Προς το περιεχόμενο

John Frusciante - The Empyrean - Η δικαίωση!


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ομολογώ πως σήμερα το πρωί με κοιτούσαν παράξενα για τις κραβιές που έβγαλα διαβάζοντας το συγκεκριμένο.

Tόσο που πρέπει να ακούσω το δίσκο για να έχω ιδία άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε καλο και χρυσο παιδί ο John. Αλλα...  Βάλτε δίπλα στο Empyrean, άλλα δισκάκια που να έκαναν εντύπωση για τα εφφεδιλίκια τους. Π.χ. ένα ταπεινό Sgt Pepper & ένα Saucerful of secrets. Γιατι λέτε οτι τα σκαθαρια & οι floyd δεν μπηκαν στον πειρασμό να βάλουν τα τριπλάσια εφφέ στους δίσκους τους σε μια εποχή που η τεχνολογία, & τα καθαρα παραισθησιογονα άνθιζαν και οι εταιρείες τους τους διέθεταν ολοκληρα στουντιο να πειραματιστούν; Κατα την ταπεινή μου γνώμη, δεν γέμισαν με εφφε τα δημιουργήματα τους, ωστε να κρατήσουν ενα συγκεκριμένο αισθητικό επίπεδο και να προσφέρουν μια ώριμη πρόταση στο κοινό τους που πέρασε πλέον στην σφαίρα του κλασσικού. Ακούγοντας τη δημιουργία του Fruscy, η μονη εικονα που μου έρχεται στο μυαλό , είναι ενας μπόμπιρας, που σκορπάει ολα τα φανταχτερά παιχνιδάκια του έξω απο το παρκάκι του για να τραβήξει την προσοχή μας. Επιμένω, οτι εαν άφηνε καλους τραγουδιστες να ερμηνευσουν τα ίδια τραγούδια, το αποτέλεσμα θα ήταν πολλες σκάλες ανώτερο. Τώρα ειναι απλά λογικό, να ακους μια ώρα την αγριοφωνάρα της διπλανης πόρτας να 'χτυπιέται' "τραγουδώντας" και κάποια στιγμή να νοιωσεις οτι συμπάσχεις μαζί με αυτον τον άνθρωπο. Πριν αγοράσετε τον δίσκο, βρείτε εναν φίλο να σας τον δανείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια...Μολις τελειωσα κ εγω το σιντακι(Το οποιο ναι...Κατεβασα παρανομα...Μπορειτε ελευθερα να με κραξετε)Λοιπον...Ας πω κ εγω την αποψη μου απλα και μονο για να δικαιολογησω την υπαρξη μου σ αυτο το φορουμ :D

Ο δισκος οντως ειναι πολυ φρεσκος σαν ηχος(το τονιζω αυτο)...Δεν ξερω ποιος εκανε την παραγωγη αλλα ειναι φοβερη...Θυμιζει παρα πολυ το Broken China του Rich Wright...Μουντη παραγωγη καταλληλη στο υφος του δισκου(Θα μ αρεσαν λιγο περισοτερα μεσεα)...Concept album το οποιο εγω προσωπικα γουσταρω(σαν κολλημενος φλοιντας και σαν παιδι κ εγω ;D)ΔΕΝ ειναι το στυλ της μουσικης το οποιο θα ακουσω αλλα μου αρεσε παρα πολυ σαν συνολο.Τωρα στο ξεψυρισμα...Ο ανθρωπος αυτος φωνη δεν εχει...το οτι τραγουδα ειναι μαγκια του και το επικρωτω...η χρηση των εφε ειναι απιστευτη...παρα πολυ εξυπνα τοποθετημενα σε σημεια τα οποια ειναι καιρια...Σαν σολιστας ο τυπος ειναι μετριοτατος,αν και το Central εχει ενα πολυ μελοδικο σολο,πραμα το οποιο εμενα προσωπικα δεν με απασχολει ιδιαιτερα γιατι το αναπληρωνει σε αλλους τομεις και για να πω την αμαρτια μου πιστευω οτι το σολο απλα και μονο για να υπαρχει ενα σολο στο κομματι ειναι απλα childs play...στα συν του αλμπουμ ειναι το οτι δεν θυμιζει καθολου μα καθολου Peppers(λιγο το enough of me,Λεει κατι ο τιτλος? ??? ;D)(δεν ξερω τις αλλες προσωπικες του δουλειες οποτε μην με κραξετε παρακαλω 8)).Ο δισκος ειναι καθαρα alternative.Προσωπικα προτιμω το the resistance.Με κουρασε λιγο απο το 2 μεχρι το 7(το enough of me ειναι κομματαρα!!!).Μου αρεσαν οι λουπες στην ουρα του σεντραλ...Ωραιο σιντακι...Ακομη δεν εχω τον ενθουσιασμο που ειχα οταν βγηκε το the resistance,οταν το ακουσω κ αυτο 14323 φορες παιζει να τον αποκτησω :D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω την εντυπωση οτι θυμίζει σε πολλά σημεία red hot, ειδικά στο θέμα της ερμηνείας. Οι κακές παρέες βλέπεις... Πάντως ομολογώ οτι εαν σκεφτείς οτι μιλάμε για εναν 45άρη κιθαρίστα που θα μπορούσε να έχει καεί πολυ νωρις, τότε ο δίσκος όντως μοιάζει με φρέσκο & ελπιδοφόρο δείγμα ενός εικοσάχρονου. Θα ήθελα λιγο περισότερη ωριμότητα στην (κατα)χρήση των ιδεών.

 

Κακή εντυπωση να λες 'κατεβασα απο το νετ το δίσκο'. Μπορει κανεις να ακουσει καλα δείγματα απο διαφορους δίσκους στο νετ ωστε να αποφασίσει αν θα αγορασει ή όχι. Μα τι έγινε η χαρα της αγοράς και η δημιουργια αξιολογης προσωπικής συλλογής;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει κανεις να ακουσει καλα δείγματα απο διαφορους δίσκους στο νετ ωστε να αποφασίσει αν θα αγορασει ή όχι. Μα τι έγινε η χαρα της αγοράς και η δημιουργια αξιολογης προσωπικής συλλογής;  :P

Σ αυτο ακριβως θελω να σταθω(αν και ειναι εντελος διαφορετικο θεμα).

Οποιο δισκο εχω αγορασμενο τον εχω και στον υπολογιστη...Θελω να σημειωσω οτι δεν στηριζω την πειρατεια αλλα δεν μπορω να δινω και 15-20 ευρω για οποιο δισκο θελω να ακουσω...Οποτε ακουω το δειγμα...που σ αυτη τη περιπτωση ειναι ολο το αλμπουμ και αν οντως αξιζει αγοραζω το σι-ντι...και ανοιγω νεο θεμα που παει ακομη παρακατω...Θυμαται κανεις τους Radiohead πριν δυο χρονια?το συγκεκριμενο δισκο εγω προσωπικα δεν τον αγορασα...αλλα τον ακουσα!!!και μαλιστα με την αδεια των ιδιων των Radiohead...Εκρινα οτι δεν μ αρεσει και δεν τον πηρα...εχω ομως στη συλλογη μου δισκους που δεν ειναι τοσο mainstream και "ποπ"(με την σωστη εννοια της λεξης) που δεν θα επετρεπα στον εαυτο μου να μην τους εχει αυθεντικους..Ευχαριστω παιδια

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κραβιές είναι, άκου που σου λέω... σαν τις προβιές :P

Προς σκέψη, γιατί όποτε ανοίγεται θέμα με τον Φρουσιάντε γίνεται ένας μικρός χαμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου