Προς το περιεχόμενο

8οhm head σε 16οhm καμπινα...Θα καει το πελεκουδι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζοντας οτι δεν βγαινω off topic...να το παω ενα βημα παραπερα?

 

Ποια θα ειναι η ηχητικη διαφορα στο τελικο αποτελεσμα σε ενα τετοιο mismatch? (αφου καταληξαμε πως δεν το καιμε το πελεκουδι  ;D)

 

Η δικη μου εμπειρια (ενισχυτης 8 ohm σε καμπινα 16 ohm) λεει οτι προκυπτει αυξηση πριμων με λιγο πιο αναιμικα μπασα. Διαφορα στην ενταση δεν ημουν σε θεση να εντοπισω μιας και δεν ειχα την δυνατοτητα A/B εναλλαγης.

 

Ειναι τα συμπερασματα μου ασφαλη και ισχυουν ως γενικος κανονας σε τετοια mismatch ή εχει να κάνει καθε φορα με τον ενισχυτη και τη καμπινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες. Το σίγουρο είναι ότι δεν έχουμε να κάνουμε με ασφαλή πειράματα οπότε καλύτερα να μην βάλουμε κάτω τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να τρυπησω την καμπινα δε μου παει..καστομ σοπ πραμα να το πειραξω.. :-[

 

Η θα κανω αυτο που λεει ο myster maze ή θα την ανοιξω να δω τι ηχεια εχει μεσα οπως μου ειπε και φιλος απο δω.. ;)

 

Και τιθεται το ερωτημα :Tι ισχυοντες συνδυασμοι παιζουν και τι πρεπει να γινει στον καθενα για να παμε στα 8Ωμ?

 

Google...αλλα ρωταω εδω για να τα εχουμε ως στοιχεια.. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να τρυπησω την καμπινα δε μου παει..καστομ σοπ πραμα να το πειραξω.. :-[

 

Η θα κανω αυτο που λεει ο myster maze ή θα την ανοιξω να δω τι ηχεια εχει μεσα οπως μου ειπε και φιλος απο δω.. ;)

 

Και τιθεται το ερωτημα :Tι ισχυοντες συνδυασμοι παιζουν και τι πρεπει να γινει στον καθενα για να παμε στα 8Ωμ?

 

Google...αλλα ρωταω εδω για να τα εχουμε ως στοιχεια.. ;)

 

 

Aν την ανοίξεις τελικά, μάλλον θα είναι σε σειρά συνδεδεμένα τα 2 μεγάφωνα των 8Ω. Aν τα βάλεις παράλληλα θα πάρεις 4Ω έξοδο.

Προτείνω να την αφήσεις ως έχει και να παίξεις κανονικά με τον ενισχυτή σου και την καμπίνα αρκεί να μη βάλεις μεγάλη ένταση. Έχω 8Ω amp και 16Ω cab και δουλεύουν μια χαρά εδώ και χρόνια σε χαλαρές εντάσεις.

Μην βάλεις όμως 4Ω cab στην 8Ω έξοδο γιατί : καμπούμ!...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως μια καμπίνα 2χ12 συνολικής αντίστασης 16Ω έχει 2 8αρια εν σειρά (προσωπικά δεν εχω δει ποτέ 32Ω ηχειο  :))... Το μόνο που μπορείς να κάνεις σε αυτή την περίπτωση (με τα υπάρχοντα ηχεία) είναι να τα βάλεις παράλληλα, αλλά η τελική αντίσταση θα είναι 4 Ω που πάλι δεν σε βολεύει...άρα πας για μια απο τις παραπάνω πατεντες...αν κάτι δεν εχω καταλάβει καλα, παρακαλούνται οι πιο ειδικοί να με διορθώσουν.

 

Edit : με πρόλαβε ο Sottos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 8Ω amp και 16Ω cab και δουλεύουν μια χαρά εδώ και χρόνια σε χαλαρές εντάσεις.

Απ οτι βλεπω,αρκετοι το θεωρειτε εφαρμοσιμο ή τουλαχιστον μη αφυσικο.

Βεβαια δεν θεωρω και οτι καλυτερο να δουλευω εναν συνδυασμο επιφοβα.

Δεν εχω σκοπο να τσιτωσω το μηχανημα αλλα ποτε δεν ξερεις τι θα προκυψει...

 

Απο κει και περα,εχω την εντυπωση οτι ο ηχος θα ειναι πιο λασπωμενος και ανευρος και αυταειναι στοιχεια που θελω να αποφυγω οσο γινεται.

Τωρα..κατα ποσο αυτο θα ΜΟΥ γινει αντιληπτο..δε θα το μαθω αν δεν ακουσω το σωστο matching..

Απ την αλλη...γιατι αραγε να εχουν μονο τα 16ωμ Ως επιλογη.. ???

 

Anyway..Εννοειται οτι σας ευχαριστω που μοιραζεστε τις γνωσεις-εμπειριες σας! :)

Η κουβεντα συνεχιζεται! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ την αλλη...γιατι αραγε να εχουν μονο τα 16ωμ Ως επιλογη.. ???

 

Για την ToneMaster λες? Δεν είναι μόνο τα 16Ω η επιλογή, 4Ω με τα μεγάφωνα παράλληλα και 16Ω σε σειρά, δύο είναι οι επιλογές. Δυστυχώς καμία δεν είναι στα 8Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ToneMaster λες? Δεν είναι μόνο τα 16Ω η επιλογή, 4Ω με τα μεγάφωνα παράλληλα και 16Ω σε σειρά, δύο είναι οι επιλογές. Δυστυχώς καμία δεν είναι στα 8Ω.

 

Απ το εργοστασιο?

Αφου εχει μονο μια εισοδο 16 Οhm(και με το αναλογο ταμπελακι).Εννοεις να αλλαξουμε τη συνδεσμολογια ανοιγοντας?

Μιλαμε για την καμπινα Tonemaster ετσι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για την καμπίνα ToneMaster μιλάμε! Και όντως οι επιλογές είναι μόνο αν ανοίξεις την καμπίνα και αλλάξεις την καλωδίωση εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά προτιμώ στις καμπίνες μου 2χ12 να έχω 2 16άρια παράλληλα για σύνολο 8 Ohm.

Ο λόγος είναι ότι δύο μεγάφωνα παράλληλα παρέχουν πολύ καλύτερη προστασία στον ενισχυτή στην περίπτωση που το ένα πάθει βλάβη, ή και ακόμα αποσυνδεθεί εσωτερικά από τις δονήσεις, καθώς μέχρι να το πάρεις χαμπάρι, μένει το άλλο μεγάφωνο συνδεδεμμένο και δεν καίγεται ο ενισχυτής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου