Προς το περιεχόμενο

Μονωση strat για μειωση humming


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

παίδες, εμένα που η SG μου κάνει θόρυβο, παρ'όλο που την έχουν κοιτάξει 2 άτομα (ως προς τη γείωση) και έχω πάρει και πολύπριζο με φίλτρα για το θόρυβο (υποτίθεται) υπάρχει καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως φαινεται καλη λυση αλλα 325$....... και οχι τιποτα αλλο αλλα ουσιαστικα απλα θελω να το δοκιμασω. Σκεψου να μην μου αρεσει η αλλαγη στον ηχο και να εχω σκασει και τοσα λεφτα!!! Μαλλον θα δοκιμασω αρχικα την ταινια και βλεπουμε. Σας ευχαριστω και παλι ολους!!!!

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου να μην μου αρεσει η αλλαγη στον ηχο και να εχω σκασει και τοσα λεφτα

 

υπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιπτωση να ΜΗΝ σου αρεσει..ειδικα αν παιζεις με καθαρο ηχο την περισσοτερη ωρα (εμενα δεν μου αρεσε καθολου )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στα καθαρά ΔΕΝ άκουσα διαφορά. Παίζω πάνω από 30 χρόνια και η άποψη του Superfunk -που γενικά σε ότι λέει είναι σωστός-  με ξένισε. Ψάχνοντας στο internet, σχεδόν όλοι αναφέρουν ότι με σωστή εγκατάσταση μειώνει κατά 75% το hum χωρίς να πειράζει στο ελάχιστο τον αυθεντικό single coil ήχο. Αν θες να το δοκιμάσεις στείλε pm να το κανονίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ειμαι και αδικος εγω δεν αναφερομουν ειδικα στο Suhr αλλα γενικα στην  dummy coil λυση την οποια εχω δοκιμασει και με δικες μου κατασκευες αλλα και σε ετοιμες κιθαρες ,π.χ. Music Man ,μακαρι η λυση του Suhr να δουλευει πραγματικα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το shielding tape, έκανα παραγγελία από το λινκ που ανέβασε ο SF και το περιμένω. Τί πρέπει να προσέξω κατά την τοποθέτηση? Καμιά συμβουλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί πρέπει να προσέξω κατά την τοποθέτηση? Καμιά συμβουλή?

 

Το βασικο ειναι ολα τα κομματια της ταινιας να εφαπτονται μεταξυ τους και οπου δεν ειναι φυσικα δυνατο να εξασφαλισθει η ηλεκτρικη τους συνδεση.

 

Συμβουλη (μου) να μη μονωσεις τις κοιλοτητες των μαγνητων γιατι τοτε ειναι που θα χασεις χρησιμα πριμα.

 

Φυσικα, ολη η κατασκευη με την ταινια πρεπει ...να γειωθει.

Επισης, η κολλα που εχει η ταινια (θα πρεπει να) ειναι αγωγιμη.

Αν την αγορασεις απο σχετικο με οργανα μαγαζι θα ειναι.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο ειναι ολα τα κομματια της ταινιας να εφαπτονται μεταξυ τους και οπου δεν ειναι φυσικα δυνατο να εξασφαλισθει η ηλεκτρικη τους συνδεση.

 

Συμβουλη (μου) να μη μονωσεις τις κοιλοτητες των μαγνητων γιατι τοτε ειναι που θα χασεις χρησιμα πριμα.

 

Φυσικα, ολη η κατασκευη με την ταινια πρεπει ...να γειωθει.

Επισης, η κολλα που εχει η ταινια (θα πρεπει να) ειναι αγωγιμη.

Αν την αγορασεις απο σχετικο με οργανα μαγαζι θα ειναι.

 

Αν δεν μονώσω τις κοιλότητες, τότε τί να μονώσω, μόνο το pickguard? Έψαξα λίγο σήμερα και είδα στο Stewart McDonald ότι πρέπει ο χαλκός να καλύψει όλο το cavity και μάλιστα να κάνει overlapping ώστε να έρθει σε επαφή με το χαλκό που θα κολλήσω στο pickguard. Όλο το σύστημα δηλαδή σαν μια λεκάνη από χαλκό που τελικά θα μειώσει το hum? Έλεγε μάλιστα το άρθρο ότι πρέπει το φύλλο χαλκού του cavity να ενωθεί με μιά βίδα του pickguard, και το volume pot να εφάπτεται στο χαλκό εντός του pickguard.

 

Εδώ το άρθρο... http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronics/Shielding/i-3789.html

Οι γνώστες ας μιλήσουν...

 

(ναι, παρήγγειλα από το 2ο λινκ του SF, και έχει αγώγιμη κόλλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου