Προς το περιεχόμενο

Ισως προβλημα με truss rod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και καλη ψηφο  ;D ;D

 

Πηρα πριν μερικες μερες μια telecaster αυτη συγκεκριμενα http://www.thomann.de/gr/fender_squier_std_tele_special_black.htm

 

θελοντας να αρχισω να την σεταρω παρατηρησα οτι το μπρατσο εχει ερθει λιιγο μπροστα - αυτο το λιγο ομως ειναι αρκετο για τριζει καθε χορδη σε ολα τα ταστα παρολο που το action ειναι αρκετα ψηλα (σε σημειο δλδ που μου ειναι αδυνατον να παιξω)

 

1: προσπαθησα να το σεταρω με το αλλεν αριστεροστροφα οπως ειναι στην φωτο 1 (για να δωσω λιγο relief) αλλα παρατηρησα οτι χαλαρωνει ΠΟΛΥ η βιδα σα να ξεβιδωνει

2: κανοντας το αντιθετα οπως ειναι στην φωτο 2.. αισθανομαι το truss rod να ειναι δουλευει κανονικα

 

καταρχην το κανω καλα ? δλδ να πρεπει να δωσω relief στο μπρατσο για να μπορεσω να την σεταρω ?

κατα 2ον : υπαρχει περιπτωση το προβλημα που αντιμετωπιζω να οφειλεται στο οτι το triss rod ειναι 1 way ? και αν ΝΑΙ πως το φτιαχνω ? εψαξα στο ιντερνετ οσο μπορουσα αλλα δεν βρηκα τι τυπο truss rod φοραει η συγκεκριμενη

 

φωτα ?? ??? ???

truss_rod_1.jpg.45e930c8f9f4489934c29367cd306dcf.jpg

truss_rod_2.jpg.23bdb48c4685f4b7f26264a2c8ebf94d.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε.

Την αισθηση της χαλαρης βιδας την ειχα και εγω σε σημειο που νομιζα οτι εχει λασκαρει τελειως και απλα γυρναει τρελλα επανω στο πασο χωρις να κανει δουλιεα στο relief,και οτι πρως τα δεξια εσφιγγε και δουλευε κανονικα.

 

Αν και υπηρχε αυτη η αισθηση οταν λασκαριζα μου εδεινε relief αυτο το καταλαβαινεις μετροντας το relief  http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

για να δεις (αν δεν ξερεις) τον τροπο που μετριεται.

 

Υπαρχει περιπτωση να εχει οντως προβλημα μετρα ομως το πρωτα αν δεν το εχεις κανει.

Πρωτα απο ολα ομως πρεπει να εχουν σωστο fred leveling τα ταστα για να πεις οτι του δεινεις και το σωστο relief και να μην εχεις τριξιματα.

 

Ακομα και οταν δεν κοβουμε τις χορδες απο τα κλειδια εχει καποιο τριξιμο οχι σαν αυτο των ταστων βεβαια αλλα εχει.

 

Ελπιζω να βοηθησα και να σου πανε ολα καλα.

 

Γεια χαρα!

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου και σε ευχαριστω για την ιδεα αλλα.....

οταν την πηρα (οπως σε ολες μου τις κιθαρες) κανω τριψιμο στα ταστα για να εχει fret leveling και ναι το εχω μετρησει αλλα δεν δινει.......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριζει καθε χορδη σε ολα τα ταστα

 

Με την κιθάρα συνδεδεμένη στον ενισχυτή;

 

Το μπράτσο που έχει έρθει λίγο μπροστά όπως λες, πώς το κατάλαβες; Με τη γνωστή μέθοδο καποτάστο στο πρώτο κλπ. ;

 

Αν όντως το μπράτσο έχει έρθει μπροστά, γύρισες το truss rod ανάποδα. Με τη φορά που δείχνει η 2η εικόνα που ανέβασες πρέπει να το γυρίσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κιθάρα συνδεδεμένη στον ενισχυτή;

 

Το μπράτσο που έχει έρθει λίγο μπροστά όπως λες, πώς το κατάλαβες; Με τη γνωστή μέθοδο καποτάστο στο πρώτο κλπ. ;

 

Αν όντως το μπράτσο έχει έρθει μπροστά, γύρισες το truss rod ανάποδα. Με τη φορά που δείχνει η 2η εικόνα που ανέβασες πρέπει να το γυρίσεις.

ναι με την κιθαρα συνδεδεμενη - ακουγεται και σε μεγαλο βαθμο γιατι 1ον ακουγεται το τριξιμο και 2ον δεν εχει καθολου sustain - με καποταστο αλλα και με το χερι φενεται οτι εχει παρει το μπρατσο - πατας 1 χορδη στο 1ο ταστο και το αλλο χερι παταει στο τελευταιο και κοιτας στην μεση και βλεπεις την αποσταση

καμια ιδεα ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το 'χεις με τα truss rods ε? ;D (θυμάμαι ακόμα το μπάσο...)

 

Λοιπόν αν είναι one-way και έχεις backbow, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι βάλεις 11άρες χορδές, να κουρδίσεις 1/2 τόνο πάνω όλες τις χορδές και αν έχει rosewood ταστιέρα πέρασέ την με λίγο lemon-oil.

Την αφήνεις στην άκρη για μερικές μέρες και ξαναμετράς με τις 11άρες πάνω αλλά κουρδίζοντας σε ημιτόνιο κάτω και περιμένοντας καμία ωρίτσα πριν μετρήσεις.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το 'χεις με τα truss rods ε? ;D (θυμάμαι ακόμα το μπάσο...)

Καθολου ομως (το θυμασαι γιατι ειναι στα χερια σου τωρα  ;D )

Λοιπόν αν είναι one-way και έχεις backbow, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι βάλεις 11άρες χορδές, να κουρδίσεις 1/2 τόνο πάνω όλες τις χορδές και αν έχει rosewood ταστιέρα πέρασέ την με λίγο lemon-oil.

Την αφήνεις στην άκρη για μερικές μέρες και ξαναμετράς με τις 11άρες πάνω αλλά κουρδίζοντας σε ημιτόνιο κάτω και περιμένοντας καμία ωρίτσα πριν μετρήσεις.

11αρες ε ? για μεγαλυτερο tension ?

ξεχασα να πω οτι το κουρδισμα που θελω για την συγκεκριμενη (καθοτι με αυτη παιζω στην μπαντα μου ) ειναι σε D# (μισο τονο κατω δλδ)

 

παλι να της βαλω 11αρες και να κουρδισω 1/2 τονο πανω ?

το lemon oil πιστευεις οτι θα μαλακωσει το rosewood και θα γινει πιο ευκολο να ερθει στα ισα του ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11αρες ε ? για μεγαλυτερο tension ?

yeap!

ξεχασα να πω οτι το κουρδισμα που θελω για την συγκεκριμενη (καθοτι με αυτη παιζω στην μπαντα μου ) ειναι σε D# (μισο τονο κατω δλδ)

Ακόμα καλύτερα.

Αν έρθει στα ίσα της μετά απ'τις 2-3 μέρες και μετά κουρδίσεις σε ημιτόνιο λογικά θα είσαι ΟΚ και αν φυσικά σε βολεύουν οι 11άρες την κρατάς όπως είναι και ξεχνάς το backbow.

 

το lemon oil πιστευεις οτι θα μαλακωσει το rosewood και θα γινει πιο ευκολο να ερθει στα ισα του ?

Ναι και καλό είναι μετά τις πρώτες 3-4 ώρες να παίξεις με την κιθάρα στον 1/2 τόνο πάνω να βοηθήσεις την κατάσταση.

 

Α! Και εννοείτε με χαλαρή τη βίδα μέχρι να στρώσει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως το μπράτσο έχει έρθει μπροστά, γύρισες το truss rod ανάποδα. Με τη φορά που δείχνει η 2η εικόνα που ανέβασες πρέπει να το γυρίσεις.

 

Παιδιά δεν είμαι και κανένας εξπέρ στο σετάπ αλλά τις δικές μου τις κιθάρες τις σετάρω μια χαρά κατ' αυτόν τον τρόπο. Απ' τη στιγμή που το μπράτσο έχει backbow, γυρνάμε το allen με τη φορά των δικών του ρολογιού ενώ κοιτάμε την κιθάρα από το headstock προς το σώμα. Εν ολίγοις αυτό που δείχνει η δεύτερη φωτογραφία.

 

William, λέω κάτι λάθος;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είμαι και κανένας εξπέρ στο σετάπ αλλά τις δικές μου τις κιθάρες τις σετάρω μια χαρά κατ' αυτόν τον τρόπο. Απ' τη στιγμή που το μπράτσο έχει backbow, γυρνάμε το allen με τη φορά των δικών του ρολογιού ενώ κοιτάμε την κιθάρα από το headstock προς το σώμα. Εν ολίγοις αυτό που δείχνει η δεύτερη φωτογραφία.

 

William, λέω κάτι λάθος;

Όχι, καλά τα λες.

Βέβαια υπάρχει μία εξαίρεση που θέλει κιθάρες με μεγάλο backbow να μην μπορούν να έρθουν στα ίσα τους λόγο μεγάλης κλίσης της βέργας, αλλά αυτό είναι κάτι πολύ σπάνιο και το έχω δει μόνο μία φορά στη ζωή μου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου