Προς το περιεχόμενο

Πεταλι drive με χαρακτηρα Marshall. Υπαρχει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα σου τυχει σε μαγαζι ή σε φιλο δοκιμασε και το jackhammer που λεει ο φιλος αλλα και το guv'nor απλα δεν θυμαμαι αν φερνει plexi ή jcm800 εχει ομως μπασα πριμα μεσαια και ενα ακομα που δεν το θυμαμαι.Ειναι ευεληκτο απο θεμα eq

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το JH-1 της μαρσαλ έχει τη κλασσική χροιά που αναζητάς αλλά μη φανταστείς ότι είναι κάτι το απίστευτο. Έχει μπόλικα μπάσα βέβαια και για blues έως hard rock είναι οκ.

Το έχω και του βάζω μπροστά ένα ελαφρυ treble boost για να ενισχυθεί το gain και η marshallish χροιά του σε πιο jcm900 κατεύθυνση. Κατά τ' άλλα, το cruchbox και οι κλώνοι του είναι μάλλον καλύτερες λύσεις αλλά εξαρτάται για τι στυλ το θέλεις πάντοτε.

Κοίτα οπωσδήποτε στις αγγελίες καθώς βρίσκεις επώνυμα πετάλια στη μισή τιμή(κι εγώ used πηρα το JH-1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως μπασα πριμα μεσαια και ενα ακομα που δεν το θυμαμαι.Ειναι ευεληκτο απο θεμα eq

το contour freq. δεν θυμασε ...ειναι διπλο κοντρολ και με το freq θετεις τις συχνοτητες που θελεις να κανει "scoop" ,με το contour ρυθμιζεις το ποσο θελεις να "scoopισης" αυτες τις συχνοτητες .η marshall λεει οτι ειναι το ιδιο "contour" κυκλωμα με αυτο που χρησιμοποιουν

τα valvestate μοντελα της.

Το JH-1 της μαρσαλ έχει τη κλασσική χροιά που αναζητάς αλλά μη φανταστείς ότι είναι κάτι το απίστευτο.

ετσι οπως τα λεει ο sottos ειναι.

Κοίτα οπωσδήποτε στις αγγελίες καθώς βρίσκεις επώνυμα πετάλια στη μισή τιμή

το τελευταιο που επαιζε το τσιμπισα εγω χεχε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας . Το marshall drivemaster το βρηκα και στις αγγελιες και σε καλη τιμη και μου αρεσε. Το jackhammer oχι ιδιαιτερα.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας . Το marshall drivemaster το βρηκα και στις αγγελιες και σε καλη τιμη και μου αρεσε. Το jackhammer oχι ιδιαιτερα.

χαχα εγω ακριβως το αντιθετο ;D

ετσι ειναι περι ορεξεως.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηχοχρώματα JCM800 προτείνω το Catalinbread Dirty Little Secret που είχα παλιά. Τότε είχε δυο modes, το plexi-like και το JCM800-like. Το πρώτο, αν και εξαιρετικά ουδέτερο προς το αρχικό σήμα και πολύ responsive στο παίξιμο, μου είχε φανεί λίγο οξύ και άγαρμπο στα μεσαία του, ενώ το δεύτερο τα πήγαινε σαφώς καλύτερα και δεν θα δίσταζα να το προτείνω. Τώρα βρίσκεται στην τρίτη έκδοση με ενσωματωμένες μερικές αλλαγές... αν και δεν το έχω δοκιμάσει, είναι κάτι που αξίζει να ληφθεί υπόψη. Το Crunch Box ξεκινάει κάπου από τέτοια χωράφια αλλά πάει πολύ γρήγορα σε περισσότερο gain ενώ ακούγεται - στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον - αρκετά "κουτένιο", κάπως τζιτζικίζον® και όχι ιδιαίτερα μουσικό. Aκόμη, το OCD της Fulltone καταλήγει κάπου εκεί μόλις ανέβει αρκετά το gain - σαφώς πιο ποιοτική και ευέλικτη best seller επιλογή.

 

Το Plexitone που προτάθηκε προηγουμένως, όπως και η πλειοψηφία της διαθέσιμης... Μαρσαλοπεταλοβρώμας, αποσκοπεί στην προσέγγιση ηχοχρώματος plexi και όχι JCM800. Tέλος, εκ των παλιών - 80s και 90s - κλασσικών μεγάλων μαύρων πεταλιών της Marshall (Guv'nor, Shredmaster, Drivemaster και Bluesbreaker), αυτό που ασχολείτο με τέτοιους ήχους ήταν το Drivemaster, με το Shredmaster να ακούγεται πιο άγριο σαν κλασσικός hot rodded απόγονος του 800 και να εξελίσσεται σιγά-σιγά στο σημερινό Jackhammer. Αυτό δεν σήμαινε όμως πως αποκλειόταν η χρήση του για άλλους ήχους, μιας και έγινε διάσημο από τους κιθαρίστες των Radiohead και Blur.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι οσοι εχουν μιλησει για marshall πεταλια εννοουν τα mk1 και οχι τα απαραδεκτα ψηφιακα πεταλια που "ασημιζουν" βιτρινες..... Νομιζω οτι το guv'nor mk1 (biased βεβαια γιατι το θεωρω ισως το καλυτερο πεταλι που ειχα-εχω-θα εχω) και το bluesbraker ειναι οτι πιο κοντα σε marshall amp sound. Το guv'nor mk1 εχει eq treble-mid-bass καθως και gain-volume. Αυτα, τιποτα αλλο. Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομα και τωρα το guv'nor mk1 πωλειται στην διπλασια τιμη απο τα mk2 και το blues 3 και 4 φορες πιο ακριβα. Και ΔΕΝ ειναι θεμα σπανιοτητας η της ανεξηγητης πλεον ροπης προς vintage προιοντα. Ισως απλα τα παλια να ειναι καλυτερα......

 

Να προσθεσω επισης οτι το drivemaster πλησιαζει το guv'nor αλλα οντως συμφωνω με τον "ιρλανδο" συμφορουμιτη οτι το shredmaster ειναι ενας μικρος hotroded jcm800 (θου κυριε φυλακη τω στοματι μου)

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To shredmaster είναι πράγματι πιο overdriven(περισσότερο gain) από άλλα όπως το guvnor ή το jh-1 κι έχει λίγο πιο compressed ήχο(σαν "lo-fi" θα έλεγα αν επιτρέπεται ο όρος). Αυτό είναι ωραίο για προσομοίωση high gain λαμπάτου καθώς ακούγεται λίγο πιο "vintage" το EQ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τα δυο πεταλια της tonebone ειναι οτι πρεπει...

 

HOT BRITISH το πρωτο

 

η το πιο εξελιγμενο (λογω δυο καναλιων,fx loop και περισσοτερου gain)PLEXITUBE...

 

και τα δυο πολυ καλα για ρυθμικα η σολο...στηριγμενα και προσανατολισμενα αποκλειστικα σε γκαζωμενο marshall ηχοχρωμα...το HOT BRITISH το πετυχαινεις συχνα πυκνα και σε αγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου