Προς το περιεχόμενο

Roland TD-9 firmware update


estpany

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Εχω ενα module Td-9 version 1 και θελω να το αναβαθμισω σε version 2.  Μπορω απο καπου  να βρω αυτο το ...δυσευρετο firmware ?

 

  Για οσους δεν γνωριζουν το θεμα που εχει προκυψει με το update της TD-9 , η Roland εδωσε στην αγορα μια αναβαθμιση σε στικακι (θα μπορουσε ανετα να γινεται και online απο την ιστιοσελιδα της) και καποια στιγμη αποφασισε να σταματησει να τη δινει... Με αποτελεσμα οποιος θελει την version 2 να πρεπει να συννενοηθει τηλεφωνικα με την εταιρια και μετα να στειλει το module στην Αμερικη για μια υποθεση τριων λεπτων (και να πληρωσει 50$ +τα οποια μεταφορικα)

 

Θεωρω τουλαχιστον αστοχη την πρακτικη της εταιριας, οπως και αρτετοι ηδη αλλοι σε ξενα fora που εκνευρισμενοι με τετοιες και αλλες συμπεριφορες απο τη μαμα εταιρια λενε goodbuy Roland, welcome Orange !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  Εχω ενα module Td-9 version 1 και θελω να το αναβαθμισω σε version 2.

Ζητάς το upgrade.

 

  Μπορω απο καπου  να βρω αυτο το ...δυσευρετο firmware ?

Αρχικά ρώτησες το κατάστημα απ'όπου το αγόρασες; ή ρώτησες - μίλησες με κάποιον στην Ελλάδα;

 

  Για οσους δεν γνωριζουν το θεμα που εχει προκυψει με το update της TD-9 , η Roland εδωσε στην αγορα μια αναβαθμιση σε στικακι

Πολύ σωστά, έναντι κάποιου τιμήματος, "πακέτο" upgrade όχι update.

 

(θα μπορουσε ανετα να γινεται και online απο την ιστιοσελιδα της)

Όχι, για κάποιους λόγους (και royalties), αυτό αποφασίστηκε από την αρχή. Επαναλαμβάνω πως πρόκειται για upgrade και όχι update.

 

και καποια στιγμη αποφασισε να σταματησει να τη δινει...

Όχι δεν ισχύει αυτό, διότι ουδέποτε είχε ανεβάσει στην ιστοσελίδα της αυτό το πακέτο - αυτή την αναβάθμιση, για να σταματήσει να την δίνει.

 

Θεωρω.....

Υπάρχει διαφορά μεταξύ update (1.xx > 1.xx) και upgrade (1.xx > 2.xx).

Άσχετα εάν σε ορισμένα προϊόντα το upgrade μπορεί-ίσως να διατεθεί δωρεάν. Σε κάποια άλλα όμως όχι, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Ερώτηση.

Ποιός είναι ο βασικός λόγος που θέλεις αυτό το upgrade, μήπως και βρεθεί λύση με την υπάρχουσα version που έχεις.

Αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για τη άμεση ανταπόκριση !

 

Πράγματι η ορολογία σε ότι αφορά στο firmware είναι Upgrade (και όχι up-to-date)

 

Εχω αγοράσει μεταχειρισμένο το module και όχι απ'ευθείας από Ελληνικό κατάστημα και ... μόλις τώρα με το παρόν θέμα προσπαθώ να επικοινωνήσω με ντράμερς από Ελλάδα για το ζήτημα.

 

Οσον αφορά στη διάθεση του πακέτου μέσω ιστιοσελίδας της Roland, ακριβώς αυτό περιγράφω. Δηλαδή η roland ουδέποτε διέθεσε δωρεάν ή επί πληρωμή τα αρχειάκια του νεου firmware μέσω επίσημης ιστιοσελίδας (όπως θα όφειλε -παραπονιούνται ορισμένοι πελάτες της), αλλά τα διέθεσε στην αγορά σε συσκευασία USB stick.

 

Και (όπως έγραψα και πιο πάνω) απλώς σταμάτησε όχι να το παράγει (γιατι τα αρχεία έχουν ήδη παραχθεί άπαξ) αλλά να διαθέτει το στικάκι.

 

" Ερώτηση.

Ποιός είναι ο βασικός λόγος που θέλεις αυτό το upgrade, μήπως και βρεθεί λύση με την υπάρχουσα version που έχεις.

Αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα;"

 

Οχι, το θέλω απλώς γιατί υπάρχει ! (+δυνατότητες 3way triggering κ.λ.π)

 

Αρα λοιπόν : Εγώ  τώρα (ή όποιος άλλος) που θέλω την αναβάθμιση τι κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σ'ευχαριστώ για τη άμεση ανταπόκριση !

Παρακαλώ.

 

Πράγματι η ορολογία σε ότι αφορά στο firmware είναι Upgrade (και όχι up-to-date)

Ωραία. Οπότε αυτό έγινε κατανοητό.

 

Εχω αγοράσει μεταχειρισμένο το module και όχι απ'ευθείας από Ελληνικό κατάστημα και ... μόλις τώρα με το παρόν θέμα προσπαθώ να επικοινωνήσω με ντράμερς από Ελλάδα για το ζήτημα.

Μην ψάχνεις δεξιά κι αριστερά. Εκτός του ότι είναι λιγάκι δύσκολο να βρεθεί, μπορεί να προκαλέσεις σοβαρή ζημιά χωρίς να το θες.

 

Οσον αφορά στη διάθεση του πακέτου μέσω ιστιοσελίδας της Roland, ακριβώς αυτό περιγράφω. Δηλαδή η roland ουδέποτε διέθεσε δωρεάν ή επί πληρωμή τα αρχειάκια του νεου firmware μέσω επίσημης ιστιοσελίδας (όπως θα όφειλε -παραπονιούνται ορισμένοι πελάτες της), αλλά τα διέθεσε στην αγορά σε συσκευασία USB stick.

Και νομίζω πως πολύ καλά έκανε.

 

Και (όπως έγραψα και πιο πάνω) απλώς σταμάτησε όχι να το παράγει (γιατι τα αρχεία έχουν ήδη παραχθεί άπαξ) αλλά να διαθέτει το στικάκι.

Σωστά. Άλλωστε το πακέτο σαν πακέτο ήταν ακριβό απ'όσο θυμάμαι.

 

Οχι, το θέλω απλώς γιατί υπάρχει ! (+δυνατότητες 3way triggering κ.λ.π)

Μου το κάνεις πιο λιανά; Τι ακριβώς θέλεις να συνδέσεις;

 

Αρα λοιπόν : Εγώ  τώρα (ή όποιος άλλος) που θέλω την αναβάθμιση τι κάνω ?

Ο σίγουρος και ασφαλέστερος τρόπος είναι μέσω τεχνικού τμήματος όπου αναλαμβάνει και το ρίσκο.


Σημείωση:

Εάν αποφασίσεις να κάνεις upgrade δεν υπάρχει δυνατότητα downgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παντως η Roland διαφωνει με τη (σωστη) διατυπωση Upgrade αντι του Update για την οποια (καλα εκανες και) επεμενες  :) :)

 

Διαβαζουμε το επισημο site της Roland :

https://www.rolandus.com/support/knowledge_base/201958339/

 

TD-9: TD-9 VERSION 2.0 UPDATE INFO

 

In June of 2011, Roland released firmware Version 2.0 for the TD-9. All TD-9 modules can be updated to this new version.

 

Note: All owners of the TD-9K2 or TD-9KX2 sets already have Version 2.0 installed.

 

Version 2.0 adds the following features:

 

30 new kick and snare instruments, increasing the TD-9's internal sounds from 522 to 552.

40 additional kits, increasing the TD-9's internal kit memory from 50 to 99.

Note: With Version 2.0, Kits 1-40 are all new factory kits, and Kits 41-91 are the original TD-9 factory kits. Kits 92-99 are named "User Kit." Even though these kits are defined as User Kits, all 99 internal kits can be customized to your liking.

 

Adds MP3 playback (via USB memory key) capability to the already available .WAV playback feature in the original TD-9.

Adds updated trigger settings for the KD-9, PDX-6, CY-12C, and CY-13R pads.

 

If you'd like to have Version 2.0 installed, call our Customer Service department @ 323-890-3700. They will provide you with an RA# (Return Authorization) and detailed instructions on how to send in your TD-9 module to have the upgrade done.

The price for the upgrade is $50.00 which includes return shipping (για Αμερικη αυτο..)

 

* Θελω την αναβαθμιση για να συνδεσω 3way ride cy-12 ή cy-13r τα οποια πωλουνται ακριβοτερα απο αλλα cymbals για αυτη ακριβως την δυνατοτητα τριπλου τριγγερ (στην κορυφη του πιατου εχει καμπανα)

  Επισης τη θελω γιατι οταν ερθει η ωρα να την πουλησω  στον ταδε πιτσιρικα , να εχω "το μοντελο με τα 99 σετ"  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οπως πλήρωσες για να πάρεις το TD-9 ως είχε μεταχειρισμένο, θα πρέπει να πληρώσεις επίσης για να το αναβαθμίσεις με τις νέες λειτουργίες. Πολύ καθαρά το αναφέρουν οι κατασκευαστές νομίζω.

Λογικά πρέπει να στο κάνει ο τοπικός αντιπρόσωπος σε αντίστοιχο κόστος. Απευθύνσου εκεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ειλικρινα το ελπιζω.. Εστειλα παντως ενα email εχθες στον αντιπροσώπο και περιμενοντας την απαντηση ειπα να ανοιξω το παρον θεμα για συζητηση και για να παρω γνωμες και απο τους χρηστες που εχουν ηδη αναβαθμισει.

 

 

 

Υ.Γ. Οταν εχω επισημη απαντηση θα σας την κοινοποιησω στο παρον θεμα.

 

 

Moderated

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Αμερικάνο;

 

Τον Ελληνα εννοείται...

 

Ο Αμερικάνος θέλει επικοινωνία τηλεφωνική για το θέμα, οπότε αυτός να μου λέει update , εγώ να του λέω upgrade ,  κwλος θα γίνουμε ..

 

Καλημέρα κιόλας.... δεν το'χα δει το τελευταίο post σου...  Μα καλά 12.30π.μ. ?  ??? ???

Εκείνη την ώρα έχω ήδη σηκωθεί για κατούρημα και ξανακοιμηθεί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου