Προς το περιεχόμενο

Μονωση strat για μειωση humming


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σωστά τα θυμάσαι περί διάβρωσης, και προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα στο αλουμίνιο σε συνθήκες που "ζει" μια κιθάρα (εκτός αν τη βουτάς στη θάλασσα  ;D )

 

Πάντως, μια και καταλαβαίνεις από ηλεκτρομαγνητισμό, είναι σκόπιμο να σκεφτείς τι ακριβώς προσφέρει η τοποθέτηση των ηλεκτρικών μερών μέσα σε ένα κλωβό Faraday, να διαπιστώσεις ότι ο μαγνήτης είναι έξω από τον κλωβό και ότι προφανώς τα χρονομεταβαλλόμενα μαγνητικά πεδία ο μαγνήτης θα εξακολουθεί να τα "πιάνει". Δηλαδή η κύρια πηγή θορύβου θα εξακολουθήσει να είναι εκεί και να κάνει βζζζζζζζζζζ  και μετά τη θωράκιση.

(Με τη θωράκιση -και όχι μόνωση- αποφεύγεις την επαγωγή ρευμάτων (θορύβου) στην καλωδίωση και όχι στον ίδιο τον μαγνήτη. Ο θόρυβος μειώνεται αλλά δεν εξαφανίζεται ακόμη και σε μια τέλεια υλοποίηση).

 

Κάτι που νομίζω δεν έχει αναφερθεί αλλά το έχω παρατηρήσει (και προβλέπεται και θεωρητικά) είναι ή μείωση θορύβου που επιτυγχάνεται αν έχεις 500K ποτενσιόμετρο (volume) και το αντικαταστήσεις με το κλασσικό 250K.

 

Είναι σημαντική η αλλαγή του ήχου αλλά μειώνεται πολύ και ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι πλεον λιγα θυμαμαι και πιο λιγα καταλαβαινω αλλα εχω πιασει την γενικη ιδεα. Επισης ειδα καπου οτι ενας τυπος τυλιξε τους μαγνητες με χαλκινο αυτοκολλητο και ειδε διαφορα. Οι δικοι μου μαγνητες ειναι ηδη θωρακισμενοι (fender cs fat 50, fender cs '69 & sd cs ssl-5) απ'οσο ξερω οποτε ισως δω καποια αποτελεσματα.

 

Παντως συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι δεν προκειται να εξαληφθει τελειως ο θορυβος αλλα φανταζομαι θα υπαρχει μια μειωση.

 

Για το ποτ δεν το ηξερα και ειναι μια ενδιαφερουσα ιδεα και ισως το δοκιμασω γιατι καπου θα εχω καποια 250αρι.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ειδα καπου οτι ενας τυπος τυλιξε τους μαγνητες με χαλκινο αυτοκολλητο και ειδε διαφορα.

 

μπορείς να μην αλλάξεις τελείως το χαρακτήρα του μαγνήτη, με τον εξής τρόπο: κόβεις και κολλάς στη βάση του μαγνήτη μιά λωρίδα χαλκοταινία κατά μήκος του. Μετά, κόβεις μια μικρή λωρίδα και γεφυρώνεις το χαλκό κάτω από το μαγνήτη, με το χαλκό του pickguard. Με αυτό τον τρόπο, γειώνεις το μαγνήτη, και ξενοιάζεις. Θα ακούς ένα ελάχιστο μπζζζ σε σχέση με πριν, πάντα όμως θα υπάρχει hum. Σημειωτέον, οι δικοί μου μονοπήνιοι είναι 7.2κ, αρκετά hot σε σχέση με βίντατζ φέντερ.

Και να συμπληρώσω στο προηγούμενο ποστάκι, ότι εφόσον η χαλκοταινία των κοιλοτήτων έχει τοποθετηθεί σαν μπανιέρα και ακουμπάει στο pg, τότε όλο γίνεται ένα σώμα. Δηλ, ο μαγνήτης>pg>pickup cavity>volume pot>output jack>jack cavity. Και δεν χρειάζεται να ενώσεις το ένα cavity με το άλλο με ένα καλωδιάκι, αυτό το κάνει το volume pot που εφάπτεται στο χαλκό του pg και από το οποίο η γείωση ενώνεται με το jack, το οποίο ακουμπάει με το χαλκό του jack cavity. Αν κάτι είναι μπερδεμένο έτσι όπως το έγραψα, πες μου.

Επίσης, μπείτε στον κόπο να αντικαταστήσετε το αλουμίνιο με το χαλκό. Δεν είναι και τίποτα δύσκολο. Όταν με το καλό το κάνετε, γράψτε εντυπώσεις. Εμένα πάντως η κιθάρα μου αντέχει τρελές εντάσεις πολύ κοντά στο ηχείο χωρίς θορύβους. Σημείωσα μια μείωση της έντασης της κιθάρας μου, της τάξης του 10-15%, αλλά με την τοποθέτηση του onyx forge η ένταση αυξήθηκε και πάλι λόγω της καλύτερης μεταφοράς δονήσεων από το μπράτσο στο σώμα. Πλέον, το σώμα πάλλεται απλά χτυπώντας τη σι ή την μι καντίνι. Άσχετο με τη γείωση, αλλά το αναφέρω σαν αντισταθμιστικό μέσο για την μικρή μείωση σε ένταση λόγω γείωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνητης δεν ειναι ουσιαστικα γειωμενος μεσω του μαυρου καλωδιου? Χρειαζεται να βαλω χαλκο και στο κατω μερος του? Οχι οτι ειναι κατι δυσκολο απλα ρωταω. Αυτο οπως και να εχει ομως ειναι γειωση και οχι θωρακιση η μονονωση, ετσι δεν ειναι?

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ανέφερε και ο συμφορουμίτης

Οι δικοι μου μαγνητες ειναι ηδη θωρακισμενοι....

να πω ότι και εγώ το ίδιο ζήτημα έχω στο μπάσο.

Εχω τους Jazz Noiseless Vintage οι οποίοι όμως, όταν δεν ακουμπας το μπάσο, βγάζουν ένα buzz σε ενοχλητικό βαθμό. Τα πράγματα επιδεινώθηκαν όταν του έβαλα active/passive preamp.

Το πολύμετρο δείχνει ότι η γείωση στη γέφυρα είναι οκ.

Τα καλώδια είναι "στριμμένα" για την αυτοθωράκιση.

Το μπάσο παίζει χωρίς κλικ & pops γενικώς.

Είναι σαφώς θέμα γείωσης (ακόμα και όταν ακουμπάω τον ενισχυτή, ο θόρυβος ελαττώνεται δραματικά) αλλά δεν ξέρω τι να κάνω (τα pots λόγω preamp δεν παίζουν να αλλαχτούν).

Σκέφτηκα την θωράκιση με χαλκό από κάτω από τους μαγνήτες (με star grounding με τη γέφυρα) αλλά θεωρητικά δεν θα κάνει τίποτα αφού οι μαγνήτες είναι ήδη θωρακισμένοι.

Δοκιμές με άλλα μπάσα (με humbuckers και p-bass pups βγάζουν από πάρα πολύ λίγο έως καθόλου θόρυβο).Σίγουρα δεν φταίνε οι προενισχύτριες του ενισχυτή γιατί χωρίς σύνδεση δεν βγάζουν κανένα φύσημα/βούισμα (αν και κάποιο tube rolling θα λάβει χώρα αργά ή γρήγορα).

 

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά γιατί το μπάσο παίζει καλά. Πολύ καλά. Αλλά δεν μπορώ τον θόρυβο. (Λύσεις στυλ noiz gate δεν είναι αποδεκτές)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά γιατί το μπάσο παίζει καλά. Πολύ καλά. Αλλά δεν μπορώ τον θόρυβο.

 

Να μου το κάνεις δώρο  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνητης δεν ειναι ουσιαστικα γειωμενος μεσω του μαυρου καλωδιου? Χρειαζεται να βαλω χαλκο και στο κατω μερος του? Οχι οτι ειναι κατι δυσκολο απλα ρωταω. Αυτο οπως και να εχει ομως ειναι γειωση και οχι θωρακιση η μονονωση, ετσι δεν ειναι?

 

Ναι, είναι γειωμένος. Δεν είμαι σίγουρος γιατί να το κάνεις, όμως μου το σύστησε ο Βασιλείου στο Λαύριο και το έκανα. Σίγουρα δεν έκανα κακό. Άν αλλάξεις γνώμη, απλά ξεκόλλα τα (από το μαγνήτη).

 

Όσο για το star grounding AudioKostas, δεν ξέρω αν βοηθάει. Στις κιθάρες ο ίδιος μάστορας μου είπε ότι το δοκίμασε και δεν είδε διαφορά στο θόρυβο. Αν θές τηλ. του να τον ρωτήσεις, μπορώ να σου δώσω, μιας και η ειδικότητά του είναι τα μπάσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κόβεις και κολλάς στη βάση του μαγνήτη μιά λωρίδα χαλκοταινία κατά μήκος του. Μετά, κόβεις μια μικρή λωρίδα και γεφυρώνεις το χαλκό κάτω από το μαγνήτη, με το χαλκό του pickguard. Με αυτό τον τρόπο, γειώνεις το μαγνήτη, και ξενοιάζεις. Θα ακούς ένα ελάχιστο μπζζζ σε σχέση με πριν, πάντα όμως θα υπάρχει hum.

 

Συγνωμη, αλλα με την ιδια λογικη οι bridge μαγνητες των Tele (και αλλων ενιοτε) που εχουν απο κατω brass (ή αλλο μεταλο)plates θα επρεπε να ηταν το ιδιο ή και σαφως περισσοτερο low noise (οχι noiseless). Αλλα δεν ειναι...

 

Αλλωστε τετοιου τυπου plates ειναι παντα γειωμενα.

 

Οι μαγνητες των Stratocaster μπορουν να "θωρακιστουν" με χαλκο αν εφαρμοστει εσωτερικα στα καπακια και φυσικα συνδεθει στην ..."master" γειωση.

Ή επισης μπορει να θωρακιστει το τυλιγμα (ταινια γυρω απο το τυλιγμα και απο πανω χαλκος).

 

Αλλα οπως εχουμε ξαναπει, ολα αυτα τα κολπα "κλεβουν" (καποια ανωτερα) πριμα και δεν ειναι για ολους.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, αλλα με την ιδια λογικη οι bridge μαγνητες των Tele (και αλλων ενιοτε) που εχουν απο κατω brass (ή αλλο μεταλο)plates θα επρεπε να ηταν το ιδιο ή και σαφως περισσοτερο low noise (οχι noiseless). Αλλα δεν ειναι...

 

Δεν αντιλέγω, απλά δεν χάνει κανείς τίποτα να το δοκιμάσει. Και να κρίνει με τα αυτιά του για το τί αποτέλεσμα έχει. Εμένα που το δοκίμασα, το άφησα, χωρίς να έχω δοκιμάσει να το αφαιρέσω και να δω τι διαφορά θα κάνει. Μάλλον έιναι αυτό που θα κάνει το 1% διαφορά, αλλά αφού δεν κοστίζει τίποτα σε χρήμα και κόπο (εφόσον κάποιος ήδη μπει στη διαδικασία θωράκισης), γιατί όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το πηρα αποφαση και εβαλα χαλκο και στο pg. Οπως ειπατε εκανα μερικα γυρισματα στο σωμα ωστε να ερχετε σε επαφη και να κλεινει κυκλωμα με το pg. Σημερα λογικα θα περασω χορδες ωστε να δω το τελικο αποτελεσμα. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Επειδη και εγω στην αρχη προσεχα αλλα μετα ξεχαστηκα... ο χαλκος ΞΥΡΙΖΕΙ!!!! Εκανα 2 πετυχημενα σφαξιματα στα δαχτυλα μου σε τετοιο βαθμο που αντιο κιθαρα για καμια βδομαδα......

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου