Προς το περιεχόμενο

Μονωση strat για μειωση humming


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτες το βραδυ ή μαλλον σημερα το πρωι (πρεπει να τελειωσα κατα τις 6) το εκανα κι εγω...για να μην παθετε αυτο που επαθα κ εγω πριν βαλετε ολες τις χορδες δοκιμαστε την κιθαρα,αφου εγω τα ξαναξηλωσα ολα γτ δεν ειχε κολληθει καλα το καλωδιο του jack...αν και η δικια μου squier φοραει noiseless μαγνητες η χαρα του DIY ειναι μεγαλη!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

όντως ο χαλκός ξυρίζει, οπότε προσοχή πολύ. Εγώ ευτυχώς δεν κόπηκα, και λάθος που δεν το ανέφερα πιο πριν.

 

Γράψτε εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον απογοητευτηκα..... Περιμενα μεγαλυτερη "αποδοση".... Ισως να μου εχει ξεφυγει κατι και να μην υπαρχει επαφη το pg με το cavity. Θα την ανοιξω παλι σημερα για να την τσεκαρω με πολυμετρο. Βαρεθηκα να την τσεκαρω γιατι σκεφτηκα του κερατα, ποσο απιθανο ειναι να μην ερχονται σε επαφη... Απλα τωρα μου μπηκαν ιδεες οτι παρολο που γραφει οτι η ταινια εχει αγωγιμο αυτοκολλητο, ισως τελικα να μην.....

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον απογοητευτηκα..... Περιμενα μεγαλυτερη "αποδοση".... Ισως να μου εχει ξεφυγει κατι και να μην υπαρχει επαφη το pg με το cavity. Θα την ανοιξω παλι σημερα για να την τσεκαρω με πολυμετρο. Βαρεθηκα να την τσεκαρω γιατι σκεφτηκα του κερατα, ποσο απιθανο ειναι να μην ερχονται σε επαφη... Απλα τωρα μου μπηκαν ιδεες οτι παρολο που γραφει οτι η ταινια εχει αγωγιμο αυτοκολλητο, ισως τελικα να μην.....

Εχω δει που δοκιμάζουν πονταρισιές με καλάι στις ενώσεις για συνέχεια αγωγιμότητας.....

Και δεν το δοκιμάζεις;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μαλλον απογοητευτηκα..... Περιμενα μεγαλυτερη "αποδοση".... Ισως να μου εχει ξεφυγει κατι και να μην υπαρχει επαφη το pg με το cavity. Θα την ανοιξω παλι σημερα για να την τσεκαρω με πολυμετρο. Βαρεθηκα να την τσεκαρω γιατι σκεφτηκα του κερατα, ποσο απιθανο ειναι να μην ερχονται σε επαφη... Απλα τωρα μου μπηκαν ιδεες οτι παρολο που γραφει οτι η ταινια εχει αγωγιμο αυτοκολλητο, ισως τελικα να μην.....

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να "ποντάρεις" με καλάι μήπως και μειωθεί ο θόρυβος αλλά μην ξεχνάς ότι:

 

..... ο μαγνήτης είναι έξω από τον κλωβό και ότι προφανώς τα χρονομεταβαλλόμενα μαγνητικά πεδία ο μαγνήτης θα εξακολουθεί να τα "πιάνει". Δηλαδή η κύρια πηγή θορύβου θα εξακολουθήσει να είναι εκεί και να κάνει βζζζζζζζζζζ  και μετά τη θωράκιση.

(Με τη θωράκιση -και όχι μόνωση- αποφεύγεις την επαγωγή ρευμάτων (θορύβου) στην καλωδίωση και όχι στον ίδιο τον μαγνήτη. Ο θόρυβος μειώνεται αλλά δεν εξαφανίζεται ακόμη και σε μια τέλεια υλοποίηση).

...

 

Εν ολίγοις, δεν ησυχάζει ο μονοπήνιος με τίποτα. (Παρά μόνο αν τον εξαφανίσεις μέσα σε κατάλληλο "κλωβό" οπότε δεν θα πιάνει ούτε τη χορδή)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι συμφωνω. Το θεμα ειναι οτι δεν μειωθηκε καθολου το βουητο. Γι' αυτο υποψιαζομαι οτι δεν πρεπει να ειναι αγωγιμο το αυτοκολητο. Σημερα θα την ανοιξω παλι, θα μετρησω και το πολυ πολυ να κανω μερικες ραφες-πονταρισματα κατα μηκος μεσα στο cavity και στο pickguard. Θα σας γραψω εντυπωσεις.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνωση των cavities έχει κάποια αποτελέσματα αλλά αν δέν διορθωθεί η καλωδίωση θα υπάρχει πάλι πρόβλημα. Πριν μονωθούν τα cavities πρέπει να γίνει σωστά η καλωδίωση. Πρέπει να εξαληφθούν όλα τα ground loops που το κλασσικό strat wiring έχει. Κάτι ποδαράκια ποτ κολημένα στο σώμα του, καλώδια γείωσης από σώμα σε σώμα ποτ (ενώ αυτά ήδη συνδέονται μέσω του αλουμινίου του pickguard), πυκνωτές που γειώνονται στο σώμα ποτ κ.τ.λ.. Πρέπει να γίνει ένας όσο το δυνατόν πιο σαφής διαχωρισμός του "signal ground" από "chassis ground". Οι δύο γειώσεις ενωποιούνται όσο γίνεται πιο κοντά στην έξοδο με ένα μόνο αγωγό. Με στέρεο τζακ είναι δυνατό να συνδέονται μέσω του sleeve του μονοφωνικού καρφιού... Αφού γίνουν όλα αυτά τότε αν υπάρχει ακόμα μεγάλο πρόβλημα γίνεται το shielding των cavities. Κι ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι οι μαγνήτες πρέπει να είναι potted αν θέλουμε ο θόρυβος να μειωθεί στο ελάχηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου