Προς το περιεχόμενο

Ampster by Carl Martin (amp-in-a-box) - Mini review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι οκ. Κάποιοι άλλοι είναι δυσκολο. Για παράδειγμα, σε έναν συγκεκριμένο ηχο ένα πετάλι δίδει τον ογκo, ένα τα μεσαία, και ένα δίδει presence και definition.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Γκουρμουλη ειναι πολυ ωραιο το παιξιμο.

Τι ηχους κ κουραφεξαλα μου λες εσυ τωρα..

Πως μπορεις πανω απο ενα μπακινγκ που δε παει πουθενα κ κελαηδας ετσι για 3 λεπτα ρε φιλε?

Στο εχω ξαναπει κ θα το ξαναπω κ ας βγαινω οφτοπικ

 

Οντοπικ τωρα 

Οσο λιγοτερο γκεην εχει ο ηχος που φτιαχνεις τοσο πιο πολυ μ'αρεσει

Δεν εχει διορθωθει το "προβλημα" τελειως. Απλα ειναι λιγοτερο pronounced κ κρυβεται κ πολυ καλυτερα στη μιξη με το συγκεκριμενο μπακινγκ. Αλλα το ακουω ελαφρως κ θα προσπαθησω να το περιγραψω. Υπ οψιν πως ειναι κατι καθαρα προσωπικο γουστο το θεμα οποτε αν θες... δε μ'ακους κ καθολου 😛

 

Εχει κατι στις ψηλες που μου φαινεται "αφυσικο", ενα πολυ περιεργο bite ο ηχος. Οταν ανεβαινει το γκεην μου φαινεται πως φαζιζει παρα πολυ. Δε ξερω αν χρησιμοποιεις κ fuzz στο signal chain. Βασικα στα δειγματα που ανεβασες κ το ampster μονο του, χωρις αλλα πεταλια, οσο ανεβαζες το gain ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα ακουγα. Ενω στα καθαρα μ'αρεσε πολυ. (θα ελεγα πως τα ψιλοακουγα αυτα κ τα χαρακτηριστικα στο live που ανεβασες τις προαλλες, αλλα κ με τα γιαουρτια θα μ'επαιρνες κ το ζητουμενο εκει ηταν καθαρα το παιξιμο που σκοτωνε, οποτε δεν το ανεφερα)

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ρε συ Γκουρμουλη ειναι πολυ ωραιο το παιξιμο.

Τι ηχους κ κουραφεξαλα μου λες εσυ τωρα..

Πως μπορεις πανω απο ενα μπακινγκ που δε παει πουθενα κ κελαηδας ετσι για 3 λεπτα ρε φιλε?

Στο εχω ξαναπει κ θα το ξαναπω κ ας βγαινω οφτοπικ

Με σκλαβώνεις...

 

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Οντοπικ τωρα 

Οσο λιγοτερο γκεην εχει ο ηχος που φτιαχνεις τοσο πιο πολυ μ'αρεσει

Δεν εχει διορθωθει το "προβλημα" τελειως. Απλα ειναι λιγοτερο pronounced κ κρυβεται κ πολυ καλυτερα στη μιξη με το συγκεκριμενο μπακινγκ. Αλλα το ακουω ελαφρως κ θα προσπαθησω να το περιγραψω. Υπ οψιν πως ειναι κατι καθαρα προσωπικο γουστο το θεμα οποτε αν θες... δε μ'ακους κ καθολου 😛

 

Ίσως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις που κάνω, και ενώ εμένα μου "κάθεται" στο αυτί ο ηχος, εσένα να σου χτυπά καμπανακι σε κάποια σημεία. Έχει να κάνει με το χέρι που τα ρυθμιζει και λιγότερο με τον εξοπλισμό, θεωρώ.

 

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

 

Εχει κατι στις ψηλες που μου φαινεται "αφυσικο", ενα πολυ περιεργο bite ο ηχος. Οταν ανεβαινει το γκεην μου φαινεται πως φαζιζει παρα πολυ. Δε ξερω αν χρησιμοποιεις κ fuzz στο signal chain. Βασικα στα δειγματα που ανεβασες κ το ampster μονο του, χωρις αλλα πεταλια, οσο ανεβαζες το gain ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα ακουγα. Ενα στα καθαρα μ'αρεσε πολυ. (θα ελεγα πως τα ψιλοακουγα αυτα κ τα χαρακτηριστικα στο live που ανεβασες τις προαλλες, αλλα κ με τα γιαουρτια θα μ'επαιρνες κ το ζητουμενο εκει ηταν καθαρα το παιξιμο που σκοτωνε, οποτε δεν το ανεφερα)

 

Ίσως φταίει που όταν ανεβάζω gain, δε ρίχνω τα πρίμα. Σε πολλές περιπτώσεις τα ανεβαζω, μάλιστα. Επίσης, παίζω και με κιθάρες που "δαγκώνουν" πολύ τα πρίμα τους. BTW στο μισό backing είχα φατ φαζ.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ίσως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις που κάνω, και ενώ εμένα μου "κάθεται" στο αυτί ο ηχος, εσένα να σου χτυπά καμπανακι σε κάποια σημεία. Έχει να κάνει με το χέρι που τα ρυθμιζει και λιγότερο με τον εξοπλισμό, θεωρώ.

 

 

Ίσως φταίει που όταν ανεβάζω gain, δε ρίχνω τα πρίμα. Σε πολλές περιπτώσεις τα ανεβαζω, μάλιστα. Επίσης, παίζω και με κιθάρες που "δαγκώνουν" πολύ τα πρίμα τους. BTW στο μισό backing είχα φατ φαζ.

Μαλλον ειναι συνδυασμος αφτιου/γουστου κ αγνοια απο την μερια μου πως καθεται στο χερι ο ηχος.

Τι εννοω? Αυτο που περιγραφω εγω ως "μη του γουστου μου" εσενα δε σε ενοχλει καθολου. Λογικοτατο. Ειδικα αν σκεφτεις πως δε μιλαω για τον ηχο στο συνολο του αλλα καναδυο χαρακτηριστικα του. Επισης εγω μονο ακουω. Αν εχεις τονισει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα, γιατι κατι σου δινει κ στο χερι ετσι, αυτο δε το ξερω. Οποτε διπλο πασο

 

Παντως οπως ειπα, αυτα τα χαρακτηριστικα τα ακουγα κ στο ampster μονο του στα πιο βρωμικα δειγματα

 

Δε μου απαντησες ομως αν στο τελευταιο live που ανεβασες ηταν κ το ampster μερος του chain σου

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταίο λάιβ ειχε στημένο ένα παλιό μονοκαναλο λαμπάτο που δεν γνώριζα (μάλιστα είχε attenuator εξωτερικό), είχα ένα βασικό drive που πρώτη φορά βγάζω έξω από το σπίτι, και μια κιθάρα που δεν την είχα πάρει ούτε σε πρόβα... Θεωρώ πως είχα καλό ήχο (πολύ ποιοτικός ενισχυτής), αλλά έπρεπε να είχα πάρει πιο κομπρεσαρισμενο πετάλι. Το στακαρα με άλλο ένα και έβγαζα high gain ήχο.

 

Χθες είχα πάλι λάιβ, και πήρα μεγαλύτερη πεταλιερα, με περισσότερα drive. Είχα όμως έναν vox vt100 και δεν μπορούσα να πετύχω ήχο να μου αρέσει. Ξυριζε και είχε παράξενο eq. Αυτά συμβαίνουν...

8 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Παντως οπως ειπα, αυτα τα χαρακτηριστικα τα ακουγα κ στο ampster μονο του στα πιο βρωμικα δειγματα

 

 

Θα το ακούς αυτό, πιθανότατα, σε κάθε διαφορετικό rig που ρυθμίζω. Είναι το χέρι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στο τελευταίο λάιβ ειχε στημένο ένα παλιό μονοκαναλο λαμπάτο που δεν γνώριζα (μάλιστα είχε attenuator εξωτερικό), είχα ένα βασικό drive που πρώτη φορά βγάζω έξω από το σπίτι, και μια κιθάρα που δεν την είχα πάρει ούτε σε πρόβα... Θεωρώ πως είχα καλό ήχο (πολύ ποιοτικός ενισχυτής), αλλά έπρεπε να είχα πάρει πιο κομπρεσαρισμενο πετάλι. Το στακαρα με άλλο ένα και έβγαζα high gain ήχο.

 

Χθες είχα πάλι λάιβ, και πήρα μεγαλύτερη πεταλιερα, με περισσότερα drive. Είχα όμως έναν vox vt100 και δεν μπορούσα να πετύχω ήχο να μου αρέσει. Ξυριζε και είχε παράξενο eq. Αυτά συμβαίνουν...

 

Θα το ακούς αυτό, πιθανότατα, σε κάθε διαφορετικό rig που ρυθμίζω. Είναι το χέρι.

Το χερι το ακουμε καιρο τωρα κ μας αρεσει πολυ.

 

Κατι αλλο ειναι μαλλον στις ρυθμισεις σε πεταλια. Αλλα δεν εχει νοημα να το πολυσυζηταμε απο τη στιγμη που ειναι εσκεμμενο. Ουτως ή αλλως ο τελικος λογος σε αυτα δεν ειναι του κιθαριστα αλλα του ηχοληπτη 😪

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Το χερι

 

Το άλλο το χέρι εννοώ, εκείνο που ρυθμίζει και κάνει και την ηχοληψία (στο σπίτι) 😀

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου