Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με πεταλακι behringer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες.ειμαι κατοχος του πεταλιου  behringer um300.οταν ομως ανεβασω ta high,low,middle,distorion & level πανω απο την μεση (οχι ολα μαζι αλλα πχ αν ανεβασω στο level πανω απ 12 oclock)τοτε αρχιζει να βγαζει ενα παραξενο βζζζζζζ.σαν να ειναι μονος μαγνητης σε distortion.οχι ακριβως ετσι αλλα παρομοιο.αυτο συμβαινει οταν το πεταλι ειναι πατημενο και δουλευει.εχει κανεις ιδεα τι φταιει?μηπως η κιθαρα μου fender mexican strat sss η οτι το πεταλι ειναι μαπα ??(25 € το πηρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό... Με μονούς πας να ανεβάσεις gain?? (όχι ότι δε γίνεται φυσικά..) Γενικά οι μονοί έχουν παραπάνω hum από τους humbuckers οπότε λογικό είναι να ακούς αυτό το "βζζζζζζ" (feedback) .

 

Εντιτ: Το χω και εγώ το πεταλάκι και ενώ με τη jackson δεν έχω (τόσο) πρόβλημα με την τελε μου έχω αισθητά παραπάνω feedback...

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το noise suppressor της behringer.Χωρίς αυτό είχα λιγότερο θόρυβο.Νομίζω αυτό τα λέει όλα.

 

Βασικά, και εγώ το έχω και τολμώ να πω ότι κάνει πολύ καλά τη δουλειά του.. ;)

 

Εντιτ: έχω το NS-2 της BOSS και το αντίστοιχο της behringer.. Καταλαβαίνεις διαφορά βέβαια.. Πάντως για τα λεφτά του, αυτό της behringer την κάνει αρκετά καλά τη δουλίτσα του.. ;)

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το noise suppressor της behringer.Χωρίς αυτό είχα λιγότερο θόρυβο.Νομίζω αυτό τα λέει όλα.

 

Επειδη τυγχανει να εχω και γω αυτο ακριβως (noise suppressor της behringer), απο τις πολυ λιγες φορες που το εχω δουλεψει συμπεραινω οτι μαλλον κατι δεν κανεις καλα οσο αναφορα την λειτουργια του.

Μια χαρα πενταλακια ειναι....αν εξαιρεσεις οτι καμμια φορα σου τυχαινει Κυριακη πρωι χαρα και Δευτερα λυπη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τυγχανει να εχω και γω αυτο ακριβως (noise suppressor της behringer), απο τις πολυ λιγες φορες που το εχω δουλεψει συμπεραινω οτι μαλλον κατι δεν κανεις καλα οσο αναφορα την λειτουργια του.

Μια χαρα πενταλακια ειναι....αν εξαιρεσεις οτι καμμια φορα σου τυχαινει Κυριακη πρωι χαρα και Δευτερα λυπη.

 

 

Εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχεις από το πεταλάκι... Μην έχεις απαίτηση με το distortion στο full και τα low/mid/high σε υψηλά επίπεδα να το κόψει όλο το feedback.. ;) Anyway, με το δικό μου εξοπλισμό όλο και κάτι πέρναγε αλλά για τα λεφτά που είχα δώσει τότε δεν είχα παράπονο.. :)

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα παιδια εγω δεν πιστυεω οτι φταιει η κιθαρα μου δκλαδη το hum cancceling διοτι εβαλα το πεταλι στην αλλι μου κιθαρα την πρωτη που ειχα παρει που εχει ενα διπλο μαγνητη στην θεση της γεφυρας και παλι τα ιδια παιρνω.η αποψη μου ειναι πως φταιει το πεταλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα παιδια εγω δεν πιστυεω οτι φταιει η κιθαρα μου δκλαδη το hum cancceling διοτι εβαλα το πεταλι στην αλλι μου κιθαρα την πρωτη που ειχα παρει που εχει ενα διπλο μαγνητη στην θεση της γεφυρας και παλι τα ιδια παιρνω.η αποψη μου ειναι πως φταιει το πεταλι

 

Είχα το um100 και πράγματι έκανε λίγο hum όταν ήταν "On" (όχι όσο hum έχουν οι μονοί βέβαια) ακόμη κι αν δεν είχα καλώδιο στο input. Κάνει γενικά κάποιο hum στις μεσαίες που είναι φυσιολογικό για το πετάλι αυτό. Μάλλον τα ίδια ισχύουν για το um300. Αν κατεβάσεις τις μεσαίες, μειώνεται το hum?

Πάντως, με 25 ευρώ είναι Οκ ο ήχος τους και τα μικροπροβληματάκια του hum είναι μάλλον δικαιολογημένα. Υπαίτιος για το hum μπορεί να είναι και ο 9V μετασχηματιστής κάποιες φορές. Tο um100 όμως νομίζω κάνει λίγο hum ακόμη και με μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου