Προς το περιεχόμενο

Zoom H1 and drum clips


cerealkiller

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!πριν λιγες μερες λοιπον αγορασα το recorder zoom h-1 και μπορω να πω οτι με ικανοποιησε αρκετα για τα λεφτα του..παραθετω λοιπον εναν αυτοσχεδιασμο(ουσιαστικα επαιζα στον ρυθμο ενος τραγουδιου που ειχα στο μυαλο μου)..θα ανεβουν και αλλα κλιπακια προσεχως..σχολια ευπροσδεκτα!

fusion-funk_drum_clip.MP3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παίζεις είναι το "Akimbo"?

 

 

... ::)..δεν ξερω καν τι ειναι αυτο :P..ελα ρε παιδια μην βαριεστε,καντε κανα σχολιο για το παιξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχόλιο για το παίξιμο ή για τον ήχο του H1?

 

Λοιπόν ο ήχος εμένα δε μου άρεσε. Δε ξέρω αν φταίει το σημείο που το έχεις. Πάντως λογικα πρέπει να έχει μια λειτουργία "Mic Gain - LOW/HIGH/AUTO". Αν έχει βάλτο στο Auto.

 

Το παίξιμο δεν ήταν κακό. Αλλά δουλεψε το με μετρονομο.  ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιξιμο σου θελει δουλεια.

Εχεις προβλημα με το χρονο, κανεις flam μεταξυ μελων και οι δυναμικες σου είναι πολυ flat.

Νομιζω πας να παιξεις περισσοτερα από οσα «κατεχεις».

Μελετα παντα με μετρονομο για να διορθωσεις το χρονο και ασχολησου λιγο με ασκησεις για ελεγχο δυναμικων. (accents, ghost notes, rimshots, tip – shoulder στο hi hat κλπ)

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχόλιο για το παίξιμο ή για τον ήχο του H1?

 

Λοιπόν ο ήχος εμένα δε μου άρεσε. Δε ξέρω αν φταίει το σημείο που το έχεις. Πάντως λογικα πρέπει να έχει μια λειτουργία "Mic Gain - LOW/HIGH/AUTO". Αν έχει βάλτο στο Auto.

 

Το παίξιμο δεν ήταν κακό. Αλλά δουλεψε το με μετρονομο.  ;)

Θα συμφωνήσω  :)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις προβλημα με το χρονο, κανεις flam μεταξυ μελων και οι δυναμικες σου είναι πολυ flat.

 

Θα συμφωνήσω ως πρός την παρατήρηση, δεν ξέρω βέβαια σε τί επίπεδο είσαι, δηλ αν είναι απο τις πρώτες σου απόπειρες για τέτοιο είδος είναι αξιόλογη. Keep practicing είσαι σε καλό δρόμο πάντως! ;)

 

Το σετ σου ακούγεται πολύ μουφλαρισμένο με αποτέλεσμα τύμπανα και πιάτα να παίζουν σε άνισες εντάσεις, οι δυναμκές να μην αναδεικνύονται και ο ήχος σου να μην έχει καμία διάρκεια - μουσικότητα (θα το καταλάβεις όταν ακούσεις κάποια ηχοφράφηση με την μπάντα σου που τα τύμπανα ή θα χάνονται ή θα ακούγονται ξερά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) καταρχας να πω οτι ειναι η πρωτη μου αποπειρα ηχογραφησης..

2)οντως υπαρχουν σε ορισμενα σημεια ''αχρονιες'' επειδη ηταν αυτοσχεδιασμος και σκεφτομουν εκεινη την ωρα τι θα παιξω μετα..

3)beeros,το mic gain ειναι στο auto

4)ακομα,οι δυναμικες δεν αναδεικνυονται παρα πολυ απ'το zoom h1,ενω αν χτυπησεις κατι δυνατο π.χ. crash και μετα πας σε κατι ηπιο(ρυθμος hi-hat-bass ας πουμε) υπαρχει για ενα-δυο δευτερολεπτα μεγαλη αντιθεση στην ενταση του ηχου,αυτο ειναι ενα θεμα...

5)τελος ναι,υπαρχει μουφλαρισμα σε τομ και κασα(rings και μαξιλαρι στην κασα) αλλα χωρις αυτα εχει μεγαλη αντηχηση στο δωματιο...ευχαριστω για τα σχολια,παιδια,θα επιστρεψω με κατι πιο συγκροτημενο :)

6)ουσιαστικα ασχολουμαι με funk/jazz κτλ. εδω και 4,5 μηνες και δεν εχω κατσει να μελετησω αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το λοιπον...

 

Μελετησε με μετρονομο. Ειδικα στο clip2 ο "κουνας" σε πολλα σημεια.

Το clip1 ειναι καλυτερο. Αλλα ειναι και αυτο flat. ολα τα hi hat ιδια ολα τα snare ιδια ολες οι μποτες ιδιες.

 

Παιξε με τις δυναμικες, δωσε accents , βαλε ghost notes και γενικοτερα :

Δωσε σημασια και στο πως οχι μονο στο τι παιζεις

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου