Προς το περιεχόμενο

Ampster by Carl Martin (amp-in-a-box) - Mini review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω στο ταξίδι της αναζήτησης ήχου, έπεσε στην αντίληψή μου το παραπάνω προϊόν. Στην ουσία είναι ένας προενισχυτής με λάμπα, ο οποίος έχει ενσωματωμένη προσομοίωση καμπίνας. Η βασική του δουλειά είναι να του βάζεις πετάλια μπροστά, και από το di out να δίδεις το σήμα στην κάρτα ήχου ή στο PA. Μοιάζει σαν έναν μονοκάναλο low output ενισχυτή, με στρογγυλό ήχο και πλήρες eq section. Κοστίζει περί τα 300 ευρώ.

 

17211148_800.jpg.c990d9ee55e5db143da7cacc46a6e872.jpg

 

Εκτός από την απευθείας σύνδεση σε κάρτα ήχου, υπάρχουν άλλοι δύο τρόποι για να το χρησιμοποιήσει κάποιος. Μπορεί να το χρησιμοποιήσει ως overdrive/προενισχυση βάζοντας το μπροστά από έναν ενισχυτή (μέσω της link εξόδου), είτε μπορεί να χρησιμοποιήσει το SEND και να στείλει την προενίσχυση στο RETURN ενός ενισχυτή. Προσωπικά, έστειλα το SEND στο input του Multicab, ώστε να έχω έξτρα επιλογές σε προσομοιώσεις τελικού/μικροφώνων/καμπίνας, αλλά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα.

Απευθείας στην κάρτα ήχου, και τέλος....

 

carlmartin_ampster_4.webp.4ce4b98e66df1ed1c71da118c2a1e009.webp

 

(50).png.774f7ff5981c4af67754eb1601c6a267.png

 

 

Ηχητικά είναι εξαιρετικό. Είναι πολύ οργανικό, πλήρως αναλογικό, και δίδει την αίσθηση ότι παίζει κάποιος με πραγματικό ενισχυτή. Έχει δύο προσομοιώσεις καμπίνας, μια open back 2x12 (κόκκινο λαμπάκι), και μια closed back 4x12 (πράσινο λαμπάκι). Στο πίσω μέρος έχει έναν 3-way διακόπτη, ο οποίος αλλάζει το voicing σε κάθε θέση του (κυρίως χαμηλομεσαία και μπάσα). Η ιδανική ρύθμιση που έχω βρει για μένα είναι η καμπίνα 2x12 (έχει πιο πολλά μεσαία και presence), και η αριστερή θέση στον 3-way διακόπτη. Τα knobs έχουν πολύ ποιοτική και γραμμική λειτουργία και κάνουν ακριβώς ό,τι θα περίμενε κάποιος από αυτά. Είναι εύκολο να βρεις καλό ήχο από τα πρώτα λεπτά συνύπαρξης, και όλα τα πετάλια μου ακούγονται πολύ καλά.

 

 

Ampster, χωρίς πετάλια, με gain σε 25%, 50% και 100%. Καμπίνα 4x12 με τελεκαστερ

 

 

Ampster, χωρίς πετάλια, με gain σε 25%, 50% και 100%. Καμπίνα 2x12 με τελεκαστερ

 

 

 

Αmpster με κάποια πετάλια, και τελεκαστερ

 

 

 

Ampster με πετάλια στο μιξ, με sg. Στο τέλος ακούτε τι συμβαίνει όταν σπάει μια χορδή υπό έντονες συνθήκες bending...😄

 

 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια παρουσιαση Γκουρμουλη. Ωραιοι ηχοι ειδικα αυτοι που ειναι προς την καθαρη ακρη του φασματος.

 

Οι πιο βρωμικοι ηχοι δεν ηταν τοσο του γουστου μου ετσι οπως τους ακουσα. Βεβαια δεν ξερω πως τους αισθανεσαι στο χερι κ αν σου αρεσουν εσενα, δε μου πεφτει λογος. Τα καθαρα παντως ομως ηταν πολυ καλα

 

Εχω καποιες αποριες σχετικα με το εγχειρημα σου να κινηθεις προς αυτη την κατευθυνση για portable ηχο με οσο πιο εντονο το αναλογικο στοιχειο

 

1. Αφου εχεις ηδη το cab simulation πεταλι γιατι πηρες κ αυτο κ δεν πηγες σε ενα preamp λαμπατο χωρις cab sim

2. Αφου το lead παιξιμο σου ειναι hi gain τελειως (βιντατζ hi gain οχι αυτο που εννοουν σημερα με την εννοια) πως κ δε σκεφτηκες την all time classic λαμπατη preamp λυση το mesa boogie v twin? 

3. Αφου ειναι τσιμπημενες οι τιμες αυτων που αγοραζεις εχεις σκαφτει να πας σε καποια λυση Ελληνα κατασκευαστη που σε αυτη την περιπτωση εχουμε 2 που κατασκευαζουν καποια απο τα καλυτερα προιοντα που εχω δει (μπορει να ειναι κ αλλοι, αλλα λεω γι'αυτους που ειτε ειχα στη κατοχη μου, ειτε ειχα παιξει με αυτο το προιον).

 

Το fat foot του telegun ειναι πολεμος. Δε συγκρινεται για hi gain. Μεταμορφωνει ακομα κ ενα μετριο τραντζιστορα Μαρσαλ σ'ενα κτηνος ανευ συγκρισεως (αν το ηχειο ειναι καλο). Με το αλλο σου πεταλι (cab sim) θα κανεις παπαδες.

 

Ακομα πιο ταιριαστα, επειδη πιστευω πως προς Γκαρυ κοιταν οι hi gain ηχοι που φτιαχνεις, καποιο απο τα 2 λαμπατα Μαρσαλ preamps του Κουρμπη, θα σε απογειωσουν. Ειδικα το jcm800 στυλ του.

 

Κ οι δυο αυτοι κατασκευαστες απο ποιοτητα κατασκευης ειναι κορυφη

 

Δεν τα λεω για κριτικη κακοπροαιρετη. Εχεις ξεκινησει σε ενα μονοπατι που οσο συνεχιζεις μαλλον προς κατι τετοιο θα καταληξεις καποια στιγμη οποτε το προτεινω μια ωρα αρχιτερα

  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

Ωραια παρουσιαση Γκουρμουλη. Ωραιοι ηχοι ειδικα αυτοι που ειναι προς την καθαρη ακρη του φασματος.

 

Οι πιο βρωμικοι ηχοι δεν ηταν τοσο του γουστου μου ετσι οπως τους ακουσα. Βεβαια δεν ξερω πως τους αισθανεσαι στο χερι κ αν σου αρεσουν εσενα, δε μου πεφτει λογος. Τα καθαρα παντως ομως ηταν πολυ καλα

 

 

Τα καθαρα είναι όντως καλά και αυτό είναι το κλειδί για να πάρω έναν καλό βρώμικο ήχο. Τα πετάλια που ειχα διαθέσιμο είναι κατά βαση μαρσαλοπέταλα, και δεν "λυπήθηκα" το gain knob, είναι η αλήθεια. 

Σιγουρα πρόκειται περί γούστου, αλλά στείλε μου (με την πρώτη ευκαιρία) ένα κλιπακι με βρώμικο ήχο που σου αρέσει, ώστε να προσπαθήσω να τον "μαγειρέψω", να αποκτήσουμε αποψη και για κάτι διαφορετικό.

 

 

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

 

 

Εχω καποιες αποριες σχετικα με το εγχειρημα σου να κινηθεις προς αυτη την κατευθυνση για portable ηχο με οσο πιο εντονο το αναλογικο στοιχειο

 

1. Αφου εχεις ηδη το cab simulation πεταλι γιατι πηρες κ αυτο κ δεν πηγες σε ενα preamp λαμπατο χωρις cab sim

Έψαχνα πετάλι preamp, με ανάλογα χαρακτηριστικά (low gain, στρογγυλος/οργανικός ήχο κλπ), και έτυχε αυτό να έχει και di out. Υποτίθεται θα το χρησιμοποιούσα μέσα από το multicab, αλλά δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τα χρησιμοποιώ στερεο, βέβαια, ή παράλληλα.

 

 

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

2. Αφου το lead παιξιμο σου ειναι hi gain τελειως (βιντατζ hi gain οχι αυτο που εννοουν σημερα με την εννοια) πως κ δε σκεφτηκες την all time classic λαμπατη preamp λυση το mesa boogie v twin? 

Φαντάζομαι είναι πιο ακριβή και πολύπλοκη. Εγώ θελω μια καθαρή πλατφόρμα για τα πετάλια μου. Θέλω και να έχει και καλό καθαρό ήχο όταν τον χρειάζομαι. Ο ήχος που του ampster σα να είναι μιξη plexi με tweed.

 

 

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

3. Αφου ειναι τσιμπημενες οι τιμες αυτων που αγοραζεις εχεις σκαφτει να πας σε καποια λυση Ελληνα κατασκευαστη που σε αυτη την περιπτωση εχουμε 2 που κατασκευαζουν καποια απο τα καλυτερα προιοντα που εχω δει (μπορει να ειναι κ αλλοι, αλλα λεω γι'αυτους που ειτε ειχα στη κατοχη μου, ειτε ειχα παιξει με αυτο το προιον).

Δεν το έχω ακόμα σκεφτεί αυτό. Έχω ίδια εμπειρία από Έλληνες κατασκευαστές και όντως είναι κορυφαίοι σε αυτό που κάνουν.

 

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

 

Το fat foot του telegun ειναι πολεμος. Δε συγκρινεται για hi gain. Μεταμορφωνει ακομα κ ενα μετριο τραντζιστορα Μαρσαλ σ'ενα κτηνος ανευ συγκρισεως (αν το ηχειο ειναι καλο). Με το αλλο σου πεταλι (cab sim) θα κανεις παπαδες.

 

Δεν το γνωρίζω, αλλά θα το ψάξω...

 

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

 

Ακομα πιο ταιριαστα, επειδη πιστευω πως προς Γκαρυ κοιταν οι hi gain ηχοι που φτιαχνεις, καποιο απο τα 2 λαμπατα Μαρσαλ preamps του Κουρμπη, θα σε απογειωσουν. Ειδικα το jcm800 στυλ του.

 

Και αυτό θα το ψάξω.

 

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

 

Δεν τα λεω για κριτικη κακοπροαιρετη. Εχεις ξεκινησει σε ενα μονοπατι που οσο συνεχιζεις μαλλον προς κατι τετοιο θα καταληξεις καποια στιγμη οποτε το προτεινω μια ωρα αρχιτερα

 

Δεν θα μπορούσα να εκλαβω την κριτική σου κακοπροαίρετα, έτσι και αλλιώς...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Μπερδεύτηκα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Δεν θα μπορούσα να εκλαβω την κριτική σου καλοπροαίρετα, έτσι και αλλιώς...

???

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Σορρυ, ένα γράμμα έκανε όλη τη διαφορά.

Κακοπροαίρετα εννοώ, εννοείται.

Το διόρθωσε ο αυτόματος....

Για ενα λεπτο ανησυχησα..

Το fat foot (που ειναι το πιο παλιο απο τα Ελληνικα) παραειναι hi gain για το τι θες να κανεις. Φυσικα παιζει κ εκπληκτικα στο ευρος που θες, αλλα εχει τοσο φημη για τελη 80's early 90's hi gain ηχο που δε θα πετυχεις νομιζω στο γιουτιουμπι παραδειγμα που να δειχνει αυτο που εσυ ψαχνεις.

 

Τα πεταλια του Κουρμπη ειναι για gain. Κατευθειαν σε cab sim χωρις να "πατανε" σε καθαρο preamp. Ειναι τοσο καταλληλα γι'αυτο που θες (ολη η γκαμα british blues rock μεχρι πολεμο κι αυτα) που ουσιαστικα αυτο που λεω ειναι πως ισως καποια στιγμη καταλληξεις εκει κ αντικαταστησεις τα drive σου. Εγω προς τα εκει θελω να παω για hi gain ηχους (φυσικα παντα υπαρχει κ η επιλογη ρακ πρηαμπ οπως ο slo αλλα αυτο δεν ειναι portable).

 

Τωρα για καθαρο δεν υπαρχει απ'οσο ξερω κατι απο Κουρμπη, αλλα αν του τηλεφωνουσες να ρωτησεις πληροφοριες για blackface style preamp σε πεταλι, απο τη στιγμη που φτιαχνει blackface κυκλωματα σ'ενισχυτες, μπορει κ να γινοτανε. Η αν εκανες τηλ σε colorsound για το ιδιο προτζεκτ.

  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με tele, 4-5 πετάλια στακαρισμένα μεταξύ τους, και πιο soft ήχους

 

 

ampstertelemix.mp3 4.13 MB · 15 downloads

 

 

 

 

Βρε Γιωργο θελει αυτος ο ηχος 4-5 πεταλια?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου