Προς το περιεχόμενο

Tutorials και υλικό για μελέτη...Βοήθεια!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιάς και είμαι αυτοδίδακτος στην κιθάρα εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο (και ενώ στην αρχή η βελτίωση ήταν τρομερή, τώρα τελευταία έχω μείνει λιγάκι στάσιμος) θα ήθελα να μου προτείνεται υλικό παντώς είδους, για μελέτη.

 

Όταν λέω παντώς είδους εννοώ είτε βιβλίο, DVD με υλικό (backing tracks νομίζω είναι καλή φάση), κάποιο site ίσως ή οτιδήποτε άλλο...

 

Για να βοηθήσω και λίγο, το επίπεδό μου στην θεωρία είναι σχεδόν μηδαμινό οπότε θέλω κάτι που να μην έχει τρελά πράγματα στην θεωρία αλλά κυρίως παικτικά να δείχνει κάποια πράγματα (tricks, scales ασκήσεις..).

 

Περισσότερο θα ήθελα να βελτιώσω το rhythm παίξιμο, τα bendings και όχι τόσο soloing...Προσανατολίζομαι δηλαδή σε πιο καινούριο ήχο (παίξιμο) οπότε standard blues πχ πράγματα, δεν νομίζω πως θα μου χρειαστούν...

 

Ακούω γνώμες...Ευχαριστώ in advance.

 

(πριν πείτε κάποιοι πως αυτό που γράφω εδώ πρέπει να το πώ στον δάσκαλο, που πρέπει να πάω.Να σας πώ πως υπάρχει προοπτική κάποια στιγμή να ξεκινήσω και με δάσκαλο αλλά όχι στο σύντομο μέλλον.Οπότε προτείνεται μου οτιδήποτε πιστεύει ο καθένας οτι μπορεί να με βοηθήσει να μελετήσω και να βελτιωθώ μόνος μου.Όρεξη υπάρχει και το παλεύω νομίζω αρκετά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θέλεις riffs και ρυθμικά κομμάτια, τότε υπάρχει ένα βιβλίο της σειράς Hal Leonard, με ανάλογα ριφάκια, παιγμένα από τον Greg Koch.

 

Αλλά αυτά είναι βιβλία/τσελεμεντέδες.

 

Δηλαδή... θα πάρεις ιδέες... αλλά μετά είσαι μόνος σου... :wink:

 

Επίσης θα πρότεινα, στο επίπεδό σου, ένα καλό περιοδικό, όπως το Guitar Techniques. Πιο ακριβή λύση, εκτός αν γραφτείς συνδρομητής, αλλά από κάθε τεύχος θα έχεις κάτι να πάρεις... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει μερικά τεύχη Guitarist και αρκετά Τοtal Guitar.To Guitar Techiques δεν το έχω πάρει ποτέ είναι η αλήθεια...I'll give it a shot...

 

Σε αυτό που λές οτι απο κάθε τεύχος θα έχω και κάτι να πάρω έχεις δίκιο.Μιάς και (απ'ότι βλέπω στο Total Guitar) προσπαθούν να καλύψουν σχετικά μεγάλο φάσμα "κιθαριστών".Και επίσης πολλές φορές ανατρέχω σε παλιότερα τεύχη και αφομοιώνω και επιπλέον πράγματα...

 

Βέβαια είναι και αυτό που λές οτι είναι σχετικά ακριβή αυτή η λύση μιάς και το περιοδικό στοιχίζει περίπου 15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το παίρνεις κάθε μήνα.Σε αντίθεση με άλλα περιοδικά του είδους το GT έχει κατά το μεγαλύτερο μέρος κομμάτια για εκμάθηση,ασκήσεις,licks και το συνοδευτικό cd του είναι πολύ ωραίο.Έχει backing tracks παιγμένα απο τους μουσικούς του περιοδικού που πολλοί διδάσκουν και στο guitar institute of London, ένα απο τα κορυφαία πανεπιστήμια για κιθαρίστες και μουσικούς.Πάρε ένα τεύχος να το τσεκάρεις.Έχει και κάποιες στήλες για αρχάριους.

 

Πάντως καλό είναι να μάθεις και κάτι απο blues μιάς και είναι η βάση για πολλά και για το rythm παίξιμο και για τα πιό μοντέρνα που θές.Δεν νοείται δηλαδή να μάθεις bends εάν δεν ξέρεις τουλάχιστον την κλίμακα blues.Και εντάξει το να μάθεις bends είναι απλό.Θα μείνεις σε αυτά μετά?Εφόσον έχεις το κέφι άρχισε να μαθαίνεις ότι μπορείς, διότι αργότερα άμα θα θές να μπορείς να παίζεις και άλλα πράγματα ,ή μπορεί να ακούς και άλλα είδη μουσικής θα είναι καλό να έχεις μία καλή βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια είναι και αυτό που λές οτι είναι σχετικά ακριβή αυτή η λύση μιάς και το περιοδικό στοιχίζει περίπου 15€.

 

Αν θυμάμαι καλά, για συνδρομή ενός έτους σου βγαίνει κάτω από 8€ το τεύχος.

 

Και έχεις δίκιο, είναι και υλικό αναφοράς για το μέλλον. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν τα βιβλια του troy stetina που ειναι μια πολυ κλασικη λυση(υπαρχει ξεχωριστο βιβλιο για rythm guitar αν δεν κανω λαθος)

Επισης πολυ ενδιαφερον ειναι το dvd του petrucci(σιγουρα θα σου στρωσει το δεξι χερι :D)

Το καλο με τα παραπανω ειναι πως τα βρισκεις χαλαρα απο emule οποτε ειναι τσαμπα! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν τα βιβλια του troy stetina που ειναι μια πολυ κλασικη λυση(υπαρχει ξεχωριστο βιβλιο για rythm guitar αν δεν κανω λαθος)

Επισης πολυ ενδιαφερον ειναι το dvd του petrucci(σιγουρα θα σου στρωσει το δεξι χερι :D)

Το καλο με τα παραπανω ειναι πως τα βρισκεις χαλαρα απο emule οποτε ειναι τσαμπα! :wink:

 

Τα 3 κακά (της μοίρας τους) δε, είναι ότι:

 

α) Είναι παράνομο να κατεβάζεις copyrighted υλικό, αλλά τεσπα

β) Συνήθως η ποιότητα scanning είναι... για τον Κλέαρχο

γ) Είναι ΠΟΛΥ προσανατολισμένα στην, κακώς εννοούμενη, hard/metal τεχνική, η οποία δημιουργεί παίκτες/μαριονέτες

 

Δεν λέω ότι δεν θα πάρει κάτι κάποιος απ'αυτά, μάλλον όμως σε μεταγενέστερο στάδιο, εκτός αν έχει αποφασίσει να γίνει shredder κλώνος. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχήν ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις...

 

@Flipper, που θα βρώ αμερικάνικα?(Αναφέρεσε σε κάποιο συγκεκριμένο που είναι φθηνό και μπορώ να το βρώ?)

 

Επίσης στο powertabs.net δεν βρίσκω πουθενά τα lessons, πρέπει να φτιάξω account για να βγεί η επιλογή?

 

@Abraxas, στο γ) κακό συμφωνώ απόλυτα και κάτι τέτοιο θέλω να αποφύγω.ΠΟΛΥ όμως...

 

@Paladin , το τελευταίο που λές έχεις κάποιο δίκιο.Έχω αρχίσει με την πεντατονική blues αλλά το θέμα είναι πως δεν βρίσκω backing tracks για να μπορέσω να αυτοσχεδιάσω λίγο και να λυθούν τα δάχτυλα jammar-οντας.

 

Θα κάνω και καμμια βόλτα να βρώ το Guitar Techiques να δώ τί παίζει!!

 

Και κάτι ακόμα, ξέρεις καμμιά καλή σειρά βιβλίων για blues που να έχεις όμως και να cd με backing tracks και γενικά καλό υλικό για practice?

 

Επίσης, έχετε τσεκάρει DVD αξιόλογα?Δεν με ενδιαφέρει να είναι κάποιου βιρτουόζου (τους περισσότερους δεν τους πολυ-πηγαίνω).Αυτό που με νοιάζει είναι να δείχνουν πράγματα που θα με βοηθήσουν σιγά σιγά να βελτιωθώ και να βρώ το δικό μου στύλ...

 

Και πάλι ευχαριστώ guys... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου