Προς το περιεχόμενο

John Frusciante - The Empyrean - Η δικαίωση!


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

frusciante_cover-hi-rez1-300x300.jpg

 

O νέος και πολυ αναμενόμενος δίσκος του John Frusciante. Μια πραγματική δικαίωση στη μουσική, κάτι καινούργιο επιτέλους! Προτείνεται να τον ακούσετε από την αρχή μέχρι το τέλος και δυνατά διότι πρόκειται για concept. 

 

www.johnfrusciante.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To οτι ο Τζονης ειναι θεος, δεν αμφισβητειται :P

 

Τωρα, επι του θεματος, μερικα δειγματα που ακουσα και γω, ειναι σκαλια πανω απο τις προηγουμενες δουλειες του.

Αμα τραγουδαγε και λιγοτερο.... ::) ::)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα στο msn μου να εχουν 3 μη μουσικοι φίλοι μου την υπογραφη "the empyrean" και ρωτησα τι παιζει...μετα απο 2 ακροασεις ειχα την ιδια υπογραφη.

 

Η συμπαθεια μου για τον Frusciante ηταν δεδομενη.Οχι μονο επειδη ειναι ιδιοφυϊα ή επειδη κανεις δεν μπορει να παιξει οπως αυτος,αλλα επειδη η συνολική του εικόνα μοιαζει με μουσικό που βγηκε απο το myspace (απλα τυχαινει να συμμετεχει σε ενα απο τα supergroups).

Τα κομματια του ακουγονται σαν να γραφτηκαν στο σπιτι του (δεν ξερω αν ισχυει,σε παλιοτερους δισκους του νομιζω ετσι ειναι) και δεν υπαρχει τιποτα το επιτηδευμενο.

 

Προσφατο παραδειγμα στο φορουμ οι U2 με το νεο κομματι τους,οπου "καλό ειναι,αλλα δεν ειναι σαν το POP ή το Achtung baby".

Παρόμοιες διαπιστώσεις : το in rainbows ειναι δισκαρα ,αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι αποτελεσμα μουσικής εμπνευσης ή υψηλων ικανοτητων των radiohead.

 

Ακουγοντας το empyrean,πεφτω απο εκπληξη σε διαπιστωση και τουμπαλιν.Oι εκφρασεις "Ειναι δυσκολο να βγουν καλα κομματια γιατι ολα εχουν ειπωθει","mediocrity rules","ποσο καιρο εχω να ακουσω ολοκληρο δισκο απο την αρχη μεχρι το τελος","ειναι κυνικη η εποχη για την τεχνη","αν ημουν 16χρονος θα ακουγα Tokyo Hotel και ετσι εβλεπαν οι 30αρηδες τοτε τους Nirvana"  καταστρεφονται σαν ντομινο μπροστα στην ακροαση αυτου του δισκου και στα συναισθηματα που δημιουργει.Αυτα που ειχα σε ληθαργο για πολλα χρονια και κατηγορουσα τον εαυτο μου οτι μεγαλωσα ή βολευτηκα ή φοβαμαι να ασχοληθω πλεον.

 

Τελειωνω με μια φραση μιας φιλης μου : ακουγα τον δισκο repeat σε ενα μεγαλο ταξιδι στο τρενο και οποτε κοιτουσα τον τιτλο για να δω ποιο ηταν το αγαπημενο μου κομματι,καθε φορα ηταν αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος δίσκος θα συμφωνήσω με τον flea. Παίζει στο mp3 μου αυτές τις μέρες συνεχώς...  8)

 

Η παραγωγή είναι αρκετά "χύμα" για τα δικά μου γούστα βέβαια... Περιορισμένη χρήση του noise reduction γενικά αφου σε σημεία ακούς τον θόρυβο από τους μαγνήτες/ενισχυτή. Αλλά ο τρόπος που χρησιμοποιεί ο Τζον τα εφφέ είναι απόλαυση. Γενικά ο δίσκος έχει πολλές φρέσκιες ιδέες έξω απο τα συνηθισμένα.

 

Κ πάνω απ' όλα μερικά φοβερά κομμάτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιορισμένη χρήση του noise reduction

 

http://www.invisible-movement.net/2007/10/tape-op-article-titled-mr-frusciante-has-been-scanned

 

Εδώ αποκαλύπτονται όλα τα μυστικά της παραγωγής, οι οποία έχει γίνει στο σπίτι του με μυθικά μηχανήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.invisible-movement.net/2007/10/tape-op-article-titled-mr-frusciante-has-been-scanned

 

Εδώ αποκαλύπτονται όλα τα μυστικά της παραγωγής, οι οποία έχει γίνει στο σπίτι του με μυθικά μηχανήματα

 

Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις βρε flea! ότι υπάρχει noise reduction αλλά εγώ ακούω θόρυβο ή ότι δεν έπαιξε καθόλου noise reduction επίτηδες (το πιο προφανές)? Δεν διάβασα το άρθρο γιατί κλέβω σύνδεση απο τον γείτονα κ το signal strength είναι low  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις βρε flea! ότι υπάρχει noise reduction αλλά εγώ ακούω θόρυβο ή ότι δεν έπαιξε καθόλου noise reduction επίτηδες (το πιο προφανές)? Δεν διάβασα το άρθρο γιατί κλέβω σύνδεση απο τον γείτονα κ το signal strength είναι low  :P

 

Δεν υπάρχει φυσικά, και ελάχιστη και μουσική χρήση compression. Γι αυτό άλλωστε και η ένταση είναι στα παλιά καλά επίπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος είναι,όντως, πολύ ωραίος και  'φρέσκος'... καιρό είχα να ακούσω ένα cd απ'την αρχή μέχρι το τέλος με τέτοια προσοχή!

 

Πάντως (στα πιο τρελά μου όνειρα) κάπως έτσι θα 'θελα να παίζω κιθάρα και να χειρίζομαι τα εφφέ μου (βλ. Before the beginning)!

Με τί πετάλι να ξεκινήσω??  ;D ;D ;D

Εδώ αποκαλύπτονται όλα τα μυστικά της παραγωγής, οι οποία έχει γίνει στο σπίτι του με μυθικά μηχανήματα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου