Προς το περιεχόμενο

Αναζητωντας Fender Stratocaster USA με συγκεκριμενα specs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι στην φαση αναζητησης για αγορα στρατ και ψαχνω το εξης.

 

Υπαρχει καποιο αμερικανικο μοντελο fender strat μετ εξης χαρακτηριστικα?

 

1. Διπλος μαγνητης bridge

 

2. Alder Body

 

3. Maple Neck and maple fretboard

 

4. 6βιδο τρεμολο

 

5. και τελευταιο το μανικι να ειναι παχους απο μεσαιο και πανω. Δε μπορω τα λεπτα μανικια.

 

Θελω να τηρει ολες τις παραπανω προυποθεσεις. Τι να κοιταξω?

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες χοντρο μανικι, ποσο χοντρο εννοεις? Αυτο της standard ας πουμε, το θεωρεις λεπτο ή σου ειναι ok?

 

Οι σειρες Deluxe και Standard δεν εχουν 6βιδο τρεμολο ενω η σειρα American Special δεν εχει maple ταστιερα στο HSS μοντελο... Κατα τα αλλα πληρουν τις προδιαγραφες σου. Η Αmerican Special SSS βγαινει με maple ταστιερα οποτε ισως μπορεις να κινηθεις προς τα εκει και να βαλεις εναν humbucker της επιλογης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες χοντρο μανικι, ποσο χοντρο εννοεις? Αυτο της standard ας πουμε, το θεωρεις λεπτο ή σου ειναι ok?

 

Οι σειρες Deluxe και Standard δεν εχουν 6βιδο τρεμολο ενω η σειρα American Special δεν εχει maple ταστιερα στο HSS μοντελο... Κατα τα αλλα πληρουν τις προδιαγραφες σου. Η Αmerican Special SSS βγαινει με maple ταστιερα οποτε ισως μπορεις να κινηθεις προς τα εκει και να βαλεις εναν humbucker της επιλογης σου.

 

της Deluxe πχ μου φανηκε λεπτο...

 

μαλλον για παρτκαστερ με κοβω....

 

Περα απο τις βιδες η διαφορες 6βιδου με 2βιδου τρεμολο τι αλλες διαφορες εχοθν ηχητικα κυριως..?

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τις βιδες η διαφορες 6βιδου με 2βιδου τρεμολο τι αλλες διαφορες εχοθν ηχητικα κυριως..?

 

Η Deluxe είναι πιό μοντέρνα, έχει το S1 push/pull σύστημα για μεγαλύτερη ευελιξία στον ήχο,noiseless μαγνήτες και LSR roller nut για πιό σκληρή χρήση του τρέμολου (επίσης αυτό το είδος nut προσθέτει ελάχιστα παραπάνω πρίμα λόγο υλικού). Οι άλλες δύο κιθάρες έχουν vintage μαγνήτες στην neck και middle θέση.Κατα τ'άλλα δεν διαφέρουν σε τίποτε άλλο,μόνο κάτι ψιλοπράγματα όπως τα saddles και λίγο διαφορετικό διπλό μαγνήτη. To πιό βασικό πάντως είναι ότι και οι τρείς έχουν το ίδιο μοντέρνο C shape μπρατσο. Μπορείς να κοιτάξεις και δύο εναλλακτικές οι οποίες έχουν "έλαχιστα" μεγαλύτερο και διαφορετικό μπράτσο (soft V shape) και να κοτσάρεις έναν διπλό μαγνήτη: www.thomann.de/gr/fender_jvaughanstrat_signature_2tsb.htm & www.thomann.de/gr/fender_road_worn_50_stratocaster_2ts.htm

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινω partcaster γιατι απλα φτιαχνεις τη κιθαρα σου οπως θες εσυ.

 

Απο την εμπειρια μου με Warmoth σου προτεινω το 59 μπρατσο. Πιστευω οτι ειναι βολικο και για αυτους που παιζουν με standard C μπρατσα και γι αυτους που παιζουν με χοντρα μπρατσα. Κοιτα τις διαστασεις http://www.warmoth.com/Guitar/Necks/BackContours.aspx για να παρεις μια ιδεα. Ειναι κοντα σε διαστασεις στο WideFat της PRS, αν βρεις καποια δοκιμασε το.

 

Αν χρησιμοποιεις το τρεμολο προτεινω 2βιδο. Σε συνδιασμο με ενα καλα κομμενο nut και locking κλειδια θα εχεις καλο αποτελεσμα οσο αφορα το να μη ξεκουρδιζεται η κιθαρα σου. Συγκεκριμενα προτεινω τα δυο πρωτα της λιστας http://www.suhrguitars.com/bridges.aspx τα οποια και πολυ καλη κατασκευη εχουν και αισθητικα ειναι κοντα στα vintage τρεμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην , αν δεν δυσκολευεσαι με το παχος, παρε το πιο χοντρό μανίκι που μπορεις να παιξεις. Για δύο λογους : 1. απίστευτα καλύτερος ήχος (το εχω κανει το πείραμα: σε μία standard fender έβαλα ένα fat c από usa custom guitars και η κιθάρα απογειώθηκε . Και δεν είμαι υπερβολικός σ΄αυτο που λέω). 2. το παχύ μανίκι προσφερει καλύτερη στηριξη στο χέρι και προστατευει από τραυματισμους και τενοντιτιδες. Οπότε ενα fat c είναι τέλεια επιλογή αρκει να το έχεις δοκιμασει...

Όσο για το τρέμολο συμφωνώ με το φίλο που σου πρότεινε τα gotoh απο το site της suhr. Εγώ έχω βάλει το εξάβιδο Gotoh 510TS-SF2 στη βασική μου partcaster και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Αυτά και καλή εβδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω πολλά και εγώ πιστεύω ότι η Jimmie Vaughn (http://www.fender.com/en-GR/products/search.php/?partno=0139202305) και η Buddy Guy (http://www.fender.com/en-GR/products/search.php?partno=0138802306) είναι οι ιδανικές έτοιμες λύσεις με τα specs που θες και με μόνη αλλαγή τον bridge και το pickguard αλλά τουλάχιστον το σώμα τους είναι σκαμένο έτσι ώστε να μπορούν να πάρουν διπλό χωρίς σκαψίματα.

 

 

edit. Και οι δύο είναι ΜΙΜ. Σορρυ.... :-[

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου