 

Και κάτι τελευταίο... Η σωστή σειρά είναι: Βάζουμε τις χορδές - κουρδίζουμε στο επιθυμητό τόνο - τσεκάρουμε/ρυθμίζουμε το neck relief - τσεκάρουμε/ρυθμίζουμε το action - στρετσάρουμε τις χορδες - σετάρουμε το Floyd Rose (αν υπάρχει) - ρυθμίζουμε τις αρμονικές (intonation) - και στο τέλος ρυθμίζουμε το ύψος των μαγνητών. Σαν συνταγή για γλυκό ακούγεται!  :D

 

Όλα τα παραπάνω τα κάνουμε μόνο αν θέλουμε να σετάρουμε από την αρχη μια κιθάρα. Εάν πρόκειται για απλή αλλαγή χορδών σε καλά σεταρισμένη κιθάρα, το μόνο που χρειάζεται έιναι η σφήνα στο FR και στοιχειώδης γνώση τοποθέτησης χορδών!

 

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης όταν σετάρουμε Floyd Rose δεν κουρδίζουμε παραπάνω ή λιγότερο, αλλά όσο πρέπει ώστε το "σκάφος" του να είναι παράλληλο με το ξύλο-σώμα της κιθάρας και οι χορδές να είναι στο σωστό pitch, όπως λέει και στο video. Αλλιώς το FR παύει να είναι παράλληλο με το σώμα και έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερο.

 

Και κάτι τελευταίο... Η σωστή σειρά είναι: Βάζουμε τις χορδές - κουρδίζουμε στο επιθυμητό τόνο - τσεκάρουμε/ρυθμίζουμε το neck relief - τσεκάρουμε/ρυθμίζουμε το action - στρετσάρουμε τις χορδες - σετάρουμε το Floyd Rose (αν υπάρχει) - ρυθμίζουμε τις αρμονικές (intonation) - και στο τέλος ρυθμίζουμε το ύψος των μαγνητών. Σαν συνταγή για γλυκό ακούγεται!  :D

 

Όλα τα παραπάνω τα κάνουμε μόνο αν θέλουμε να σετάρουμε από την αρχη μια κιθάρα. Εάν πρόκειται για απλή αλλαγή χορδών σε καλά σεταρισμένη κιθάρα, το μόνο που χρειάζεται έιναι η σφήνα στο FR και στοιχειώδης γνώση τοποθέτησης χορδών!

 

Αυτά!

 

+10000 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες χρήσης του Floyd αλλά παίζω με διάφορα locking tremolo από το 1987 και έχουν περάσει από τα χέρια μου ΟΛΑ τα αξιοπρεπή κομμάτια της αγοράς (με αποκορύφωμα το θεϊκό Edge).

 

Το τρέμολο είναι εγγενές μέρος του παιξίματός μου (ακόμα και τα βίντατζ στις στρατ μου) και χωρίς να θέλω να είμαι υπερφίαλος δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που δεν ξέρω για τις locking καταστάσεις. Παρόλα αυτά και πάλι σας ευχαριστώ και είμαι σίγουρος ότι οι οδηγίες θα είναι χρήσιμες για μέλη που έχουν εντρυφήσει λιγότερο.

 

Όμως, το πρόβλημα που έχω είμαι σίγουρος ότι οφείλεται στις χορδές και για αυτό το λόγο ψάχνω άλλη μάρκα που να μου το παρουσιάζει λιγότερο.

 

Τέλος, ευχαριστώ τους φίλους που μου πρότειναν κάποιες μάρκες. Θα τις δοκιμάσω και αν έχω νεά θα επανέρθω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα παράπονο από τις all time classic D'Addario XL 9άρες που χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά εδω και μια 20ετία...Σε καλό Floyd αρκεί 1 streching και κανα μισάωρο παιξίματος/fine tunning και μετά δεν χάνουν ούτε ο Kerry King να παίζει.. :)

Give 'em a try (αν δεν το έχεις κάνει ήδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν θες 20 ωρες για να ....στρωσουν οι χορδες  μια και ετσι κι αλλοιως μετα απο 10 ωρες παιξιματος ειναι για πεταμα....φαντασου ποσο βλάπτεις τον ηχο (και το intonation) σου.

 

Προσωπικα με τις 3 μαρκες που χρησιμοποιω εδω και χρονια (αγοραζω αυτη που βρισκω φθηνοτερα στο ebay) δηλ. D'Addario XL,GHS Boomers & Ernie Ball Slinkies δεν ειχα ποτε μου προβλημα,τις βαζω στις κιθαρες τις στρεσσαρω για κανα 2λεπτο και μετα παραμενουν...βραχος στο κουρδισμα .  

 

Τις Elixir μια φορα τις εβαλα σε κιθαρα και ειχαν τοσο χαλια αισθηση και ηχο που τις εβγαλα ...πριν καλα καλα τις στρεσσαρω..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν θες 20 ωρες για να ....στρωσουν οι χορδες  μια και ετσι κι αλλοιως μετα απο 10 ωρες παιξιματος ειναι για πεταμα....φαντασου ποσο βλάπτεις τον ηχο (και το intonation) σου.

 

Προσωπικα με τις 3 μαρκες που χρησιμοποιω εδω και χρονια (αγοραζω αυτη που βρισκω φθηνοτερα στο ebay) δηλ. D'Addario XL,GHS Boomers & Ernie Ball Slinkies δεν ειχα ποτε μου προβλημα,τις βαζω στις κιθαρες τις στρεσσαρω για κανα 2λεπτο και μετα παραμενουν...βραχος στο κουρδισμα .  

 

Τις Elixir μια φορα τις εβαλα σε κιθαρα και ειχαν τοσο χαλια αισθηση και ηχο που τις εβγαλα ...πριν καλα καλα τις στρεσσαρω..

Εlixir χρησιμοποιώ και είμαι ευχαριστημένος πολύ(floyd) τα τελευταία 3 χρόνια..τελευταία ρίχνω και καμμιά DR έτσι γι αλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray παρακολουθώ το site καιρό και ξέρω οτι είσαι έμπειρος!  ;)

 

Απλά μου κάνει εντύπωση που χρειάζεσαι 20 ώρες παιξίματος για να στρώσουν οι χορδές. Όπως είπε πριν και ο SF, σε τόσο διάστημα οι χορδές θέλουν πάλι αλλαγή. Δεν είναι φυσιολογικό. Γι'αυτό πρότεινα να ξαναδείς μήπως δεν κάνεις κάτι σωστά στο σετάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου