Προς το περιεχόμενο

τραγούδια για σχολική προσευχή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο σύγχρονο....

Μια ωραία εκτέλεση σε ακουστική του Black Jesus (Everlast) όπως την είχα δει στο Ουτούμπι από έναν τύπο (με φωνάρα) στα προκριματικά του "Σουηδία έχεις ταλέντο" ή Swedish Idol ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δεν κάνω πλάκα. Ψάχτο (δεν έχω πρόσβαση από δω).

Πω πολύ ωραίο!

 

Εγώ θα πρότεινα ένα από τα μελοποιημένα ποιήματα του Καρυωτάκη από τα Υπόγεια ρεύματα, Ανδρείκελα ή Παιδικό, για να χαρούν και οι φιλόλογοι, αλλά μάλλον δεν θα εκτιμηθεί δεόντως από τους αγουροξυπνησμένους νεανίες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα ειμαστε σοβαροι?

 

ΠPΟΣΕΥΧΗ εν ετη 2012?που ζουμε? στην Τεχερανη?

 

Ο υποχρεωτικός εκκλησιασμός έχει καταργηθεί άραγε;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "μετα την σχολικη προσευχη" να ξερετε δεν προσδιοριζει το περιεχομενο αυτου που ακολουθει. Ειναι καθαρα χρονικος προσδιορισμος δηλαδη το πρωι πριν τα μαθηματα.
και εγω ετσι πιστευω πως ειναι ,αλλα αν η κυρια καθηγητρια το θελει θρησκευτικου περιεχομενου ,καλο ειναι και το παρακατω...δεν ξερω ομως αν μπορει να εκτελεστη με μια κιθαρα(μαλλον μπορει).παντως το `91 η δικη μας καθηγητρια μουσικης εβαζε guns n roses  8)

στο κασσετοφωνο μετα την προσευχη και τις λοιπες ανακοινωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειμαστε σοβαροι?

 

ΠPΟΣΕΥΧΗ εν ετη 2012?που ζουμε? στην Τεχερανη?

 

Σαν να λέμε:

 

ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑ εν έτη 2012? που ζούμε? στην Ελλάδα?

 

Ο υποχρεωτικός εκκλησιασμός έχει καταργηθεί άραγε;

 

Ήταν υποχρεωτικός μέχρι τώρα ε; Κοίτα να δεις, μαθαίνω γερνώντας..

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν υποχρεωτικός μέχρι τώρα ε; Κοίτα να δεις, μαθαίνω γερνώντας..

 

Όχι, δεν ξέρω. Ρωτάω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οντας και γω μαθητης εχουμε ρωτησει πολλες φορες τον λυκειαρχη γιατι πρεπει να πηγαινουμε στην προσευχη και ΓΙΑΤΙ να γινεται η προσευχη (2-3 ατομα στην κυριολεξια πατανε μονο καθε μερα σε μας) λενε οτι ειναι η εικονα τ σχολειου κ δεν εχει να κανει με την προσευχη σαν προσευχη αλλα ειναι η συγκεντρωση των μαθητων και κατι τετοια.... αυτα λεει εδω κ 1.5 χρονο,αλλα ακομα πατανε ελαχιστοι....

On topic: Παιξε κανενα "να μ' αγαπας" να ριξεις κ καμια χαζογκομενα....  :P  (Ή το "τραβεστι" του Ασιμου....)

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν ξέρω. Ρωτάω.

 

Ως απλός γνώστης του θέματος (εκκλησιασμός ή πίστη γενικά), μου φαίνεται ΕΝΤΕΛΩΣ αδιανόητο να υποχρεωθείς να εκκλησιαστείς, επειδή είναι στο πρόγραμμα του σχολείου.

 

Το λέω και από θέμα προσωπικής βούλησης και θεωρίας στο συγκεκριμένο αντικείμενο, αλλά και από θέμα σεβασμού στην προσωπικότητα και στην ιδιοσυγκρασία ενός ατόμου.

 

Θεωρώ πως ο εκκλησιασμός ποτέ δεν υπήρξε υποχρεωτικός στο σχολείο. Αν επιβλήθηκε από κάποιον καθηγητή, δάσκαλο ή ανώτερο σε έναν μαθητή, είναι το λιγότερο απάνθρωπο. Από προσωπική εμπειρία, ποτέ δεν είδα ή άκουσα να εφαρμόζεται ως υποχρεωτική πτυχή του σχολικού προγράμματος.

 

''Off Topic, όλο αυτό'' :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου