Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα Dean Evo Dragster + Marshall amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοβάμαι πως λίγο καιρό αφού τον πάρεις, εξαντλώντας τον προϋπολογισμό σου:

 

1. θα ψάχνεσαι για πεταλάκια για τον Α ή Β ήχο που θέλεις να φτιάξεις

2. θα παραπονιέσαι ότι με το volume στο 5% - που θα αναγκάζεσαι να βάλεις για να μην ενοχλείς τους γείτονες - δεν βγάζει καλό ήχο

3. θα ψάχνεσαι για attenuator που θα κοστίζει όσο κι ο ενισχυτής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.Γιατι το λες αυτο?

2.Αυτο με βαζει σε σκεψεις γιατι και με αυτον που εχω τωρα, οταν τον βαζω χαμηλα δεν εχει καμια σχεση ο ηχος του.

3.Τι ειναι το attenuator??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι πως λίγο καιρό αφού τον πάρεις, εξαντλώντας τον προϋπολογισμό σου:

 

1. θα ψάχνεσαι για πεταλάκια για τον Α ή Β ήχο που θέλεις να φτιάξεις

2. θα παραπονιέσαι ότι με το volume στο 5% - που θα αναγκάζεσαι να βάλεις για να μην ενοχλείς τους γείτονες - δεν βγάζει καλό ήχο

3. θα ψάχνεσαι για attenuator που θα κοστίζει όσο κι ο ενισχυτής

 

Από την άλλη, εγώ φοβάμαι ότι με το bugera:

 

1. Θα έχει καλή λούπα (fx loop) και άριστα headroom για να βάλει ό,τι πεταλάκια/πεταλιέρες θέλει το παιδί επάνω στο μέλλον και να έχει πολύ καλό ήχο, καμιά σχέση με το mg30 και τέτοιους solid state... Επίσης, θα αργήσει να πάρει πετάλι για drive κλπ καθώς θα υπερκαλύπτεται ηχητικά από τον amp

2. Θα βάζει χαμηλά το master volume και θα έχει όλο το gain και που θα είχε κι αν τον έβαζε δυνατότερα. Δε θα του λείπει καθόλου lead και τα καθαρά θα είναι άριστα και κρυστάλλινα στις εντάσεις σπιτιού.

3. Αφού έχει master volume και ένα προενισχυτή και μπόλικο gain και όγκο, ΤΙ να το κάνει το attenuator???? Ρυθμίζει λίγο το eq με περισσότερες μπασομεσσαίες κι έχει άριστο ήχο και σε υπερχαμηλές εντάσεις.

 

Τα παραπάνω ακολουθώ κι εγώ με τους high gain ενισχυτές και ΔΕΝ χρειάστηκα attenuator ακόμη και ώρες κοινής ησυχίας. Ακόμη και αν θέλει attenuator, υπάρχει κύκλωμα DIY attenuator που κοστίζει 20ευρώ(χωρίς πλάκα) και ρίχνει στο 1/8 την ισχύ. To έχω ποστάρει παλιότερα στο νοιζ(π.μ. για info).

 

Σε αυτά τα χρήματα, τα features κι ο ήχος του bugera είναι διαμάντι. Παλιά έδινα τα τριπλάσια χρήματα για τα μισά από αυτά που διαθέτει ο 6260 και το μετάνιωσα... Με το bugera, και να το μετανιώσεις(μάλλον δύσκολο), τον δίνεις 250ευρώ(50ευρώ χασούρα μόνο) και είσαι jet. Με κάτι randall και τέτοια που πήρα εγώ, ούτε μισοτιμής δε φεύγουν...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. γιατί αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς compressor/delay/chorus/noise-supressor/etc.

 

3. ψάξε λίγο στο φόρουμ και θα μάθεις

 

1. Όλα αυτά λες να χρειαστεί το παιδί για να παίξει? Αν ναι, γιατί να μην έχει καλό λαμπάτο για να τα αξιοποιήσει και να τα αφήσει να αδικούνται από κανένα μικρό tube ή χειρότερα: solid state 30W?...

 

2. Ας ψάξει λίγο και σε άλλες πηγές και να κάνει καλή έρευνα αγοράς πριν αγοράσει. Ας ακούσεις ενισχυτές σε μαγαζιά, ας ψάξει ξένα forum και περιοδικά και θα αποφασίσει εκείνος τι είναι καλύτερο. Εμείς γνώμες λέμε και κάνουμε προτάσεις(πρέπει να είναι τεκμηριωμένες όμως, όχι στον αέρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα πως θα θέλει πετάλι για drive αλλά για τα υπόλοιπα εφέ, πετάλια που δύσκολα θα πάρει αφού με το μπουγκέρα θα εξαντλήσει τον προϋπολογισμό του, και τα περισσότερα πετάλια υπερβαίνουν το 50άρικο το ένα

 

Επίσης βλέπω στο φόρουμ κατά καιρούς διάφορους να ψάχνονται για atten. παρότι έχουν master volume

 

Η αντιπρότασή μου θα ήταν όχι βέβαια ένας solid state αλλά ένας Modeling με όλα τα καλούδια και τις ευκολίες πάνω, ή ένας μικρώτερος λαμπάτος, τι στο καλό θα τα κάνει τα 120 βατ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα πως θα θέλει πετάλι για drive αλλά για τα υπόλοιπα εφέ, πετάλια που δύσκολα θα πάρει αφού με το μπουγκέρα θα εξαντλήσει τον προϋπολογισμό του, και τα περισσότερα πετάλια υπερβαίνουν το 50άρικο το ένα

 

Επίσης βλέπω στο φόρουμ κατά καιρούς διάφορους να ψάχνονται για atten. παρότι έχουν master volume

 

Η αντιπρότασή μου θα ήταν όχι βέβαια ένας solid state αλλά ένας Modeling με όλα τα καλούδια και τις ευκολίες πάνω, ή ένας μικρώτερος λαμπάτος, τι στο καλό θα τα κάνει τα 120 βατ;;;

Για το attenuator, δεν το θεωρώ απαραίτητο, αλλά μπορείς να φτιάξεις diy ή να παραγγείλεις σε ηλεκτρονικό ένα resistive attenuator με χαμηλό κόστος και να έχεις ακριβός τον ήχο που θέλεις. Δε χρειάζεται να δώσεις 300Ε... Και πάλι βέβαια, τα μεγάφωνα αλλιώς συμπεριφέρονται σε χαμηλή έντασης ακόμη και με attenuator κι αλλιώς σε υψηλότερη, άρα κάτι χάνεται πάντοτε... Για τα 120W(max τιμή) μπορεί να τα χρειαστεί στο μέλλον.

 

Ok, το modelling καλύπτει όλα αυτά που αναφέρεις αλλά θα έλεγα να πάει σε αρκετά χαμηλότερο budget αν είναι να πάρει ένα practice modelling amp. Αυτό, διότι το modelling κάνει τα πάντα αλλά ίσως δεν ακούγεται όπως θα έπαιζαν τα original preamps και πετάλια που προσομοιώνει.

 

Σε modelling λύσεις υπάρχουν πλέον πολύ καλές επιλογές:

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30_b_stock.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που όμως δεν βγάζουν μεταλ ήχους αξιοπρεπώς. οκ είναι ικανά μηχανήματα τα μοντελινγκ αλλα καλό μέταλ δεν βγάζουν (κάτοχος του μαστανγκ κ έχοντας ακούσει κ τον peavey)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, το modelling καλύπτει όλα αυτά που αναφέρεις αλλά θα έλεγα να πάει σε αρκετά χαμηλότερο budget αν είναι να πάρει ένα practice modelling amp.

 

Αυτή είναι η ομορφιά, με 200Ε παίρνει modeling που μάλιστα ΔΕΝ λογίζεται ως practice amp, ένας 30άρης με 12άρι μεγάφωνο βγάζει και πρόβα και live...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με ψιλομπερδευετε λιγο  :P

Τελοσπαντων, ψαχνομαι στο ιντερνετ και βλεπω οτι ο Bugera τελικα, ειναι απ'τις καλυτερες επιλογες που εχω. Συστηστε μου καποια μαγαζια με μεγαλη γκαμα ενισχυτων να παω να δοκιμασω(αν εχει και τον bugera ακομα καλυτερα). Παντος δε με πολυνιαζουν τα εφε...ενα ποιοτικο ηχο θελω για μεταλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου