Προς το περιεχόμενο

fender super twin reverb 180w + jbl mi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πυκνωτές μόνο στην ανόρθωση άλλαξα.

Παρεπιπτόντως κι εγω τις ίδιες λυχνίες του φοράω (όλη την εξάδα) και δεν δοκίμασα να τον παίξω με 2 ούτε να αλλάξω ωμική αντίσταση στο φορτίο βάζωντας τα μεγάφωνα σε σειρά.

Θα το πράξω πάντως για να δω τι κάνει κι έτσι.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Του αλλαξα πυκνωτες  και λαμπες και τωρα πεταει .

Τον δουλευω με 2  6l6 και τα μεγαφωνα συνδεδεμενα σε σειρα για να ηρεμησει καπως (το διαβασα καπου στο internet).Τωρα εχει τη γλυκα που πρεπει.

Λαμπες του εβαλα κατι ρωσικες 6p3s-e που παιζουν καταπληκτικα.

Επισης του εχω βγαλει και την αναδραση με ακομα πολυ καλυτερο ηχο

 

Μια και παιζεις με 2 απο τις 6 6L6 καλα εκανες και συνδεσες τα μεγαφωνα σε σειρα.

 

Βγαζοντας την αναδραση "πλαδαρευει" η εξοδος, γεγονος που μαλλον λειτουργει ευεργετικα σε τετοιους πολυ "σκληρους" ενισχυτες.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κουμπάρε σου λέω ΔΕ ΣΚΑΕΙ αντε βρες κανέναν super....

Αυτός είναι για Hard Rock.

Sorry ρε παιδιά έχει κανείς σας πείρα από τον συγκεκριμένο ενισχυτή ?

Η απλά μιλάμε θεωρητικά (ότι ισχύει για όλους κλπ)?

 

Θες κάτι διαφορετικό ?

Βρες έναν Brunnetti MC2 να σου πέσει το σαγώνι.

Στο δικό μου Super Twin Reverb έχω αλλάξει τα πάντα προσπάθησα να τον "μαλακώσω"

από προενισχύτριες ψιλοτζίφος, άλλαξα τις 6L6 με EL34 τζίφος, άλλαξα ενισχυτή και ηρέμησα, φυσικά με πετάλια κλπ παίζει καλά αλλά λαικά και πανηγύρια παίζει ο Super Six ο Brunnetti και σπάνια αν θέλω ΠΟΛΛΑ ΓΚΑΖΙΑ ο Rivera.

 

 

φιλε μου δεν ψαχνω σαν τρελος για ενισχυτη...απλα επειδη μου γιαλυσανε τα jbl που εχει πανω και ειναι και η τιμη πολυ καλη απλα ειπα να παρω την γνωμη σας..

οσο για την δουλεια εχω το αγαπημενο μου 135 twin που κανει μια χαρα την δουλεια του...αν εχεις το μικροβιο ομως....και δεις κατι το ψαχνεις ετσι δεν ειναι??

παντως σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας και αν εχετε και κανενα αλλο fact ριχτετο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

820 ohm

Στο ground switch που εχει, μια και τον ειχα απενεργοποιησει εχω συνδεσει την επιλογη να υπαρχει στην αναδραση μια 3.2 ΚΩ μια 820 Ω και καθολου αντισταση

Παντως στην θεση χωρις αντισταση παιζει καλυτερα (περισσοτερα πριμα μεγαλυτερη διαυγεια)

 

 

Μιλάμε για την αντίσταση 620 ohm (ανάδραση ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kουμπάρε, αυτός που παίζει δεν είναι Super Twin Reverb.... μάλλον Twin Reverb SF είναι...

Twin_RVB-SUPERTWIN-300x229.jpg

http://ampwares.com/amplifiers/fender-super-twin-reverb/

 

Αυτός είναι Super Twin Reverb...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

820 ohm

Στο ground switch που εχει, μια και τον ειχα απενεργοποιησει εχω συνδεσει την επιλογη να υπαρχει στην αναδραση μια 3.2 ΚΩ μια 820 Ω και καθολου αντισταση

Παντως στην θεση χωρις αντισταση παιζει καλυτερα (περισσοτερα πριμα μεγαλυτερη διαυγεια)

 

 

 

Στο σχέδιο που κατέβασα δεν μπορούσα να διαβάσω την τιμή....

Ok κατάλαβα ποιά αντίσταση λες θα το δοκιμάσω κι εγώ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου