Προς το περιεχόμενο

Ξεκούρδισμα στη στρατ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ότι ακουμπά η γέφυρα στο σώμα βοηθά γενικά στο κούρδισμα αρκεί να μην το έχεις παρακάνει με την τάση των ελατηρίων και τραβούν πολύ δυνατά τη γέφυρα προς το σώμα.

 

Όχι, η τάση είναι μάλλον μικρή. Άλλωστε η χρήση του τρέμολο που κάνω είναι εξαιρετικά ελαφριά. Φαντάσου ότι το πιέζω με ένα-δύο δάκτυλα.

 

Άλλο tip για τρέμολο με σχετικά μαλακό σίδηρο στο trem block, είναι να χτυπήσεις λίγο τα μπιλάκια των χορδών με ένα άλλεν κι ένα σφυράκι ώστε να μπουν πιο βαθιά στο τρέμολο block.

 

 

Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Δεν χρειαζεται να βαλεις καινουργιο nut,δωσε 10 ευρω σε εναν μαστορα να σου κοψει ΣΩΣΤΑ το υπαρχον για 11αρες ,δεν θα κανει και πολλη δουλεια μια και απλα θα φαρδυνει με τις καταλληλες λιμες τα υπαρχοντα slots .

 

Αλλη λυση ειναι να βαλεις 10αρες και θα εισαι πασας.. ;D

 

Προτιμώ 10 ευρώ παρά 10άρες.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γέφυρα ακουμπάει στο σώμα. Αυτό εννοώ με το hardtail.

 

Για την αποφυγή μελλοντικών παρεξηγήσεων, να σημειώσω ότι, τουλάχιστον απ'όσο ξέρω, hardtail γέφυρες λέμε αυτές:

p4_utq1c04or_so.jpg

 

Κατά τ'άλλα αυτό που είπε ο SF.  ;)

 

 

Αν έχεις βάλει βαζελίνη/μολύβι ήδη, τότε πας για νέο nut και θα πρότεινα γραφίτη. Προσωπικά βάζω σε όλες τις "προβληματικές" γραφίτη και λειτουργεί.

 

Εγώ πλεόν ορκίζομαι στο brass. Κάτι ξέρει και ο χοντρούλης (όχι εγώ, ο Yngwie) φαντάζομαι... Όχι για λόγους ήχου αλλά κρατήματος κουρδίσματος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου