Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για παλιά τύμπανα Gabriel


drumplus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγαπητοί συνάδελφοι Δερματολόγοι.Επειδή ακούω διφορούμενες γνώμες για τα παλιά σετ η και μεμονωμένα τύμπανα, snare κλπ που έφτιαξε ο Γαβρίλος τουλάχιστον 15-20 χρόνια πριν (με το σήμα G) θάθελα την άποψη ειδικά αυτών που έχουν ιδία πείρα.Αξίζει να τ'αγοράσει κάποιος σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω με Gabriel τα τελευταια 15+ χρονια...Αλλα οχι τη σειρα με το G.

Χωρις να θελω να του κανω διαφημιση του μπαγασα....

Μου εχει φτιαξει ενα απιστευτο σετ..που για μενα εχει ανεκτιμητη αξια.

Το καλο με τα Gabriel ειδικα τα maple σετ...ποτε δεν τα εχω δει κατω απο 2 χιλιαδες ευρω για ενα απλο σετ στα μεταχειρισμενα

Οποτε εχουν υψηλη αξια μεταπωλησης, οπως αλλωστε ολα τα πολυ καλα μουσικα οργανα.

Εχω παιξει σε Gabriel G σειρα σε ενα στουντιο...τα οποια ηταν ταλαιπωρημενα και επισης δεν ξερω τι ξυλο ειχαν..Οποτε δεν μπορω να εχω σωστη αποψη.

Η αποψη μου ειναι ακουσε οτι σε ενδιαφερει και αποφασισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την μεταπωλητική αξία, πιστευώ αναφέρεται στο όνομα και όχι στην ποιότητα. Δηλαδή πολύ απλά, αλλιώς πουλάς ένα καλό σετ Pearl και αλλιώς ένα Gabriel αφού πέρα του ότι κάποιοι μπορεί να ακούνε και για πρώτη φορά τον Γαβριήλο, μεγαλύτερο κύρος έχει το όνομα Pearl (για προφανείς λόγους).

 

Τώρα όσον αφορά τα ίδια τα τύμπανα, χωρίς να τα έχω δοκιμάσει προσωπικά ποτέ, έχω ακούσει πως είναι κάπως... υπερτιμημένα, εννοώντας πως η τιμή τους είναι υψηλότερη απ' ότι θα περίμενες για ένα αντίστοιχο σετ άλλης εταιρίας χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι παραπάνω ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σειρά G νομίζω ότι έβγαινε μόνο σε maple και ήταν αν δεν κάνω λάθος τα πρώτα τύμπανα που έβγαλε ο Γαβρίλος.Διευκρινίζω ότι η μεταπωλητική τους αξία δεν μ'ενδιαφέρει,παρά μόνο η αξία που θα πληρώσω εγώ και φυσικά η ποιότητα κατασκευής και πάνω απ' όλα ο Ηχος.Οπωσδήποτε εμπιστεύομαι τ'αυτιά μου πέρα από οποιαδήποτε γνώμη, αλλά δυστυχώς δεν τα αναβάθμισα σε βιονικά για να ακούνε στα 700 χλμ που βρίσκονται τα τύμπανα,γ'αυτό και ζητάω τη γνώμη σας.Δεν μπορεί, κάποιος θάχει την εμπειρία να τα έχει παίξει η απλά ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την μεταπωλητική αξία, πιστευώ αναφέρεται στο όνομα και όχι στην ποιότητα. Δηλαδή πολύ απλά, αλλιώς πουλάς ένα καλό σετ Pearl και αλλιώς ένα Gabriel αφού πέρα του ότι κάποιοι μπορεί να ακούνε και για πρώτη φορά τον Γαβριήλο, μεγαλύτερο κύρος έχει το όνομα Pearl (για προφανείς λόγους).

 

Τώρα όσον αφορά τα ίδια τα τύμπανα, χωρίς να τα έχω δοκιμάσει προσωπικά ποτέ, έχω ακούσει πως είναι κάπως... υπερτιμημένα, εννοώντας πως η τιμή τους είναι υψηλότερη απ' ότι θα περίμενες για ένα αντίστοιχο σετ άλλης εταιρίας χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι παραπάνω ποιοτικά.

δεν θα συμφωνησω μαζι σου φιλε sentient για 2 λογους.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει drummer στην Ελλαδα που να μην ξερει τα Gabriel..Οταν αγοραζεις Gabriel αγοραζεις οργανο χειροποιητο συνηθως με κανα -2 μηνες παραδοση γιατι το φτιαχνει για σενα...οπως ακριβως το θες εσυ.

Αυτο πληρωνεις..και βεβαια...αλλο Pearl...αλλα DW αλλο Gabriel και αλλο Yamaha.

Ξερεις γιατι τα καλα Dw ειναι τοσο ακριβα οπως και τα καλα Gretch?

Γιατι ειναι workshops οπως ακριβως ο Γαβριλος.

DW= DRUM WORKSHOP .Το αισθητικο θεμα...ειναι μια αλλη κουβεντα απο μονη της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παιζω πολλα χρονια με Gabriel και εχω παρει 5 custom σετ απο το Γαβρηλο νομιζω οτι δεν μπορεις να συγκρινεις κατασκευαστικα-ηχητικα-ποιοτηκα τα τωρινα σετ με τα σετ προ 20+ χρονια που εβγαζε.

Μιλαμε παντα για την Apollon custom σειρα που βγαζει  9ply maple και ισως ειναι ακομα ο μοναδικος κατασκευαστης χειροποιητων τυμπανων που χρησιμοποιει 9 φυλλα κομενα και κολλημενα διαγωνια οπως τα Tama.

Οσον αφορα την αξια τους σαν οργανο και σαν ηχητικο αλλα και σαν οπτικο αποτελεσμα ειναι συνωνημο με μεγαλες εταιριες του χωρου λογω και των πολυ καλων υλικων που χρησιμοποιει απο το ξυλο και το μεταλλο αλλα και τις βαφες που ειναι αψογες.

Τα Gabriel πολυ τα θεωρουν υπερτιμημενα ,διαφωνω καθετα γιατι ειναι χειροποιητα απο την αρχη μεχρι το τελος και δεν ειναι βιομηχανια να εχει γραμμη παραγωγης πχ 100 σετ το μηνα.

Η αγορα ενος τετοιου σετ με ονομα που ειναι γνωστο και εκτος Ελληνικων συνορων και με πολυ καλη παρουσια σε μεγαλες εκθεσης οπως της Φρανκφουρτης αλλα και με αναφορες απο μουσικα περιοδικα οπως το Γερμανικο Drums&Percussion σιγουρα δεν ειναι αμελητεα αλλα σκεψη και ωριμη αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη κατι ενεφερες για 700 χλμ μακρια. Εγω δε θα σκεφτομουν καθολου να αγορασω μεταχειρισμενα τυμπανα απο αγγελια χωρις να τα δω/ακουσω/παιξω κλπ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα συμφωνησω μαζι σου φιλε sentient για 2 λογους.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει drummer στην Ελλαδα που να μην ξερει τα Gabriel..Οταν αγοραζεις Gabriel αγοραζεις οργανο χειροποιητο συνηθως με κανα -2 μηνες παραδοση γιατι το φτιαχνει για σενα...οπως ακριβως το θες εσυ.

Αυτο πληρωνεις..και βεβαια...αλλο Pearl...αλλα DW αλλο Gabriel και αλλο Yamaha.

Ξερεις γιατι τα καλα Dw ειναι τοσο ακριβα οπως και τα καλα Gretch?

Γιατι ειναι workshops οπως ακριβως ο Γαβριλος.

DW= DRUM WORKSHOP .Το αισθητικο θεμα...ειναι μια αλλη κουβεντα απο μονη της

Βαγγέλη, οι ακριβές σειρές όλων σχεδόν των μεγάλων εταιρειών (Pear Masterworks, Tama Starclassic Bubinga, Ludwig Legacy, Sonor SQ2, οι αμερικάνικες Gretsch που ανέφερες κ.λπ.) είναι χειροποίητες - που σημαίνει κατασκευάζονται από λίγους ειδικευμένους εργάτες/μάστορες - και όλες έχουν σχετικά μεγάλο χρόνο αναμονής γιατί ως επί το πλείστον φτιάχνονται αφού δοθεί η παραγγελία, και υπάρχουν πολύ λίγα σετ σε στοκ. Το ίδιο συμβαίνει και με τα τύμπανα του Γαβρήλου, με τη διαφορά απευθύνονται στη σχετικά περιορισμένη ελληνική αγορά, οπότε η παραγωγή του είναι μικρότερη.

Συμφωνώ σχετικά με τη μεταπωλητική αξία των Gabriel. Είναι υψηλή αλλά, όπως συμβαίνει με τους περισσότερους μικρούς κατασκευαστές, αυτό ισχύει μόνο για την εγχώρια αγορά.

 

Για να απαντήσω και στο ερώτημα του drumplus, έχω παίξει στο παρελθόν τρεις φορές με ένα σετ "G", όταν ακόμη τα μεταλλικά μέρη ήταν από τρίτους κατασκευαστές (θυμάμαι συγκεκριμένα ότι η βάση των τομ επάνω στην κάσα ήταν Premier).

Τις δύο πρώτες φορές, ο ήχος ήταν άθλιος, αλλά υπήρχαν σοβαροί λόγοι: Τα δέρματα ήταν παμπάλαια pinstripes, κοπανημένα αλύπητα για χρόνια, γεμάτα ταινίες (επάνω και κάτω), η κάσα είχε στο κέντρο μία τρύπα "να" (με το συμπάθιο!) και ήταν γεμάτη με τη μπουγάδα από δύο πλυντήρια, έλειπαν τουλάχιστον δύο βίδες κουρδίσματος από κάθε τομ, και δεν θυμάμαι και τι άλλο.

 

Την τρίτη φορά που θα χρησιμοποιούσα το σετ, έπιασα το παλικάρι που το είχε και του είπα να μου το δώσει για μερικές μέρες, να δω τι μπορώ να κάνω. Του άλλαξα όλα τα δέρματα (νομίζω έβαλα Emperors επάνω και Ambassadors κάτω στα τομ, και ένα μαύρο δέρμα - μάλλον Remo Ebony με την κλασική μικρή τρύπα κάτω δεξιά - μπροστά στην κάσα), πέρασα με πολύ λεπτό γυαλοχαρτο τα bearing edges, αντικατέστησα τις χαμένες βίδες, του έριξα καλό καθάρισμα (προαιρετικό, αλλά το σετ κυριολεκτικά έζεχνε), και το κούρδισα όσο καλύτερα μπορούσα.

 

Ε λοιπόν, χωρίς καθόλου muffling στα τομ και μόνο με μία πετσέτα κολλημένη στο πίσω δέρμα της κάσας, τα τύμπανα σκότωναν. Η κάσα συγκεκριμένα ήταν από τις καλύτερες και πιο "γεμάτες" που έχω ακούσει (σημειωτέον ήταν 18άρα).

 

Για να καταλήξω, μετά το προηγηθέν παραλήρημα, η δική μου εμπειρία με τα παλιά Gabriel ήταν περισσότερο από θετική.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παίξει σε 2 σετ apollon και δε μαρεσαν, θα σας φανει περιεργο αλλά ''δε μιλάγανε'' τα τύμπανα.

τη μια στο στουντιο π και δίπλα ειχε μια yamaha stage custom ή οποία σκοτωνε και γιαυτο άλλωστε αγορασα stage custom. αυτό που μπορω να πω και μου το εχουν πει και άλλοι ειναι ότι με τον Γαβριήλο είναι ''πως θα σου κάτσει''.

αλλοι φιλοι εχουν διαφορετική άποψη.

 

με λίγα λόγια δε θα έπαιρνα ρίσκο με τα gabriel

 

το πρώτο του ''φτηνο'' σετ ήταν η BG από ξύλο beech, φτηνο σε σχεση με την apollon...

 

καλή κινηση εκανε με τα GAT αλλά ξαναπήγα στο μαγαζί του και τα πρόσεξα καλύτερα και μετά απο λιγες μερες τα ειδα και σε ενα γειτονα και εκατσα και ασχολήθηκα με τις λεπτομέρειες του σετ και ειδικά με το hardware.

 

πολύ καλα τυμπανα ηχητικά για τα λεφτά τους αλλά το hardware συγγνώμη αλλά είναι του πεταμού...αυτό το tom suspension σύστημα που έχει δε μαρεσει καθόλου πανω-κατω, δεξια αριστερά...ούτε σούστα να ήτανε ας ειχε σωστο hardware και ας τα είχε και 900 το πακετο  τουλάχιστον στο σετ που εχει στα 750€. α και νομίζω δε δίνει βάσεις...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171002.0

 

εδω ειναι πλήρες για τα gat, απλά πλέον αναθεώρησα για το hardware

και τα βασακια και όλα, θα μπορουσαν ναναι καλύτερα -ίσως- ... ( σορρυ Γαβρίηλο  ;) )

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου