Προς το περιεχόμενο

Wal basses??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις στη κατοχη του η εχει παιξει ποτε με μπασα Wal.Ειναι τα γνωστα μπασα που χρησιμοποιει ο αγαπητος σε ολους μας (φανταζομαι) Justin Chancellor των Tool!Οποιαδηποτε σχετικη πληροφορια καλοδεχουμενη ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λέω μεν συνεχώς ότι είναι πολύ ωραία μπάσα (από πλευράς ήχου και αίσθησης) αλλά επιμένω όλο και λιγότερο καθότι πριν 23 χρόνια που είχα την τυχη να παίξω ένα, ήμουν πολύ νεότερος, ολιγάρκης (σε θέματα gear), ενθουσιώδης και άπειρος.

 

Έκτοτε δεν έχω ξαναβρεί να παίξω στην ημεδαπή, ακόμα και σε συλλέκτες.

 

H χαζομάρα μου ήταν που όταν μου προσφέρθηκε πολύ φθηνά ένα Shergold Modulator (εντάξει, δεν είναι Wal αλλά, τουλάχιστον οπτικά, είναι κοντά) το αγνόησα λόγω της ευτελούς δικαιολογίας (και πραγματικότητας) ότι δεν είχα καθόλου φράγκα τότε.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω youtube απ εδώ (και μπορεί να μιλάτε για αυτόν) αλλά αυτός που μου χε κάνει κλικ με το Wal ήταν ο Illsey.

 

Ναι και μερικοί άλλοι

http://walbasshistory.blogspot.gr/

 

Και λίγη ιστορία

http://www.trevorandthea.eclipse.co.uk/wal_history.htm

Ξεκίνησε σαν 32άρι  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respect σε Geddy αλλα δεν ειναι καθολου στα ακουσματα μου ουτε παικτικα ουτε και Rush γενικοτερα.Ειναι οντως ακριβα απ οτι τσεκαρα στο site και επισης δουλευουν με individual παραγγελια στη λογικη customιας!Αυτος ο ηχος τους ομως δεν παιζεται!Φανταζομαι κ καποιος να εχει στη κατοχη του δυσκολα θα το πουλαει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Έκτοτε δεν έχω ξαναβρεί να παίξω στην ημεδαπή, ακόμα και σε συλλέκτες.

 

 

Πραγματικά και εγώ δεν έχω δει στους φίλους μας κάποιο (που και αν δεν έχουν περάσει κούτσουρα και κούτσουρα από τα χέρια τους).

 

Πάντως τα συνοδεύει καλή φήμη και νομίζω ότι η επιτυχία τους είναι οι μαγνήτες και τα ηλεκτρονικά τους.

 

ΥΓ: Αφού έπαιζε ο Geddy να το πάρεις  ;D Βέβαια ο θείος Geddy ότι και να είχε στο χέρι- Fender, Rick, Steiberger, Wal και ξανά μανά Fender, (μέσες άκρες) έναν ήχο είχε.

Να το πάρεις... 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος του Chancellor ειναι απο αυτους που παλευονται και χωρις Wal παντως. Το τι γινεται με ενισχυτες και εφε ειναι πολυ μεγαλυτερο προβλημα.

 

Δεν εχει τυχει ποτε ουτε να δω ενα απο κοντα, αλλα ειναι μαλλον τα μονα high-end/κομοδινοειδη οργανα που θα ψηνομουν να αποκτησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου