Προς το περιεχόμενο

Θορυβος απο Μαγνητες??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εχω τσεκαρει και εξω απο το control room, και εξω απο το στουντιο.Ειναι σιγουρα καποιος εξωτερικος παραγοντας.Η περνανε απειρες γραμμες ρευματος η καποιες κεραιες.

Το θεμα ειναι πως μπορω να θωρακισω τον χωρο μου η τα οργανα που ηχογραφω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε άλλη περιοχή πήγες?  ;D

Χωρίς πλάκα, δοκίμασε να πας στο σπίτι κάποιου φίλου σου ή σε ένα άλλο χώρο. Το σπίτι σου που βρίσκεται? Πάρε τον ενισχυτή και την κιθάρα και δοκίμασε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανει με ολους τους μαγνητες.το κανει απο τοτε που μετακομισα σε αυτο το στουντιο.παλια ημουν αλλου και δεν υπηρχε το ιδιο προβλημα.ειμαι σιγουρος πλεον οτι ειναι ηλεκτρομαγνητικα πεδια που δημιουργουνται στην περιοχη.Η τουλαχιστον κατι τετοιο.

Αλλα πως το λυνω??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο! Αν είναι εξωτερικός παράγοντας μου φαίνεται λίγο δύσκολο να λυθεί.

 

Με τις υπόλοιπες συσκευές υπάρχει πρόβλημα? Για παράδειγμα με τα μικρόφωνα έχεις πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κανενα προβλημα με τιποτα.το μικροφωνα δουλευουν αψογα οπως και οι ενισχυτες και οι προενισχυσεις.

Μονο με τους μαγνητες των οργανων.Και το παραδοξο ειναι οτι οταν κουναω το οργανο αυτο μεταβαλλει και τον θορυβο.Και υπαρχουν καποια σημεια οπου ο θορυβος μειωνεται σχεδον τελειως,σε καποια αλλα γινεται χαμος.Απιστευτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να βρεις την αιτία. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι dimmer, υπάρχουν dimmer στο στούντιο?

 

Εννοείται ότι άλλη παροχή έχουν τα φώτα και άλλη τα audio μηχανήματα, βασικός κανόνας σε στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το στουντιο τηρει ολες τις προδιαγραφες.Εχει γραμμη μονο για τον ηχο και φυσικα δεν υπαρχουν dimmer.Ασε που εχω δοκιμασει και μονο με μπαταρια και πεταλακι και ακουστικα για να βεβαιωθω πως δε φταινε τα ρευματα.

Απλως το εθεσα εδω μηπως οντως υπαρχουν καποια πραγματα που δεν εχω σκεφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, άρα δεν υπάρχουν dimmer, μήπως υπάρχει κανένας μετασχηματιστής τεράστιος στο χώρο? Πχ απομόνωσης ή step down? Σε στούντιο έχω δει τεράστιο απομόνωσης και καλά για φίλτρο δικτύου, μπορεί να συνοδεύεται και από φίλτρο δικτύου. Step down 220/110 μόνο αν υπάρχει κανένα μηχάνημα πχ αμερικάνικο με πολλές απαιτήσεις σε ρεύμα άρα και τεράστιο Μ/Σ.

 

Ωστόσο, εσύ μπορεί να μην έχεις dimmer, μήπως υπάρχει κάποιο γειτονικό μαγαζί ή χώρος που έχει dimmer? Αν μοιράζεστε την ίδια γείωση τότε επηρεάζει και σένα. Γενικά τσέκαρε αν μοιράζεσαι την ίδια γείωση με κάποιον άλλο και τι υπάρχει στον χώρο του.

 

Ας βρούμε και τι θόρυβος είναι, hum ή hiss? Χαμηλόσυχνος hummm, τύπου 50Hz σημαίνει ότι έχεις θέμα με θόρυβο από το δύκτιο, είτε μέσω κάποιας γείωσης είτε πεδίου, ηψίσυχνος ή ραδιόφωνο, φύσημα, hisss, white noise σημαίνει EMI/RFI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου