Προς το περιεχόμενο

Foxrox Paradox TZF (Through Zero Flanger) και εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος εδώ που να έχει αυτό το θρυλικό εφέ (ή έστω κάποιος που το έχει δοκιμάσει); Κι αν ναι, έχει δοκιμάσει κανένα άλλο flanger που να μπορεί να δώσει παρεμφερή αποτελέσματα με drive ή fuzz; Ο Eric Johnson πχ παίζει με το Toadworks Barracuda στα τελευταία Hendrix Experience Tour για να παίξει κομμάτια όπως το House Burning Down, και φαίνεται να του κάθεται πολύ καλά με το Fuzz Face η όλη φάση (παρόλο που το συγκεκριμένο πετάλι δεν νομίζω ότι κάνει ακριβώς thru zero flanging)...

 

Η δικιά μου προσωπική εμπειρία ήταν με το TC Nova Modulator, το οποίο κάνει thru-zero flanging πολύ καλά (και όλα όσα κάνει τα κάνει πολύ καλά), όμως πρόκειται για καθαρά ψηφιακό πετάλι, και αυτό έχει επίδραση στον όλο ήχο (το μικραίνει και τον κάνει λιγότερο fat), πράγμα το οποίο με οδήγησε τελικά στο να το αποχωριστώ. Γενικότερα σε modulation effects ένα καλό αναλογικό πετάλι δίνει άλλη διάσταση από ό,τι ένα αντίστοιχα καλό ψηφιακό, για αυτό και αν κάποτε έπαιρνα ένα flanger για παίξιμο τέτοιου στυλ (όχι για riffs τύπου Van Halen, έχω εμπειρία με το MXR και για αυτό που κάνει είναι σούπερ, αλλά μιλάω συγκεκριμένα για Thru-Zero Flanger εδώ), θα ήθελα αναλογικό.

 

Όποιος έχει εμπειρία λοιπόν με το Foxrox, το Toadworks Barracuda, και άλλα προϊόντα που του έδωσαν ικανοποιητικά αποτελέσματα, ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια σημείωση... ουδεμία σχέση έχει το αν είναι αναλογικό ή όχι με το γεγονός ότι κάνει λιγότερο fat τον παραγόμενο ήχο. Υπάρχουν πετάλια και της μιας, και της άλλης κατηγορίας που μπορούν να κατηγορηθούν για κάτι τέτοιο, αν και αυτό τελικά όταν τυχόν συμβεί είναι ένα απλό σημείο μιας ηχητικής "υπογραφής" που δεν θα απορριφθεί εντελώς αλλά μερικοί θα εκτιμήσουν ως ένα αποτέλεσμα πιο ήπιο, ελεγχόμενο και σαφές.

 

Ακόμη, να πω πως δεν έχω καλή πείρα από flangers αλλά πιστεύω πως το Barracuda δεν θα κάνει thru zero που ζητάς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία εμπειρία απο flangers,

ποτέ δεν ασκούσαν γοητεία στα αυτιά μου.

Για thru-zero flanging έχω διαβάσει καλά σχόλια

για το orbit από την strymon & mod zero από jack deville.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια σημείωση... ουδεμία σχέση έχει το αν είναι αναλογικό ή όχι με το γεγονός ότι κάνει λιγότερο fat τον παραγόμενο ήχο. Υπάρχουν πετάλια και της μιας, και της άλλης κατηγορίας που μπορούν να κατηγορηθούν για κάτι τέτοιο, αν και αυτό τελικά όταν τυχόν συμβεί είναι ένα απλό σημείο μιας ηχητικής "υπογραφής" που δεν θα απορριφθεί εντελώς αλλά μερικοί θα εκτιμήσουν ως ένα αποτέλεσμα πιο ήπιο, ελεγχόμενο και σαφές.

 

Η αλήθεια είναι πως ίσως δεν το εξέφρασα καλά. Γενικά συμφωνώ με αυτό που λες, απλά πρν αναφέρθηκα μόνο σε αυτή την κατηγορία πεταλιών:

 

σε modulation effects

 

Από την προσωπική μου εμπειρία (και πάλι μπορεί να μην είναι ο κανόνας γιατί δεν έχω δοκιμάσει τα πάντα), όσα modulation πετάλια ή modulation εφέ από πεταλιέρες ή modulation ρακ ψηφιακά έχω παίξει, ποτέ κανένα δεν μπόρεσε να δώσει την παρουσία ή τη διάσταση που έδινε το Arion SCH-1 πχ, ή αντίστοιχα πετάλια MXR κλπ. Εννοώ ότι ο ήχος παρέμενε πιο "αληθινός" και πιο "μεγάλος" με τα αναλογικά chorus ή flanger πετάλια.

 

Τελοσπάντων, μην μείνουμε σε αυτό. Το θέμα το δημιούργησα επειδή θα ήθελα τη γνώμη κάποιου με εμπειρία στο ίδιο το Paradox και σε πιο φτηνά πετάλια που προσπαθούν να αναπαράγουν thru-zero flanging, ώστε να δω τι έχει δει και τι έχει συγκρίνει.

 

Όσο για το ότι το Barracuda δεν κάνει για thru-zero, πιστεύω και γώ ότι δεν προορίζεται για αυτό, αν όμως έτσι όπως το βλέπω στο σεταπ του Έρικ του κάθεται καλά σαν συνολικό vibe για να παίζει κομμάτια που έχουν ηχογραφηθεί στουντιακά με thru-zero, τότε πιθανά κάποτε να αποφασίσω να το αγοράσω για να τσεκάρω αν αυτό ισχύει.

 

Δεν έχω καμία εμπειρία απο flangers,

ποτέ δεν ασκούσαν γοητεία στα αυτιά μου.

Για thru-zero flanging έχω διαβάσει καλά σχόλια

για το orbit από την strymon & mod zero από jack deville.

 

Ναι, γνωστά πετάλια και αυτά... Το θέμα είναι να βρούμε κάποιον που έχει προσωπικά εμπειρία από τα συγκεκριμένα (εκεί είναι και το δύσκολο... πόσο μάλλον να έχει εικόνα από το the real thing). Το ξέρω ότι ψάχνω ψύλλους στα άχυρα, απλά μου ήρθε να δημιουργήσω το θέμα γιατί σίγουρα πρόκειται για ξεχωριστό εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εψαχνα τελευταια με flangers και εγω αλλα νομίχω οτι ο jet ηχος του mxr ειναι αυτο που ηθελα. Κατι που ισως σου έχει ξεφύγει πρεπει να ειναι ο A/DA flanger που εχει γίνει επανεκδοση και θεωρείται κλασικος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορέσω να βοηθήσω γιατί δεν έχω παίξει με το Barracuda ή το signature flanger του Gilbert από την Ibanez, αλλά η ψήφος μου θα πήγαινε κατευθείαν σε αυτά ή σε κάποια από τις κλασσικές και παραδοσιακές λύσεις της Electroharmonix (Deluxe Electric Mistress ή Flanger Hoax).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι βλέπω όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά δεν ψάχνομαι για flanger γενικά και αόριστα... πληροφορίες για το Paradox ψάχνω κατά βάση. Ας υπάρχει το θρεντ, και αν ποτέ ο αναζητητής του μέλλοντος που θα έχει δώσει τα μαλλιά της κεφαλής του για ένα Paradox το εντοπίσει, μας λέει τη γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ο Fox ετοιμάζει καινούργιο flanger με λιγότερες δυνατότητες βέβαια απ' το Paradox αλλά πιο pedalboard friendly και με λογικό κόστος απόκτησης.Ο ίδιος απομυθοποιεί τα "θρυλικά" εφέ του .Δες για παράδειγμα πως "έσπασε" το Captain Coconut 2.Έβγαλε το Octron μετά το Aquavibe και τώρα το Hybrid fuzz που ουσιαστικά είναι η στάνταρ κάρτα του coconut σε πετάλι.

 

Για μεταχειρισμένα Foxrox πετάλια στην Ευρώπη ρίξε μια ματιά εδώ.Που ξέρεις μπορεί να πετύχεις το Paradox (υπάρχει διαθέσιμο το Captain Coconut 2!!!)

 

http://www.custom-sounds.com/epages/Gagar.sf/en_US/?ObjectPath=/Shops/CustomSounds/Categories/1023/1041

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το link... Μωρέ υπάρχει και ένα Paradox αυτές τις μέρες στο ebay, αλλά τόσα λεφτά για ένα πετάλι δευτερεύουσας σημασίας δεν πρόκειται ποτέ να δώσω... Ή θα καταφύγω σε κάποιο καλό flanger που κυκλοφορεί τώρα κάποια στιγμή, ή θα περιμένω τον κύριο Foxrox σε λίγα χρόνια για την επανέκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου