Προς το περιεχόμενο

The Beat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω πιστευω οτι το beat ειναι ενα χρωμα για να ζωγραφισουμε σε αυτο τον πινακα ζωγραφικης που λεγεται μουσικη , το αντιλαμβανομαι σαν τον ηλιο που δινει ζωη στο πλανητη, ακομα και να μην μπορεις να τον κοιταξεις καταματα ξερεις οτι ειναι εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πολύ ξεχωριστός μουσικός!

 

Πραγματικα.. Αξιζει να τον ψαξει κανεις. Παιζει σε ενα μεγαλο μερος των δισκων της ECM, για οποιον ενδιαφερεται.   

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω οτι το beat ειναι ενα χρωμα για να ζωγραφισουμε σε αυτο τον πινακα ζωγραφικης που λεγεται μουσικη , το αντιλαμβανομαι σαν τον ηλιο που δινει ζωη στο πλανητη, ακομα και να μην μπορεις να τον κοιταξεις καταματα ξερεις οτι ειναι εκει

 

Μην αρχιζεις τα ποιητικοφιλοσοφικα φιλε Davidoff γιατι βλεπω τον hwept να παθαινει κανα εγκεφαλικο..  8)  Περα απο την πλακα ενδιαφερουσα η αποψη του τυπου After Hours..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχιζεις τα ποιητικοφιλοσοφικα φιλε Davidoff γιατι βλεπω τον hwept να παθαινει κανα εγκεφαλικο..  8)  Περα απο την πλακα ενδιαφερουσα η αποψη του τυπου After Hours..

αστειευομαι μωρε και μενα μου τι σπανε αυτα τα ποιητικα για το τιποτα. μια μοναδα μετρησης ειναι για να χωριζουμε τους ηχους σε συγκεκριμενα διαστηματα μεταξυ τους ωστε να συνδεονται στον εγκεφαλο αυτου που τα ακουει τωρα αμα εσενα σου φαινεται οτι ειναι η διαστιμικη υλη που ενωνει τον αρη με τον ηλιο και τη γη πασο !  8)

 

παντως εχω και αλλα καλα . beat ειναι η αυρα ολων των μεγαλων μουσικων που δεν ειναι πια μαζι μας αλλα μας συντροφευουν απο ψηλα. δοκιμασε να παιξεις το what a wonderful world. αποκλειεται να μην μπορεις να κρατησεις το τεμπο γιατι θα εχεις τον λουι αρμστρονγκ να σε προστατευει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παραθεση του Περικλη απο ενα παλιοτερο θεμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=185949.40

 

Τουλαχιστον εχεις δικιο.ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ γιατι εδω μεσα υπαρχουν και οι γνωστες αλλα και οι ασχετοι (με την τεχνη -κατασκευων-επισκευων κλπ.) .Επειδη απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι εισαι (εν μερει )ωριμος ηλικιακα σε προτρεπω να κανεις λιγο υπομονη (μιας και εισαι νεος στο forum και σε λιγο καιρο θα καταλαβεις αρκετα πραγματα  ;D

Και εγω στην αρχη αισθανομουν οτι κατι κανω στραβα η οτι οι αλλοι με βλεπουν στραβα ...αλλα σιγα σιγα εστρωσα ::)Δεν κανω πλακα αλλα οταν μπεις στο πνευμα του συγκεκριμενου section ......θα καταλαβεις με τι εχεις να κανεις.

 

+1000000000 οπως φαινεται δυστυχως.

 

Δεν ειναι το οτι διαφωνουμε σε καποια πραγματα, που ειναι ακρως επιθυμητο και αναγκαιο, ειναι η ειρωνια και η απορριψη με μονοκοντυλιες.  

 

Δεν το παιζω κουλτουρα, ψαγμενος, διανοουμενος κ.τ.λ, αλλα πιστευω οτι το drumming μπορει να γινει και λιγο πιο βαθυ απο το ''τουπα τουπα ντρουμπαταμπα μπςςςςςς'' (που και αυτο χρειαζεται :P).

 

No offence  ;)

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε αμα μου λες οτι το beat ειναι ενα χτυπημα τωρα και ενα σε δυο εβδομαδες τι θες να σου πω ? δεν πα να το χει πει και ο τζον λενον χαζομαρα ειναι.

 

το οτι κανουμε φιλοσοφικη συζητηση για το beat (lol) δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχει καποιος ορθολογισμος και καποιος συσχετισμος με το ρεαλισμο.

 

η προταση "beat ειναι να εισαι σε μουσικη επικοινωνια με καποιους ανθρωπους την ιδια στιγμη που συνδεεσαι απευθειας με το κεντρο της γης ενω σε ταξιδευουν οι δονησεις της κασας" ειναι invalid οπως και να το κανουμε  :P

 

αλλα για να συζητησουμε και σοβαρα σε αυτο που ειπε ο μελοντικ ντραμερ οτι το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μεινεις πιστος στην αρχικη δημιουργια αφου η μια νοτα δωσει ζωη στην αλλη κτλπ πρεπει να πας να το πεις στον τσαρλι παρκερ και στον ντιζι γκιλεσπι ειμαι σιγουρος οτι θα συμφωνησουν  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μοναδα μετρησης ειναι για να χωριζουμε τους ηχους σε συγκεκριμενα διαστηματα μεταξυ τους ωστε να συνδεονται στον εγκεφαλο αυτου που τα ακουει

  θα μου επιτρέψεις να επισημάνω οτι δεν είναι αυτό

ρε φιλε αμα μου λες οτι το beat ειναι ενα χτυπημα τωρα και ενα σε δυο εβδομαδες τι θες να σου πω ? δεν πα να το χει πει και ο τζον λενον χαζομαρα ειναι.

Και βέβαια είναι Beat, απλά χρησιμοποίησε ένα καθ υπερβολή παράδειγμα για να κάνει ξεκάθαρη την έννοια και επειδή είναι και βιολογικό το θέμα ( κινούμαστε γύρω απο το καρδιακό Beat) σε έναν οργανισμό που έχει πολύ εντονότερο μεταβολισμό και το καρδιακό του beat είναι πολύ μεγαλύτερο απο το δικό μας ( π.χ. κολυμπρί) εάν είχε δυνατότητα να αντιληφθεί την μουσική μας θα αισθανότανε τα 100 bpm όπως εμείς τα 10

 

 

η προταση "beat ειναι να εισαι σε μουσικη επικοινωνια με καποιους ανθρωπους την ιδια στιγμη που συνδεεσαι απευθειας με το κεντρο της γης ενω σε ταξιδευουν οι δονησεις της κασας" ειναι invalid οπως και να το κανουμε  :P

¨Οσο και να σου φαίνεται περίεργο, η ίδια η ύλη που είμαστε εμείς και που μας περιβάλει ως σύμπαν είναι αποτέλεσμα των beat της συμπαντικής μουσικής των υπερμικροσκοπικών χορδών και μεμβρανών!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε

 

Δεν θυμαμαι να πιναμε μπυρες προχθες για να κοτσαρεις το ρε.. ;)

 

ρε φιλε αμα μου λες οτι το beat ειναι ενα χτυπημα τωρα και ενα σε δυο εβδομαδες τι θες να σου πω ? δεν πα να το χει πει και ο τζον λενον χαζομαρα ειναι.

 

Εαν αυτο καταλαβες, τοτε συμφωνω μαζι σου οτι ειναι χαζομαρα. Αλλα πιο κατω ο φιλος melodic τονιζει ευστοχα την υπαρξη της υπερβολης, που μονο και μονο εχει σα σκοπο να μας ξεκολλησει απο τα στακατα 4αρια που ακουμε απ την ωρα που γεννηθηκαμε. Τα οποια και λατρευουμε, αλλα δεν ειναι το παν.

 

το οτι κανουμε φιλοσοφικη συζητηση για το beat (lol) δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να υπαρχει καποιος ορθολογισμος και καποιος συσχετισμος με το ρεαλισμο.

 

Η μουσικη συνδεεται αρικτα με το beat. Και η μουσικη ειναι τεχνη. Φανταζεσαι λοιπον καποιος να επεβαλε εναν ορθολογισμο και ρεαλισμο συνεχεια στη τεχνη; Δεν θα βλεπαμε ποτε καποια αριστουργηματα που θα τα ετρωγε ο ορθολογισμος..

 

Τωρα οπως ειπαμε ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα. Για αλλους ειναι καψιμο, για αλλους ενας προβληματισμος. Διαλεγεις και περνεις

 

Cheers mate

 

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να πιναμε μαζι μπυρες σε φορουμ εισαι προσωπικα δεν μου αρεσει να μιλαω με το σεις και με το σας .

ναι η μουσικη ειναι τεχνη το beat ομως δεν ειναι τεχνη ειναι ενα καθαρα υλικο στοιχειο μεσω του οποιου εκφραζεται ο ρυθμος. και η ζωγραφικη ειναι τεχνη αλλα το πινελο δεν ειναι τεχνη ..

 

και πως ακριβως αυτο που παραθεσες θα μας ξεκολλησει απο τα "στακατα 4αρια" ?

 

επιτελους αποκτα ενδιαφερον η συζητηση για πες μας μελοντικ πως οριζεις εσυ το μπιτ αν δεν συμφωνεις οτι ειναι αυτο που λεω εγω ..

 

επισης ο τροπος με τον οποιο αντιλαμβανομαστε την ταχυτητα ειναι βιολογικο θεμα αλλα δεν εχει να κανει με το beat που ειναι ενας τροπος μετρησης  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να πιναμε μαζι μπυρες σε φορουμ εισαι προσωπικα δεν μου αρεσει να μιλαω με το σεις και με το σας .

 

Το ρε απεχει πολυ απο το σεις και το σας. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

 

ναι η μουσικη ειναι τεχνη το beat ομως δεν ειναι τεχνη ειναι ενα καθαρα υλικο στοιχειο μεσω του οποιου εκφραζεται ο ρυθμος. και η ζωγραφικη ειναι τεχνη αλλα το πινελο δεν ειναι τεχνη ..

 

Αυτο ειναι το θεμα. Το αν θα δεις το drumming σαν beat, αρα σαν πινελο οπως λες, αρα σαν ενα μεσο που καποιος αλλος θα χρησιμοποιησει για να δημιουργησει την τεχνη, ή αν θα δεις drumming σαν κατι που παταει στο beat, το ελευθερο και ανοιχτο (αλλα παντα με ορια) beat, με σκοπο να δημιουργησει κι αυτο το δικο του πινακα.

 

και πως ακριβως αυτο που παραθεσες θα μας ξεκολλησει απο τα "στακατα 4αρια" ?

 

Το παρεθεσα και σε προηγουμενο post

 

“If I’m playing with a band in 4/4 in a medium tempo and I feel like loosening up a bit, I could go out of tempo or stop altogether but I always know exactly where I am. I’m just not marking the 1 or setting up the bridge with a fill. I always try to avoid that. Instead, I try to play in waves.” J.C

 

Ξαναλεω, δεν ειναι επιβολη, ειναι τροφη για σκεψη, που σε πολλους μπορει να μην αρεσει.

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου