Προς το περιεχόμενο

Ξεκούρδισμα στη στρατ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τελευταίως έχω έρθει αντιμέτωπος με το εξής θέμα: Σε μία από τις στρατ μου, που είναι hardtail, βίδωσα το τρέμολο και του κάνω πολύ ελαφριά χρήση, πιέζοντάς το μόνο προς τα κάτω εννοείται, σε πολύ συγκεκριμένα παιξίματα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι μετά από τη χρήση, κυρίως η σολ αλλά και οι σι και μι καντίνια, ξεκουρδίζονται. Έχω εντοπίσει το πρόβλημα στο nut καθώς όταν τις ξανακουρδίζω ακούγεται συχνά το χαρακτηριστικό "κλινγκ" της χορδής που έχει φρακάρει εκεί.

 

Υπάρχει κάποια αποτελεσματική λύση πριν πάω για κοπή νέου nut;

 

Σημειωτέον η κιθάρα είναι άψογα σεταρισμένη αλλά το nut είναι το εργοστασιακό ενώ οι χορδές που χρησιμοποιώ είναι 11άρες.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία από τις στρατ μου, που είναι hardtail, βίδωσα το τρέμολο

 

Ε;  ??? ??? ??? Αν είναι hardtail δεν έχει τρέμολο...

 

 

Επίσης, βαζελίνη και / ή γραφίτης.

 

Το νατ δεν το γλιτώνεις όμως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολύβι στις εγκοπές του nut (φαντάζομαι ότι το ξέρεις) δοκίμασες? ;)

Μην αλλάξεις nut. Άλλαξε κιθάρα (πάρε Gibson). :D

Ελπίζω να βοήθησα. ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε;  Huh? Huh? Huh? Αν είναι hardtail δεν έχει τρέμολο...

 

Η γέφυρα ακουμπάει στο σώμα. Αυτό εννοώ με το hardtail.

 

Επίσης, βαζελίνη και / ή γραφίτης.

 

Έχω δοκιμάσει και τα 2 χωρίς αποτέλεσμα.

 

Μην αλλάξεις nut. Άλλαξε κιθάρα (πάρε Gibson). :D

 

Σε λίγο θα μου πεις να ψηφίσω και ΠΑΣΟΚ, φίλος.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως τα συγκεκριμενα slots να μην ειναι αρκετα φαρδια για το σετ των χορδων που εχεις.

Για να τα "ανοιξεις" λιγο θα χρειαστεις ειδικες λιμες, που κοστιζουν. Οποτε ισως ειναι φτηνοτερο να βαλεις αλλο nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να τολμήσω κάτι που σίγουρα ξέρεις αλλά... κι εγώ το ήξερα και παρα ταύτα είχα πρόβλημα στην Strat μου. Το σωστό τύλιγμα της χορδής στα κουρδιστήρια.

 

how_to_string_a_guitar_3.jpg

 

Ακόμα και εμπειρότατοι κιθαρίστες κάνουν το λάθος και τυλίγουν πολλές στροφές.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη, αν η χορδη εχει τυλιχτει σωστα, αλλα με πολλες στροφες, ειναι λαθος? Εγω φροντιζω να μην υπαρχει overlap (εκτος απο την πρωτη στροφη) και δεν ειχα ποτε προβλημα. Εκτος αν απλα σταθηκα τυχερος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τολμήσω κάτι που σίγουρα ξέρεις αλλά... κι εγώ το ήξερα και παρα ταύτα είχα πρόβλημα στην Strat μου. Το σωστό τύλιγμα της χορδής στα κουρδιστήρια.

 

how_to_string_a_guitar_3.jpg

 

Ακόμα και εμπειρότατοι κιθαρίστες κάνουν το λάθος και τυλίγουν πολλές στροφές.

 

 

Ναι το γνωρίζω. Προσέχω πολύ όταν αλλάζω χορδές και γενικώς δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε άλλες κιθάρες. Τα όποια ξεκουρδίσματα μετά από αλλαγή χορδών, εξαφανίζονται μετά από λίγο τράβηγμα και παίξιμο κάποιων λεπτών.

 

Απ' ό,τι φαίνεται πάω για νέο nut.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γέφυρα ακουμπάει στο σώμα. Αυτό εννοώ με το hardtail.

 

Έχω δοκιμάσει και τα 2 χωρίς αποτέλεσμα.

 

 

 

To ότι ακουμπά η γέφυρα στο σώμα βοηθά γενικά στο κούρδισμα αρκεί να μην το έχεις παρακάνει με την τάση των ελατηρίων και τραβούν πολύ δυνατά τη γέφυρα προς το σώμα. Αν είναι πολύ σκληρό το τρέμολο στη χρήση, χαλάρωσε λίγο τα ελατήρια απ τις 2 βίδες στο trem cavity αλλά όχι πολύ και σηκωθεί πάλι η γέφυρα.

 

Για το nut, αυτό το "κλικ" σημαίνει ότι δεν έχει καλή λίπανση και οι χορδές δεν επιστρέφουν στη σωστή θέση μετά από dive ή bends κλπ. Αν έχεις βάλει βαζελίνη/μολύβι ήδη, τότε πας για νέο nut και θα πρότεινα γραφίτη. Προσωπικά βάζω σε όλες τις "προβληματικές" γραφίτη και λειτουργεί. Υπάρχει κόκκαλο, brass nut κλπ αλλά ο πιο "λιπαρός" φαίνεται να είναι ο γραφίτης απ΄ό,τι έχω δοκιμάσει.

 

Άλλο tip για τρέμολο με σχετικά μαλακό σίδηρο στο trem block, είναι να χτυπήσεις λίγο τα μπιλάκια των χορδών με ένα άλλεν κι ένα σφυράκι ώστε να μπουν πιο βαθιά στο τρέμολο block.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να βαλεις καινουργιο nut,δωσε 10 ευρω σε εναν μαστορα να σου κοψει ΣΩΣΤΑ το υπαρχον για 11αρες ,δεν θα κανει και πολλη δουλεια μια και απλα θα φαρδυνει με τις καταλληλες λιμες τα υπαρχοντα slots .

 

Αλλη λυση ειναι να βαλεις 10αρες και θα εισαι πασας.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου