Προς το περιεχόμενο

John Frusciante - The Empyrean - Η δικαίωση!


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ντάξει απλά έχουν κοπεί και κανένα δυο τρισέλιδα, και τις προάλλες έπεσα σε ένα θέμα για προτζεκτ μπάντα του chad smith (meatbats) το οποίο τραβάει 10 σελίδες και από την 2η 3η κ μετά είναι μπίρι μπίρι για τον Φρουσιάντε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κραβιές είναι, άκου που σου λέω... σαν τις προβιές :P

Προς σκέψη, γιατί όποτε ανοίγεται θέμα με τον Φρουσιάντε γίνεται ένας μικρός χαμός;

Καλα γραψε λαθος, ενα γραμμα μου εφυγε και εγινε θεμα..

Τωρα οσο για το ερωτημα που εθεσες γινετε πιστευω επειδη υπαρχουν φανατικοι με τον frusci (οπως εγω) και υπαρχουν και οι φανατικοι HATERS, σπανια βλεπω καποιον που να εχει παρει ενδιαμεση θεση.

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως (στα πιο τρελά μου όνειρα) κάπως έτσι θα 'θελα να παίζω κιθάρα και να χειρίζομαι τα εφφέ μου (βλ. Before the beginning)!

Με τί πετάλι να ξεκινήσω??  ;D ;D ;D

Ειμαι σιγουρος πως το ibanez WH-10 (που δεν αποχωριζετε ουτε ο ιδιος), θα σε βοηθισει πολυ να πλησιασεις τον ηχο του!

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προς σκέψη, γιατί όποτε ανοίγεται θέμα με τον Φρουσιάντε γίνεται ένας μικρός χαμός;

 

Evilnye είναι απλό...Όλοι οι μεγάλοι αυτού του μάταιου κόσμου - σε οποιονδήποτε τομέα και αν είναι - προκαλούν controversy...Έχουν φανατικούς εχθρούς/πολέμιους και ορκισμένους οπαδούς.Άνθρωπος χωρίς εχθρούς είναι άνθρωπος χωρίς αξία...Μόνο που σ΄αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε για τον υπερθετικό βαθμό.

 

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω με το φτωχό μου το ρημάδι,είναι πως μερικοί εδώ πέρα τον κρίνουν(αλλά και άλλους κιθαρίστες), όσον αφορά το αν είναι καλός κιθαρίστας και το κατά πόσο είναι...Για να κρίνεις κάποιον όσον αφορά την τεχνική του πρέπει να είσαι  τ ο υ λ ά χ ι σ τ ο ν  στο ίδιο επίπεδο αν όχι σε μεγαλύτερο/καλύτερο...Πολύ αμφιβάλω αν κάποιος εδώ προσεγγίζει έστω το 10% των δυνατοτήτων του John...(Προς αποφυγή παρεξηγήσεων,συμπεριλαμβάνω και τη μετριότητά μου...)

 

Είναι εντελώς διαφορετικό να πεις αν σου αρέσει ή όχι ένας κιθαρίστας, το υλικό του,οι δουλειές του κτλ.,από το να κρίνεις την τεχνική του...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακινημενος απο αυτο το thread, ακουσα σχεδον ολα τα κομματια του δισκου στο youtube, μιας και ενω θαυμαζω τον frusci για την απλοτητα του, δεν ειχε τυχει να ακουσω σολο δουλεια του. Καποια μου αρεσαν παρα πολυ, καποια λιγοτερο, αλλα σιγουρα προκειται για κατι αρκετα φρεσκο, με πολλη μουσικη, με ξεκαθαρες και ουσιαστικες μελωδιες.

 

Μου φερνει αρκετα σε pink floyd το ολο μουσικο αποτελεσμα, και η φωνη του, ασχετα απο την τεχνικη αρτιοτητα (που μαλλον δεν εχει), μου αρεσει παρα πολυ και θεωρω οτι ταιριαζει απολυτα με το ολο υφος, συν οτι μου αρεσει και η χροια της παρα πολυ.

 

Το μονο που με ενοχλησε ειναι σε καποια κομματια η εντονη (κατα)χρηση εφφε στη φωνη, που μαλλον κουραζουν παρα προσφερουν στο τελικο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να επιστεψω στο θεμα. Ελπιζω ολοι οσοι ακουσατε το δισκο να κατεβασατε και το 13ο (Here, Air) κομματι το οποιο δεν ειχε κυκλοφορισει με τον δισκο και μπορειτε να το κατεβασετε ελευθερα απο το site του Frusciante (το οποιο για καποιον λογο δεν μπαινει και κατι μου λεει πως εκλεισε προσωρινα  :o ). Παντως οσοι το θελουν μπορουν να επικοινωνισουν μαζι μου να τους το στειλω.  :)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω με το φτωχό μου το ρημάδι,είναι πως μερικοί εδώ πέρα τον κρίνουν(αλλά και άλλους κιθαρίστες), όσον αφορά το αν είναι καλός κιθαρίστας και το κατά πόσο είναι...

Οποιος πει οτι ο Φρουσιαντες δεν ειναι καλος κιθαριστας και κατ επεκτασιν καλος μουσικος τοτε λεει ψεματα...Μια χαρα μουσικος ειναι και μαλιστα πολυ ευρηματικος και ταλαντουχος...Απλα ο τυπος δεν ειναι καλος σολιστας...Αν και μερικες φορες ειναι αρκετα μελοδικος υστερει απο τεχνικης αποψης...Κιθαριστας δεν ειμαι απλα μιλαω με βαση ακουσματων που εχω...Τοσο σε προσωπικο βαθμο οσο και σαν ακροατης...Εμενα προσωπικα ο τυπος μ αρεσει και τον παω με τα χιλια...Σε καποιον ομως κολλημενο με σολιδια μπουρμποθληθρες και ξερατα δεν θα αρεσει...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου αρέσει ο Frusciante.

 

Μου αρέσουν οι μελωδίες του.

Μου αρέσει ο τρόπος που κρατά τέμπο και παράλληλα εμπλουτίζει με περάσματα, γεφυρούλες, μικρά σολάκια, κλιμακίτσες.... πραγματικά μου θυμίζει τεμπαδόρους κιθαρίστες από δημοτικά συγκροτήματα (δεν κάνω πλάκα, ακούστε και θα τρελλαθείτε).

 

Όσον αφορά στο άλμπουμ του, δεν με ενθουσίασε. Μου άρεσε, δεν λέω, αλλά κάτι δεν μου έκατσε καλά.

 

Προσωπικά, εδώ ήταν το καλύτερό του:

John Frusciante - 01 - Going Inside (Official Music Video)

 

Όσο για τις σολιστικές του ικανότητες... ναι, δεν είναι σολίστας αλλά βγάζει ψυχή.

Αγνοήστε τον τίτλο του βίντεο, κλείστε τα μάτια και δείτε πόσο πλησιάζει τον Hendrix...

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει ποτέ εδώ μέσα γιατί πολλοί ζητάνε από πολλούς ιδιαίτερους και μοναδικούς καλλιτέχνες να γίνουν κάτι που είναι όλοι οι άλλοι, όπως πχ ο fru, radiohead και άλλοι ατάλαντοι

 

Ευτυχώς δεν είναι τεχνικός σολίστας

 

ευτυχώς δεν εχει τεχνική φωνή, πίξαμε στα melodyne και στις τεχνικές φωνές!

 

ευτυχώς είναι κουλός, μουγκός, φάλτσος,  γιατί απλά είναι free και one of a kind

 

και ευτυχώς που ενώ κάποτε ήταν απίστευτα τεχνικός (προ blood sugar sex magik εποχής, όταν έπαιζε και με ibanez!!!!) παράτησε την κιθάρα τα ξέχασε όλα και μετα την ξανάπιασε με εντελώς διαφορετική οπτική!

 

Αυτά είναι τα γεγονότα, όποιος θέλει να βρει κάτι άλλο είναι σε λάθος thread!  ;D

 

Τέλος το empyrean είναι πολυ δύσκολος δίσκος για κάποιον που δεν έχει ξανακούσει! Προτίνω το "Inside of Emptiness" σαν πρώτη ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου