Προς το περιεχόμενο

Zoom H1 and drum clips


cerealkiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνησω στη δουλεια με το μετρονομο δεδομενου οτι το στυλ αυτο ειναι και δυσκολο..

 

Για τον ηχο του H1 εγω τπ εχω παντα στο Low mic gain και οχι στο auto

Βαλε το μπροστα απο τα τυμπανα περιπου στα 3 μετρα και σε υψος 10 εκατοστα πανω απο την κασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Μπάμπη ως προς το low. Θα πάρεις χαμηλό σήμα αλλά, αν χρειάζεται, μπορείς να ανεβάσεις την ένταση εκ των υστέρων με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου.

 

Για τη θέση θα διαφωνήσω, κυρίως γιατί ο χώρος έχει μεγάλη αντήχηση. Το πιθανότερο είναι ότι αν βάλεις το γραφτήρι μακριά από το σετ θα πιάσει και αρκετό ambient noise (δεν μου έρχεται το ελληνικό πρωί-πρωί...) και θα μουντάρει τον ήχο των τυμπάνων. Θα σου έλεγα να το βάλεις όσο πιο κοντά γίνεται, τόσο ώστε να μην κλιπάρει.

 

Εγώ είχα ικανοποιητικό αποτέλεσμα με τη γραφτηρο-κάμερα Q3HD (που υποπτεύομαι ότι έχει ίδιας κατηγορίας μικρόφωνα με το H1) σε χώρο με μεγάλη αντήχηση, τοποθετώντας την πίσω και δεξιά μου, να "κοιτάει" κυρίως το ταμπούρο και την κάσα:

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οτι εχω καταλαβει το καλυτερο σημειο(τουλαχιστον για τα αυτια μου) ειναι περιπου 2 μετρα μπροστα και σχετικα αριστερα(προς τη μερια κασας-ταμπουρου) ..πιανει καλα την μποτα και το ταμπουρο/hi-hat και δεν βαβουριαζει τοσο οσο σε αλλες θεσεις με το ride στην αντιθετη πλευρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη για να πω την αληθεια τοσο κοντα δεν το εχω βαλει ποτε φοβουμενος παντα μην παταμορφωσει απο τα πιατα κυριως.Θα το δοκιμασω ομως και εγω να δω πως θα ειναι

 

@cerealkiller απο δεξια να κοιταει ταμπουρο και κασα , οχι απο αριστερα.

Παντως εαν ηταν να επιλεχθει μια θεση για το zoom νομιζω η ιδανικοτερη θα ηταν πανω απο το σετ να το κοιταει ολο, κατι σαν overheads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ικανοποιητικό αποτέλεσμα με τη γραφτηρο-κάμερα Q3HD (που υποπτεύομαι ότι έχει ίδιας κατηγορίας μικρόφωνα με το H1) σε χώρο με μεγάλη αντήχηση, τοποθετώντας την πίσω και δεξιά μου, να "κοιτάει" κυρίως το ταμπούρο και την κάσα:

 

 

Δεν ξέρω αν είναι το recorder, η θέση, το σετ ή ο χώρος πάντως εδώ ακούγονται πολύ καθαρά και πολύ ''ζωντανά'' όλα.

 

@cerealkiller: Εδώ άλλαξες κάτι με το μουφλάρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,εβγαλα ολα τα rings(η κουβερτα στην κασα παντως εμεινε  ;D)...

αα,την αλλη βδομαδα λογικα θα κανω και αλλαγη στα δερματα,κατι που να ''ταιριαζει'' με το στυλ που παιζω πλεον,πιθανον κατι σε remo coated ή fiberskyn..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

το χα ξεχασει αυτο το θεμα,επιστρεφω..πλεον,στο σετ εχω αλλαξει τα πιατα,εχω 14'' istanbul agop sultan hi hat,istanbul turk crash ride 17'',istanbul nostalgia 50's ride 22'' και το κλασικο wuhan china 19αρι που δεν καταλαβαινει τιποτα :)

funky_drummerzoom_h1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιμείνω:

Συμφωνώ με τον Μπάμπη ως προς το low. Θα πάρεις χαμηλό σήμα αλλά, αν χρειάζεται, μπορείς να ανεβάσεις την ένταση εκ των υστέρων με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου.

 

Για τη θέση θα διαφωνήσω, κυρίως γιατί ο χώρος έχει μεγάλη αντήχηση. Το πιθανότερο είναι ότι αν βάλεις το γραφτήρι μακριά από το σετ θα πιάσει και αρκετό ambient noise (δεν μου έρχεται το ελληνικό πρωί-πρωί...) και θα μουντάρει τον ήχο των τυμπάνων. Θα σου έλεγα να το βάλεις όσο πιο κοντά γίνεται, τόσο ώστε να μην κλιπάρει.

 

Εγώ είχα ικανοποιητικό αποτέλεσμα με τη γραφτηρο-κάμερα Q3HD (που υποπτεύομαι ότι έχει ίδιας κατηγορίας μικρόφωνα με το H1) σε χώρο με μεγάλη αντήχηση, τοποθετώντας την πίσω και δεξιά μου, να "κοιτάει" κυρίως το ταμπούρο και την κάσα

 

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου