Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior Vs Laney LC15 ή LC15R


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έριξα μία σχετική ματιά στα συγκεκριμένα μοντέλα (και στο search του noiz αλλά δεν βρήκα κάτι , αν θεωρηθέι ότι το το θέμα έχει ξανασυζήτηθει παρακαλώ συγχωρέστεμαι ορθογραφικό? ).

Ο fender έχει 498 ευρώ απο το γνωστό site και 12'' ηχείο .

O laney έχει 333 ευρώ και 10'' ηχείο , και στην περίπτωση χωρίς βάθος 269 ευρώ .

Και οι 2 έχουν τίς ίδιες λάμπες .

Ολες αυτές τις αλλαγές που έχετε πεί και έχετε κάνει στους fender blues junior μπορούν να γίνουν και στους laney ? Δίνουν ένταση ? Όγκο ? Όταν τον δυναμώνεις δεν παραμορφώνει τα καθαρά ?

Ποιά είναι αυτή η διαφορά που θα με κάνει να μήν πάρω τον laney ? μίας και τα 165 ή 220 ευρώ τις διαφοράς από τον blues junior δεν μου περισεύουν ορθογραφικό? .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγοι για τους οποίους ο fender είναι πιο ακριβός από τον laney παρότι έχουν τα ίδια specs είναι το όνομα και τα καθαρά.

Για το όνομα πιστεύω είναι κατανοητό. Η fender έχει πιο βαρύ όνομα από τη laney.

Ο δεύτερος λόγος όμως είναι τα καθαρά. Ως γνωστόν οι fender είναι από τους καλύτερους (ίσως οι καλυτεροι) στα καθαρά. Έτσι κι ο blues junior έχει καλύτερα καθαρά από τον laney. Ο καθαρός ενισχυτής (blues junior) βρωμίζει πανεύκολα με ένα πεταλάκι. Ο βρώμικος (lc15r) όμως δε καθαρίζει ούτε με σαπούνι.

Επομένως εάν παίζεις μέταλ ή hard rock δεν νομίζω να χρειάζεσαι τόσο καλά

καθαρά κι έτσι γλιτώνεις κάποια λ7. Εάν όμως παίζεις τα πάντα μαλον θα χρειαστείς τον fender κι ένα μεταλ ζώον.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τον λάνεϋ.

 

Υ.Γ. 1) Προτίμησε με τα χίλια lc15r εάν πάρεις laney 2) Υπάρχει κι ο pro junior (σαν πιο πρακτικός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ο βασικος λογος της διαφορας της τιμης δεν ειναι βεβαια τα καθαρα & τα βρωμικα αλλα οτι o Laney ειναι κατασκευασμενος στην Αγγλια και δεν φορολογειται ενω ο Fender στην Αμερικη (Μεξικο) & φορολογειται :wink: (με 30% στην ΕΟΚ :twisted: )

 

Επισης το 10αρι μεγαφωνο ειναι πιο φθηνο οπως και η μικροτερη καμπινα.

Η σωστη συγκριση βεβαια θα ηταν με τον Fender Pro Junior που εχει και αυτος ενα 10αρι :wink:

 

Σε οποιονδηποτε ενισχυτη και αν βαλεις λυχνιες με περισσοτερο Headroom & μεγαλυτερο σε βαττ μεγαφωνο θα αυξηθει το clean headroom.

 

Παντως ο Fender ΕΙΝΑΙ καλυτερος ενισχυτης :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Επομένως εάν παίζεις μέταλ ή hard rock δεν νομίζω να χρειάζεσαι τόσο καλά

καθαρά κι έτσι γλιτώνεις κάποια λ7. Εάν όμως παίζεις τα πάντα μαλον θα χρειαστείς τον fender κι ένα μεταλ ζώον.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τον λάνεϋ...

Συμφωνώ εν μέρη!

 

Πάρε τον Laney (εδώ είναι που συμφωνώ)' date=' [b']δυστυχώς ή ευτυχώς για μένα κιθαρίστας που έχει ήχο είναι αυτός που έχει την βρωμιά που πρέπει εκεί που πρέπει![/b] Τα καθαρά με αφήνουν αδιάφορο για καθαρότητα να σου προτείνω το Rol για κιθάρα πάρε τον Laney!

Πέρα από την πλάκα σκέψου σοβαρά αυτό που έχω μπολταρει, πάντα βέβαια σκέπτεσαι και βάση της μουσικής που παίζεις αλλά πάντα σε μένα μένουν στον τομέα του ήχου του κιθαρίστα τα βρώμικα! Το μέταλ ζώων σε οποιοδήποτε ενισχυτή δεν συγκρίνεται με τα βρώμικα του Laney, άσε που δεν είμαι ζωόφιλος!

 

Γενικά ρε παιδί μου τα βρώμικα των Laney δύσκολα τα βρίσκεις και στα ίδια λεφτά εγώ δεν τα έχω βρει!!!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε καθαρά fender και laney ? ή απλά δεν συγκρίνονται ? (ο fender σκίζει )

 

O Fender εχει καλυτερα καθαρα (παρολο που εχει τις ιδιες λυχνιες με τον Laney & δεν εχει "κλασσικο" Fender κυκλωμα)

 

Εξαρταται απο το τι μουσικη θες να παιξεις ,παντως γενικα ειναι καλυτερα να εχεις ενα ενισχυτη που να εχει καλα καθαρα,μια και για τα βρωμικα υπάρχουν & τα πεταλια :wink: (που παιζουν καλυτερα σε ενισχυτες με καλα καθαρα :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθολου ασχημη λυση & εχει και 12αρι μεγαφωνο 100 βαττ!

σωστος...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου