Προς το περιεχόμενο

Διαροή ρευματος στον ενισχυτή μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια! Εχθες μετα απο μια προβα που εκανα σταθηκα πανω απο τον ανισχυτη και βαζω το χερι μου πανω του σαν να στηριζομαι σε μπαρ  :P και ενιωσα κατι να με τζιναει.. τραβαω το χερι μου και ακουμπαω ξανα με ενα μαλακο μερος του χεριου και εμοιαζε με ρευμα (ελαχιστη ταση/ενταση) ο ενισχυτης εχει απο πανω 2 μεταλα λογικα κρατανε την φετα εκει υπηρχε ο ηλεκτρισμος βρηκα και μια φωτογραφια του ενισχυτη σε πανω οψη για να σας κατατοπισω λιγο υπαρχει περιπτωση να χανει απο καπου ρευμα? δεν το εχω ψαξει και πολυ το θεμα.. αν γνωριζει καποιος ας απαντησει ευχαριστω! Ειναι Mesa Boogie DC-5

dc5top.jpg.7a3c287aef7b9dbb3fadaed5c8be471a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτες οι λαμες που δειχνεις ειναι οντως μερος του "μηχανισμου" στερεωσης του σασι.

 

Οι βιδες που κρατανε το σασι φυσικα ερχονται σε επαφη με το σασι, το οποιο ομως ΠΡΕΠΕΙ να ειναι σε επιπεδο ground, δηλαδη 0Volt.

 

Κατι δεν παει καλα εκει.

 

Πιθανον να ειναι και μαπα η γειωση του σπιτιου/studio.

 

Ή ακομα και η συγκεκριμενη μπριζα/πολυμπριζο που ειναι συνδεδεμενος.

 

Θελει λιγο ψαξιμο...  

 

Βγαζει βομβο οταν λειτουργει?

Οταν ακουμπας τις λαμες ακουγεται τσικ-τσικ στο μεγαφωνο?

 

btw, ΜΗΝ ανοιξεις το σασι αν δεν ξερεις τι κανεις και τι θα βρεις μεσα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πιθανον να ειναι και μαπα η γειωση του σπιτιου/studio.

 

Ή ακομα και η συγκεκριμενη μπριζα/πολυμπριζο που ειναι συνδεδεμενος.

+100

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω νομιζω η γειωση φταιει. Σε σπιτι γνωστου μου πηγα ειχα παθει 2 φορες το ιδιο πραγμα οταν επιασα τις χορδες και οταν ακουμπησα 1 βιδα απο τον ενισχυτη.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν τον πειραζω...  :P δεν κανω γενικα πειραματα αφου ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Μου ειπε και ενας φιλος οτι κατι πρεπει να παιζει με το πολυμπριζο μου καλα που μου το ξαναθυμισατε!!!! πριν λιγο καιρο τον ειχα σε αλλη πριζα και δεν ειχα αυτην την διαρροη δηλαδη λετε να ειμαι τυχερος και να ειναι απο το πολυπριζο?

 

υ.γ. συγνωμη για τον αρχικο τιτλο :P (βιασυνη)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζει βομβο οταν λειτουργει?

Οταν ακουμπας τις λαμες ακουγεται τσικ-τσικ στο μεγαφωνο?

αυτο δεν το ελεγξα γιατι την ωρα που εβαλα το χερι μου πανω ειχα κατεβασει το standby αν θυμαμαι καλα ομως εναν βομβο εκανε (αν εννοεις με οργανο ετοιμο να παιξει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να αλλαξεις πολυμπριζο για να το δοκιμασεις. Εαν φυσικα εισαι σιγουρος οτι εχει καλη γειωση ο χωρος που παιζεις και συνειδητοποιησες την διαροη. Προσοχη ομως με τα ρευματα. Εαν ομως το ακουμπησεις ξανα για να δεις αν εχει ακομα προβλημα φροντισε να τον ακουμπησεις με την πισω πλευρα του δαχτυλου ( κατο απο το νυχι). Ειναι ασφαλεστερο μεν αλλα δεν μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος!

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ομως το ακουμπησεις ξανα για να δεις αν εχει ακομα προβλημα φροντισε να τον ακουμπησεις με την πισω πλευρα του δαχτυλου ( κατο απο το νυχι). Ειναι ασφαλεστερο μεν αλλα δεν μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος!

Και με το δεξί χέρι...(είναι πιο μακρυά απ την καρδιά σε σχέση με το αριστερό) :)

 

Πάντως γείωση πρέπει να είναι!Τσέκαρε αν μπορείς αυτό που σου είπε alderbody με τον βόμβο και στη συνέχεια δοκίμασε και ένα άλλο πολύπριζο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το δεξί χέρι...(είναι πιο μακρυά απ την καρδιά σε σχέση με το αριστερό) :)

αυτό όντως προφυλάσσει περισσότερο,το ξέρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το δεξί χέρι...(είναι πιο μακρυά απ την καρδιά σε σχέση με το αριστερό) :)

 

 

Δεν το ειχα σκεφτει αυτο...αν και συνηθως το δεξι κανει τα περισσοτερα πραγματα.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου