Προς το περιεχόμενο

κεφαλη λαμπατη για μεταλ ηχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Τάξη Α" εντός εισαγωγικών και όχι ιδιαίτερα καθαρή, αλλά ας μην κολλάμε στα μαρκετινίστικα...

 

Νομιζω ο Odis13 το καλυψε πολυ σωστα. Φαντασου 5 epiphone valve jr παραλληλα στο ιδιο μεγαφωνο. Ειναι ταξη Α. Αν θες ριξε μια ματια στο σχηματικο του Lionheart 20 το οποιο ακολουθει την ιδια λογικη. Εσυ προφανως κολλας στο πως η mesa boogie ή η Vox λενε ταξη Α καποια απο τα μοντελα τους αλλα εδω τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακριβώς αυτό που γράφει ο Οδυσσέας εννοώ. Έχει θιχτεί εκτενώς στο παρελθόν πως ο συνηθισμένος όρος του μάρκετινγκ "τάξη Α" για κιθαριστικούς λαμπάτους ενισχυτές (από Vox και Laney μέχρι Μesa και Matchless) που επιχειρεί να προσδώσει ορισμένα τονικά χαρακτηριστικά που υποτίθεται και υπονοείται πως είναι τόσο εύκολα διακριτέα που οποιοσδήποτε μπορεί να αντιληφθεί και να απολαύσει αν προχωρήσει στην αγορά τους, είναι μια αρκετά έως πολύ τραβημένη εκδοχή της πραγματικότητας. Τα τονικά αυτά χαρακτηριστικά υπάρχουν μέχρι ενός βαθμού (πχ. η δεύτερη αρμονική της παραμόρφωσης ως μια υποψία νότας μιας οκτάβας πάνω), όμως δεν προέρχονται από Class A αλλά από cathode biased ενισχυτές τάξης ΑΒ πολωμένους σχετικά ψηλά. Υπάρχουν μερικοί βέβαια που το καταφέρνουν καλύτερα: o Electrictabs (τεχνικός, δημιουργός των πεταλιών Crazy Tube Circuits και παλιό μέλος του φόρουμ) είχε μετρήσει τον Koch Studiotone και είχε την άποψη - κάτι χρόνια πριν - πως είναι πολωμένος πιο κοντά σε πραγματική τάξη Α από σχεδόν οποιονδήποτε αντίστοιχο 15-20 βατ ενισχυτή της αγοράς. Κι εγώ όταν τον είχα, τον άκουγα (για διάφορους παρεμφερείς λόγους που δεν ήθελα να ψειρίσω γιατί το θεωρώ για μένα κάπως μάταιο) εξαιρετικά αρμονικά πλούσιο στα καθαρά του. Aλλά παραμένει ΑΒ.

 

Το ενδιαφέρον μάλιστα είναι πως ακόμη και ένας single ended που βάσει του ορισμού θα έπρεπε να είναι default class A, τελικά δεν είναι σε όλο το φάσμα της λειτουργίας του, με μια υπέρβαση του cut off που συμβαίνει εξαιρετικά εύκολα μόλις κάποιος... αρχίσει να παίζει και συμβεί παραμόρφωση. Και αυτό είναι μια απόρροια των ορισμών περί Class A, AB κλπ. του αρχαίου "ευαγγέλιου" των λυχνιών RCA Tube Manual, το οποίο δεν προέβλεπε ποτέ την παραμόρφωση σε αυτές, κάτι που συμβαίνει εξαιρετικά εύκολα στους κιθαριστικούς ενισχυτές, και ειδικά στα... σαμιαμίδια single ended.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Το ήξερα ότι δε θα πάρω μυρωδιά από tech talk) ;D

 

Odis και Bloody σας ευχαριστώ!

 

Αν θες ριξε μια ματια στο σχηματικο του Lionheart 20 το οποιο ακολουθει την ιδια λογικη.

 

Έχω ρίξει κάμποσες (κάτοχος ων) αλλά δεν είναι για μένα αυτά τα πράγματα. Δε νιώθω. ;D :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιεμαι παντως για καμπινα για τον ironheart ??? ???

η stock 212 που δινει ειναι καλη  ??? .εχει μεγαφωνα hh που δεν τα ξερω καθολου.

καμια γνωμη ??? ??? ???

επισης ειδα μια harley benton v30 στα 200 ευρο.

exei και stereo mode.

τι λετε?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τη harley b v30 των 199 ευρω.

Για τα λεφτα αυτα πιστευω ειναι τελειοτατη. Σκεφτομαι να την αντικατασω συντομα , αλλα ειναι μια πολυ καλη επιλογη για πρωτη καμπινα .

Κοιτα και στις αγγελειες , αλλα δυσκολα να βρεις καμπινα ακομη κ μεταχειρισμενη στα 200 ευρω.

 

\' InfraVision - When Everything Is Worth \' 2011 album

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καταλαβει φιλε μ ακριβως τι παιζει περι καμπινας.κλειστη -ανοιχτη celestion speaker, v30 speaker....κ.τ.λ  ακουω διαφορες γνωμες για καμπινες και δεν εχω καταλαβει πια ειναι αυτη που χρειαζομαι :(

τελικως θα παρω αυτη που θα μ πειτε εσεις εφοσον δεν εχω ιδεα απο καμπινες.

8ελω απλα να μην ειναι φολα,δεν εχω ιδιαιτερο κολημα οσο με ενισχυτη.

αν σκεφτεσαι να παρεις αλλη την παιρνω εγω την har. b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν εχω ιδιαιτερο κολημα οσο με ενισχυτη.

 

 

Lυσιστρατε συγνωμη που θα στο πω... Με πολυ αγαπη αρα ρε συ εισαι πολυ ασχετος... Μην κανεις ακομα αγορα πριν μαθεις 5 πραγματα... Αληθεια δεν το λεω με κακια... Αλλα ολος ο ηχος ειναι η καμπινα και τα μεγαφωνα... Δηλαδη αν ηξερες ποσο ρολο στο τελικο αποτελεσμα παιζουν καμπινα και ποσο τα ΜΕΓΑΦΩΝΑ δεν θα σε απασχολουσε καθολου το ζητημα ενισχυτη...

 

Ειχα την hb ... μετρια ποιοτητα κατασκευης , μετριος ηχος... κανε λιγη υπομονη να παρεις καποια καλυτερη . Ειμαι σιγουρος οτι θα δωσεις χρηματα τα οποια θα κλαις... Οχι την πρωτη μερα , αλλα οταν ακουσεις καποιου φιλου σου το ριγκ τοτε θα κλαις...

 

Δεν θα νιωσεις την χαρα του ενισχυτη που πηρες...Υπολοφισε για σοβαρη καμπινα τουλαχιστον 400 ευρω... Αλλιως τσαμπα ο ενισχυτης...Εκτος αν βαλεις στο μυαλο σου οτι οκ παιρνω τωρα την hb να κανω λιγο την δουλεια μου και σε κανενα 3μηνο την πουλαω και προχωραω...

 

Παντως στα δικα μου αυτια ουτως η αλλως οι marshall oriented ενισχυτες δεν ταιριαζουν και τελεια με τα v30 !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καταλαβει φιλε μ ακριβως τι παιζει περι καμπινας.κλειστη -ανοιχτη celestion speaker, v30 speaker....κ.τ.λ  ακουω διαφορες γνωμες για καμπινες και δεν εχω καταλαβει πια ειναι αυτη που χρειαζομαι :(

τελικως θα παρω αυτη που θα μ πειτε εσεις εφοσον δεν εχω ιδεα απο καμπινες.

8ελω απλα να μην ειναι φολα,δεν εχω ιδιαιτερο κολημα οσο με ενισχυτη.

αν σκεφτεσαι να παρεις αλλη την παιρνω εγω την har. b.

 

Και δεν παίρνεις την ironheart καμπίνα που κάνει μόλις 23 ευρώ πάνω από τη benton?

http://www.thomann.de/gr/laney_irt212_ironheart.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η IRT 212 εχει ΗΗ μεγαφωνα (μακρα συνεργασια με τη laney) ειδικα για τον ironheart και high gain, ειναι ολη κοντρα πλακε Β διαλογης (οχι τελειο οπτικα αλλα οπωσδηποτε πολυ ποιοτικο) τα μεγαφωνα εχουν 97 db ευαισθησια (οχι δλδ και τα πιο "ζωντανα" αλλα με τοση ισχυ καλυτερα) και η καμπινα ειναι πολυ κοντα σε διαστασεις στην ENGL 212Η αν προσεξει κανεις. Απο εκει και επειτα γινεται και ανοικτη. Καλο βαρος για την 4x12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου