Προς το περιεχόμενο

Χορδές που δεν χρειάζονται πολύ stretching;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρωτη φορα εχθες εβαλα 9ρες elixir(floyd)...

 

Τις αλλαξα μια προς μια..κορδισμα - 10 με 20 λεπτα παιχτηρι - κουρδισμα - 2ωρο παιχτηρι και σημερα που την ξανα επιασα τη κιθαρα ηταν αψογα κουρδισμενη.

 

Αυτες την κρατανε την γυαλαδα τους?

Πριν ειχα blue steel στις οποιες εκανα και χρηση Fast Fret και οι Μι, Σι, Σολ ηταν σαν συρμα στην οψη.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατανε τη γυαλαδα τους γιατι ειναι κραμα με καποιο ειδος πλαστικου. Γενικα πολυ ψευτια.

Μια φορα τις αγορασα κ ξενερωσα τελειως με τον ηχο τους. :-X

Πιστευω οτι η αξιζουν τα λεφτα τους μονο αμα παιζεις σεζον καπου που δε σε πολυκαει ο ηχος (πχ ρεμπεταδικο ή λαικατζιδικο γενικα) και δε σε παιρνει οικονομικα να αλλαζεις καθε 3 μερες σετ.

 

Γενικα streching εχω σταματησει να κανω.. πιστευω οτι <<ξεχειλωνει>> τις χορδες ;D επισης πιστευω οτι κάμποσα καλα bending ειναι αρκετα για να ερθουν οι χορδες.

Μιλαω ομως παντα για μη floyd τρεμολα.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξα ότι οι κρυογενικές χορδές το χουν αυτό...blue steel  και οι bright wires τις gibson. Αν έχεις κιθάρα με humbuckers βάλε bright wires και θα με θυμηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τις Blue Steel. Σε ένα εικοσιτετράωρο έγιναν καφετί... :( Next...

 

Ακριβως...κατα τα αλλα εχουν πολυ ωραιο ηχο...

 

Οι elixir απο την αλλη μεσα στη βδομαδα που τις εχω...διατηρουν τη γυαλαδα αλλα ο ηχος τους δεν μου αρεσει τοσο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνήθως Ernie Ball Slinky 10άρες φοράω τις στρεσσάρω κάνα δυο φορές, κουρδίζω, παίζω λίγο με μπεντ να τις ζορίσω, ξανακουρδίζω και συνήθως είναι κομπλέ από κει και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μην παρεις τις Ernie Ball τις 9ρες... Πηγα να τις βαλω προχθες και μου εσπασαν κατευθειαν οι Μι καντινι και η Ρε... :'( :'( :'( Παλι καλα που ειχα μια παλια sg special με κατι χορδες ο θεος ξερει απο ποτε  ;D ;D και τις εβαλα και κανω την δουλεια μ μεχρι αυριο να με αξιωσει ο θεος να παω να παρω πια...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μην παρεις τις Ernie Ball τις 9ρες... Πηγα να τις βαλω προχθες και μου εσπασαν κατευθειαν οι Μι καντινι και η Ρε... :'( :'( :'(

Έτυχε.

Εγώ βάζω 9άρες Ernieball στις 3 Strat μου (μέτριο action σε floating ρύθμιση το vinatge τρέμολο) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, εκτός και έχω ξεχάσει να τις αλλάξω οπότε και ναι μπορεί να "χάσω" καμία σε bend ;D Και για να είμαι και εντός θέματος, με 2-3 stretching δεν ξεκουρδίζουν παρ'όλο που παίζω αρκετά με το τρέμολο.

 

Στην μία και μοναδική κιθάρα που έχω με floating τρέμολο, δηλαδή την Ibanez S470 με ZR-Zero Point Tremolo, έχω βάλει και elixir και όπως πάντα ήχος και κούρδισμα ήταν άψογα, αλλά επειδή τα φράγκα είναι πολλά, της φοράω ErnieBall 10άρες με τα ίδια χαρακτηριστικά όπως και οι 9άρες. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου