Προς το περιεχόμενο

Δοκιμή διαφορετικών τύπων πυκνωτών για το χαμηλοπερατό φίλτρο κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 👋

 

Έκανα ένα σχετικά απλό τεστ με διαφορετικούς τύπους πυκνωτών, κυρίως από περιέργεια, από το οποίο προέκυψε ένα βιντεάκι που μπορεί να είναι ενδιαφέρον σημείο εκκίνησης για συζήτηση. Ενδεχομένως το τεστ να μην είναι εντελώς "δίκαιο" λόγω του ότι ξαναπαίζω τα samples για κάθε είδος πυκνωτή. Σκοπεύω να κάνω και ένα follow-up με re-amping ώστε να μην υπάρχει αυτή η μεταβλητη (i.e. παίξιμο).

 

Το βίντεο είναι διαθέσιμο

 

κ υπάρχει και αντίστοιχο blog post με μερικές επιπλέον πληροφορίες εδώ

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι - αν ακούτε κάποια διαφορά ανάμεσα στα διαφορετικά είδη ή αν τελικά το μόνο που έχει επίδραση είναι η χωρητικότητα του πυκνωτή. 

 

PS: Σόρρυ που είναι στα "ξένα", αλλά στόχευα σε ιντερνασιοναλ κοινό. 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τον κόπο σου, πάντα χρήσιμα και ευχάριστα αυτά τα συγκριτικά. "Ευχάριστα" ίσως δεν είναι ο πιο κατάλληλος όρος, εννοώ ότι εγώ τουλάχιστον πάντα τα βλέπω σαν πρόκληση για συμπεράσματα και ιδίως αν είναι καλά εκτελεσμένα τα γουστάρω πολύ.
(και αυτό νομίζω πως είναι)

 

Ίσως να μην άκουσα όσο προσεκτικά θα ήθελα αλλά δεν έπιασα (καθόλου όμως) τις διαφοροποιήσεις που θα δικαίωναν τα λεφτά που έχω δώσει κατά καιρούς 😇.

Τίποτα φοβερό, για λογικά ποσά μιλάω, αλλά δεν άκουσα τις διαφορές που θα """ήθελα""" υπέρ των paper in oil που τυφλά έχω προτιμήσει πάντοτε στο παρελθόν.

Πώς ήταν η αίσθηση κατά την ώρα των δοκιμών; Εξίσου δύσκολο να διακρίνεις μεταξύ των επιλογών ή πιο απτές οι όποιες διαφοροποιήσεις;

 

 

Χαρά στο κουράγιο σου. Ευχαριστούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη προσπάθεια!

Θα έπρεπε να συγκρίνεις και tone στο 100 και στο 0, τα 70% και 30% δεν μπορείς ποτέ να τα πετύχεις την ίδια ρύθμιση εκτός αν μετράς την αντίσταση, υπάρχουν 1002 παράγοντες που μπορει να επηρεάσουν τον ήχο απο ηχογράφηση σε ηχογράφηση, ακόμα και η κατάσταση του ίδιου του παίκτη, δύναμη που βάζει στην πένα, που πατάει τα τάστα, κτλ

Επίσης τα βρώμικα δεν βοηθούν ιδιαιτέρως , καλό θα ήταν όλα τα τεστ να ήταν καθαρά, χωρίς ρεβερμπ, delay, προσομοίωση ενισχυτη, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Θα έπρεπε να συγκρίνεις και tone στο 100 και στο 0, τα 70% και 30% δεν μπορείς ποτέ να τα πετύχεις την ίδια ρύθμιση εκτός αν μετράς την αντίσταση,

Μερικές λεπτομέρειες σχετικά με το 70% και το 30%.  Το knob αφου μπήκε στο 70% δεν ξανα-μετακινήθηκε κατα την διάρκεια του τεστ. Δηλαδή, έκανα όλες τις ηχογραφήσεις με τους διαφορετικούς πυκνωτές με το knob στο 70%, μετά το πήγα στο 30% και έκανα και τις υπόλοιπες. Δεν χρειάστηκε να παω απο το 30% πίσω στο 70% το οποίο όπως σωστά σημειώνεις είναι αδύνατο χωρίς να μετρήσεις την αντίσταση.  

 

Για τα υπόλοιπα, ναι συμφωνώ, γι αυτό θέλω να το επαναλάβω και με re-amping (αν και το φίλτρο σε αυτή την περίπτωση δεν θα είναι στο κύκλωμα της κιθάρας, οπότε θα αλλάξουν σε κάποιο βαθμό τα χαρακτηριστικά του κυκλώματος) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ECC803s είπε

Ίσως να μην άκουσα όσο προσεκτικά θα ήθελα αλλά δεν έπιασα (καθόλου όμως) τις διαφοροποιήσεις που θα δικαίωναν τα λεφτά που έχω δώσει κατά καιρούς 😇.

Τίποτα φοβερό, για λογικά ποσά μιλάω, αλλά δεν άκουσα τις διαφορές που θα """ήθελα""" υπέρ των paper in oil που τυφλά έχω προτιμήσει πάντοτε στο παρελθόν.

Πώς ήταν η αίσθηση κατά την ώρα των δοκιμών; Εξίσου δύσκολο να διακρίνεις μεταξύ των επιλογών ή πιο απτές οι όποιες διαφοροποιήσεις;

 

Εκ των υστέρων θα έλεγα ότι δεν ακούω και εγώ τεράστιες διαφορές. Όταν έκανα το τέστ θυμάμαι ότι σε όλες τις περιπτώσεις ο ceramic ήταν ο χειρότερος (ή καλύτερα να πω το outlier) σε σύγκριση με τους υπόλοιπους.

Για τους υπόλοιπους η πρώτη μου επιλογή ήταν είτε ο pio, είτε ο polystyrene, είτε ο polyester. Ενδεχομένως ήμουν και λίγο biased με βάση όσα είχα ακούσει/διαβάσει σχετικά με τους pio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου